Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Kadar Ara Verilmeli?

Giriş Tarihi: 23.12.2015 15:23 Güncelleme Tarihi: 23.12.2015 17:26
Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Kadar Ara Verilmeli?
Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Kadar Ara Verilmeli?
Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarısı her geçen gün artarken, bazı faktörlere bağlı olarak başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Ancak ilk denemelerde yaşanan başarısızlık hikayesi, uzmanlar tarafından ciddi bir sorun olarak kabul edilmemektedir. Aksine bir sonraki tedavi için sorunların tespit edilmesini ve tedavideki doğru çizelgenin belirlenmesinde rehber niteliğinde olacaktır. Bu nedenle ilk başarısızlık hikayesinde ümitsizliğe kapılmadan, bir sonraki tedavinin başarısı için daha pozitif tutum sergileyerek tedavi sürecini desteklemeniz önerilmektedir. Ayrıca çiftlerin yumurta kaynaklı ciddi problemlerin olmadığı sürece belirlenen doğru tedavi yöntemi ile başarı ihtimalinin yüksek olduğunu bilmesi gerekir.
Başarısızlık nedenleri nelerdir?

Tüp bebek tedavi yöntemleri çiftlerin sorunlarına bağlı olarak uygulanan doğru yöntem, tedaviyi üstlenen ekibin tecrübesi, kullanılan teknoloji ve yeterli donanıma sahip laboratuvar ortamı doğrultusunda başarıyı büyük oranda etkilemektedir. Ayrıca anne adayının yumurta rezervleri başarıdaki temel faktörler arasında yer almaktadır. Bunun dışında erkeğe ait sperm kalitesinin yetersiz olması ve bazı genetik hastalıklar da embriyo kalitesini etkileyerek, gebeliği engelleyebilmektedir.
Başarısız tüp bebek sonrası ne kadar ara verilmeli?

Tüp bebek tedavi sonucunda hamilelik elde edilmemiş ise çiftlerin 2-3 ay sonra ikinciye tedaviye başlamasında herhangi bir sorun yoktur. Tedavinin yaratmış olduğu maddi ve manevi yıpranma payı ve anne adayının tedavi süresince uygulanan ilaçlara karşı yumurtalıklarının yeniden toparlanabilmesi için bu süreç yeterli olmaktadır. Ancak tedavi sırasında kist ya da OHSS yani yumurtalıkların aşırı uyarılması durumunda öncellikle bu sorunların tedavisinin yapılması gerekir. Aksi halde mevcut kistlerin büyümesi ile daha ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.
İleri yaş faktörü kadınların yumurta rezevlerinin olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle ileri yaş kadın hastalarının bu süreyi fazla uzun tutmaması gerekir. Bu hasta grupları için bir adet döneminden sonra tedaviye başvurması önerilmektedir. Bunun dışında genç hastalar maddi yetersizlikten veya başka sorunlardan dolayı bu süreyi uzatabilir. Ancak mümkün olabildiğince doğurganlığın en verimli olduğu 35 yaş sınırına dikkat edilmesi gerekir.
Başarısızlıkla sonuçlanan tedavi sonrasında çiftler neler yapmalı?

İlk tüp bebek denemelerinde başarılı olamayan çiftlerin öncelikle ümitsizliğe kapılmaması gerekir. Bu durum ikinci tedavinin başarısında önemli bir tecrübe olarak kabul edilerek, gereken tedavinin belirlenmesinde aracı görevini üstlenir. Bu nedenle ümitsizliğe kapılarak başarı için uygun zamanın ertelenmesi, geri dönüşü olmayan büyük bir pişmanlığa dönüşebilir. Ayrıca tüp bebek tedavi yöntemleri ekip işi olarak başarıyı desteklenmektedir. Özellikle çiftlerin birbirine karşı anlayışlı tutumu ve tedaviye pozitif yaklaşımı tedavideki en büyük psikolojik desteği sağlamaktadır. Bu tutum tedavi ve gebelik sürecinde meydana gelebilecek stres faktörlü komplikasyon riskini en aza indirgemektedir.
İlk başarısızla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinde, çiftlerin birbirlerine karşı destek olarak sorunlarını kabul etmesi gerekir. Ancak bu sürecin daha pozitif düşünceler içermesi ve fazla zaman kaybetmeden ikinci tedavi planlarına başvurulması önerilmektedir. Tedavi süreci hakkında doktorunuza merak ettiğiniz tüm sorularınızı ve endişelerinizi dile getirmekten çekinmeyin. Doktorunuz gerekli ve doğru bilgilendirmeyi yaparak, başarı yolculuğunuzda size destek olacaktır. Eğer yumurta kaynaklı ciddi bir probleminiz yoksa mutlak başarı kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle ileri yaş faktörü göz önünde bulundurarak, fazla zaman kaybetmeden ikinci tedaviye başvurmanız gerekir. Ayrıca stres ve endişe durumları için psikolojik destek alınması tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Bunun dışında bir önceki tedavideki olumsuzlukları geride bırakarak başarı serüveninizde yeni bir sayfa açmanız ve doktorunuzun tavsiyeleri doğrultulusunda hareket etmeye özen göstermeniz tedavinin başarı bir şekilde sonuçlanmasında önemli bir faktördür. Sağlıklı bir gebelik süreci ve sağlıklı bebek gelişimi için öncelikle kendi ruhsal ve fiziksel sağlığınızı koruma altına almanız için beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekir.
İlandır.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Kadar Ara Verilmeli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz