Lüks markanın 3 modelinde gizli anahtar hırsızlığı

İstanbul’da 15 günde, lüks bir otomobil markasının 3 modelinden 100 adet çalınması, polisi alarma geçirdi.

Giriş Tarihi: 21.12.2015 11:45
Lüks markanın 3 modelinde gizli anahtar hırsızlığı

İstanbul'da son 15 günde Otomobil hırsızlığı olaylarında artış yaşandı. Bu artışın dikkat çeken yanı ise çalınan 100 otomobilin aynı lüks markanın üç modeli olmasıydı. Polis, anahtarsız çalıştırılması mümkün olmayan bu üst sınıf araçların çalınmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

TORPİDODAKİ 3. ANAHTAR
Aracı çalınan vatandaşlar, karakollara şikâyete gittiklerinde kendilerinde bulunan biri orijinal diğeri yedek 2 anahtarı da gösterip bilgi verdi. Otomobil firmasıyla temasa geçen polis, araçta birinin kilitli kalma ihtimaline karşı torpido gözündeki gizli bölmeye 3'üncü bir anahtar konduğunu tespit etti. Araç sahiplerinin bu anahtarların varlığından haberdar olmadığı, durumu öğrenen hırsızların camı kırdıktan sonra gizli yedek anahtarı alarak otomobili çaldığı ortaya çıktı. Polis, art arda yaşanan hırsızlıkların ardından araç sahiplerini uyararak, yedek anahtarlarını araçlarında bırakmamalarını istedi.

FİRMA KULLANICILARI UYARDI
Markanın Türkiye distribütörü de açıklama yaparak araç sahiplerini uyardı. Firma açıklamada, "Aracınızın torpido gözünde yedek anahtar işlevinde 'para çantası anahtarı' bulunmaktadır. Anahtar ve adaptör birlikte kullanılarak araç çalıştırılabilmektedir. Hırsızların camları kırıp aracı bu şekilde çalıştırdığı anlaşılmaktadır. Güvenliğiniz için para çantası anahtarı ile adaptörün ikisinin birlikte araç içinde bırakılmaması ve daha sağlıklıdır."

EL KİTABINDA DA VAR
Öte yandan müşterilere araç satışında verilen el kitabında, araçta 2'nci bir yedek anahtar olduğu belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Lüks markanın 3 modelinde gizli anahtar hırsızlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz