Okul öncesi eğitimde 720 bin iş fırsatı

Türkiye, 2018'de 4-5 yaş grubu çocukların eğitime katılım oranını yüzde 70'lere taşımayı planlıyor. İTÜ'nün araştırmasına göre bu, 720 bin ek istihdam sağlayacak

Giriş Tarihi: 20.12.2015 12:29
Okul öncesi eğitimde 720 bin iş fırsatı

Türkiye'de eğitime yapılan yatırımlar son yıllarda katlanarak arttı. Ancak birçok nedenle okul öncesi ve erken çocukluk dönemi eğitiminde halen OECD ortalamasının gerisindeyiz. AK Parti hükümetinin planları arasında okul öncesi eğitime katılım oranını artırmak da var. Araştırmalar gösteriyor ki öğrencilerin performansının uluslararası anlamda artması için en az bir yıl okul öncesi eğitim verilmiş olması şart. Türkiye'de ise 15 yaşındaki öğrencilerin sadece yüzde 30'u bu eğitimi almış durumda. 3 yaş düzeyindeki çocukların sadece yüzde 7'si okul öncesi eğitim alırken, 4 yaşındakilerde bu oran yüzde 47. OECD ortalamasına bakıldığında ise sırasıyla yüzde 74 ve 85'leri görüyoruz.

DOMİNO ETKİSİ YARATACAK
Hükümetin önündeki ilk hedef 2018'de 4-5 yaş grubu çocukların eğitime katılım oranını yüzde 47'lerden 70'lere çekmek. Bu da ciddi bir yatırım anlamına geliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) Kadın Çalışma Merkezi ve Levy Ekonomi Enstitüsü işbirliğinde yaptığı "Sosyal Bakım Hizmetlerine Kamu Yatırımının İstihdam, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Yoksulluğa Etkileri: Türkiye Örneği" isimli araştırma raporu, erken çocukluk ve okul öncesi eğitimde yapılacak iyileştirmenin ekonomik anlamda büyümeyi de beraberinde getireceğini ortaya koyuyor. Rapora göre Türkiye, bu alanda OECD ortalamasını yakaladığında sadece ekonomik anlamda değil kadın istihdamından, cinsiyet eşitliğine kadar birçok alanda önemli yol kat etmiş olacak.

20.7 MİLYARLIK EK YATIRIM GEREKİYOR
2013-2014 verilerine göre Türkiye'nin 6 yaşın altındaki çocukların eğitime katılımında OECD ortalamasını yakalaması için 3.7 milyon ek binaya ihtiyaç var. Bu da sektörde 20.7 milyar liralık ek yatırım anlamına geliyor. Rapora göre eğitimde böyle bir genişleme GSYH'nın yüzde 1.36'sı tutarında harcama anlamına geliyor. Böylesi bir yatırımın birçok sektörde doğrudan ve dolaylı olarak yaratacağı iş potansiyeli 720 bini buluyor.

ÇOCUKLAR OKULA ANNE İŞE GİDECEK
Raporda okul öncesi eğitim yatırımlarının sonuçları hakkında şunlar söyleniyor: "Bu alanlarda yaratılacak yeni işlerde kadınların payının yüzde 73 olması tahmin ediliyor. Oluşacak doğrudan ve dolaylı yeni işlerde istihdam edileceklerin yarısından fazlası emek piyasasından dışlanmış, ev işleriyle uğraşan kadınlara yönelik olacak. Bu da 394 bin ev hanımına ekonomiye katılım sağlayacak."anıyor."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul öncesi eğitimde 720 bin iş fırsatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz