Paralelciler'in kumpas davası gergin başladı

Paralelciler, Tahşiyeciler'e kumpastan yargılanmaya başladı. Sanıkların yetkisizlik gerekçesiyle yargılamanın durdurulması talepleri reddedildi

Giriş Tarihi: 23.12.2015 09:36 Güncelleme Tarihi: 23.12.2015 09:55
Paralelciler'in kumpas davası gergin başladı

İstanbul'da Paralel Yapı'ya yönelik ilk dava olan Tahşiyeciler'e kumpas davası dün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Mahkeme heyeti ve güvenlik güçleri ile sanık avukatları arasında zaman zaman tartışma yaşandı. Duruşmada Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Tufan Ergüder, TEM Şube Müdürü Yurt Atayün, yardımcısı Ömer Köse ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 27 sanık hazır bulundu.

Karaca'nın avukatı Aynur Yazgan, dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini, diğer sanık avukatları da sanıkların Tahşiyeciler'in yargılandıkları Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi gerektiğini iddia etti. Sanık Recep Güleç'in avukatı Osman Ertük ise Tahşiye davasında geçen hafta beraat edenlerden 3'ünün ABD'de şikayetçi olduğunu ve Gülen hakkında tazminat davaları açtığını kaydetti. Ertürk, "ABD bu dosyayı ve delilleri isteyecektir. Buna göre yargılama yapın" dedi. Yetkisizlik ve Anayasa'ya aykırılık taleplerini reddeden mahkeme heyeti, yargılamaya devam edilmesine karar verdi. 'Görevsizlik' talebi de reddedilen sanık avukatları ise bu kez 'reddi hakim' talebinde bulundu. Hakimlerin tarafsız olmadığını iddia ederek algı operasyonuna kalkışan avukatlara Mahkeme Başkanı Caner Rüzgar, "Ne demek istiyorsunuz. İktidar şunu istiyor, bunu istiyor diye biz karar vermeyiz. Kimseye hesap vermeyiz" yanıtını verdi. 9'u tutuklu, 33 sanığın yargılandığı davada, 1 no'lu sanık Fetullah Gülen ile 2 no'lu sanık Hidayet Karaca hakkında toplam 34 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

'Terör örgütleriyle ilişkisi yok'
Bu arada MİT Müsteşarlığı'ndan mahkemeye gönderilen yazı okundu. Yazıda Tahşiye grubunun terör örgütleriyle ilişkisi olduğuna dair herhangi bir tespitin yapılmadığı belirtildi. Yazıda "Radikal Tahşiye Grubu", "El Kaide yanlısı radikal Mehmet Doğan Grubu" veya "Radikal Mehmet Doğan Grubu" adı altında herhangi bir terör örgütüne dair bilgi bulunmadığı kaydedildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralelciler'in kumpas davası gergin başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz