Fed'in peşine takılmadı

Merkez, piyasalardaki faiz artırımı beklentilerini boşa çıkardı. Değişikliğe gitmeyen banka, oynaklığın düşmesini tercih etti. İlk tepki olarak 2.95'in üzerini gören dolar sonra gevşedi

Giriş Tarihi: 23.12.2015 10:30 Güncelleme Tarihi: 23.12.2015 11:10
Fed'in peşine takılmadı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaklaşık 10 yıl sonra ilk faiz artırımının ardından tüm dikkatlerin üzerine çevrildiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yerli ve yabancı analistleri şaşırtan bir karara imza attı. Erdem Başçı başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizinde 0.50, alt bantta ise 0.25 baz puan artırım beklentilerine karşılık, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

OYNAKLIKTA KALICI DÜŞÜŞ İSTİYORToplantı sonrası yayımlanan metinde Fed'in faiz artırımına vurgu yapılan cümlede, "Kurul, küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini değerlendirmiştir" denildi. Merkez Bankası'nın, para politikasında 'sadeleştirme' operasyonuna ocak ayında başlaması bekleniyor.

TEMKİNLİ VE EMİN OLMAYI SEÇTİ

Merkez Bankası'nın temkinli ve emin olmayı tercih ettiğinin altını çizen İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, "Fed'in kararının ardından piyasalarda oluşan veya oluşacak dalgayı tam olarak anlamayı ve oluşacak hareketlere göre karar vermeyi istemiş durumda. Merkez sadeleşmeye başlamak için piyasalardaki dalgalanmaların minimum seviyeye düşmesini ve fiyatların yerine oturmasını bekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

HANGİ FAİZ NE ANLAMA GELİYOR?

%7.25 MB'nin gecelik borç alma oranı: Eğer bir bankanın elinde gün sonunda fazla likidite kalmışsa, bunu MB'ye yatırır ve böylece gecelik yüzde 7.25 kazanır. Bu oran ile bankaların Merkez'e yatırdığı toplam rakam 18 Aralık itibarıyla sadece 26 milyon TL.
%7.50 Haftalık repo faizi: TCMB'nin ana politika faizi olan bu orandan yapılan toplam fonlama 56 milyar TL. Merkez Bankası her gün kendi belirlediği bir rakam için haftalık repo ihalesi düzenliyor, bankalar da ihtiyaçları ölçüsünde teklif veriyor.
%10.75 Gecelik borç verme faizi: Haftalık repo ihalesi ile ihtiyaçlarını gideremeyen bankaların, fon bulmak için kullanacakları son adres bu oran. Kabaca bu orandan sağlanan likidite de 39 milyar TL.
%8.85 Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti: Geçerli olan, gerçek faiz bu.

FONLAMAYI ETKİLEMEZ

Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutmasında kur volatilitesinin düşmesi ve Fed sürecinin yumuşak bir geçişle atlatılmasının etkili olduğunu belirten ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Beklenen 50 baz puanlık faiz artışı yapılmış olsaydı bile, fonlama maliyeti üzerinde etkisi olmayacağından dolayı bankalararası piyasa borçlanma maliyetlerinde ek bir olumsuzluk yaşanması beklenmiyor" dedi.

PİYASANIN TEPKİSİ KISA SÜRDÜ

Merkez Bankası'nın faiz oranlarında, değişikliğe gitmemesi piyasalarda sert hareketlere neden oldu. 2.92 TL'nin altında bulunan dolar, faiz kararının ardından 2.96 TL'ye yükseldi. Borsa İstanbul'da ise 72 bin 855 puan olan endeks, 72 bin 220 seviyesine indi. Fakat, daha sonra toparlanan piyasalarda dolar 2.94 TL'nin altına inerken, borsa günü 73 bin 102 puandan kapattı. Şu an yüzde 10.85 olan 2 yıllık tahvil faizlerinin 10'nun altına gelmesi durumunda bunun mevduat ve krediye de olumlu yansıyacağı belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed'in peşine takılmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz