Sizin neyiniz özgürlükçü?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜ'de namaz kılan gençlere yapılan saldırıya sert tepki gösterdi: Oranın yöneticileri yeri geldiğinde 'Biz özgürlükçüyüz' diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü? YÖK gereğini yapmalı

Giriş Tarihi: 27.12.2015 11:15
Sizin neyiniz özgürlükçü?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Asım'ın Nesli'nden Bir Usta Recep Tayyip Erdoğan" programına katıldı. Vefatının 79'uncu yıldönümünü idrak ettiğimiz İstiklal Marşımızın şairi merhum Mehmet Akif Ersoy'u anarak sözlerine başlayan Erdoğan, milli şairimizin yaşamından kesitler anlattı. Konuşmasında terör örgütü PKK ve siyasi uzantısı HDP'ye de sert şekilde yüklenen Erdoğan, ODTÜ'de namaz kılan gençlere yapılan saldırıya da tepki gösterdi. Erdoğan şunları söyledi:

HAYATI DERSLERLE DOLU: Mehmet Akif'in hayatı tıpkı eserleri gibi bizim için derslerle doludur. Kendisi yoksulluk içerisinde yaşarken yazdığı İstiklal Marşı'nın 500 lira para ödülünü kadınlar için nakış, dikiş öğreten Darul Mesai Vakfı'na bağışlamıştır. O ağlayan bir mazlum olmak yerine hakkının peşine düşen bir dava adamı olmayı tercih etmiştir.

ÖLÜMÜNDE UĞURLAYAMADILAR: Dünyada cenaze namazına devlet erkanının katılması yasaklanan belki de tek milli şairdir. Düşünün bir istiklal şairinin ölümünde onu uğurlamay devlet erkanından kimse gelmiyor, gelemiyor. Nerelerden geçtik, hamdolsun şimdi neredeyiz. Onun tek umudu gençlikti. Gençler, Edirnekapı Şehitliği'ndeki Mehmet Akif merhumu ihmal etmeyin.

UTANMAK, SIKILMAK YOK: Bu millet geçmişte çok acı yaşadı. Bu ülke en değerli sermayesini, yani gençlerini kışkırtmalara, provokasyonlara, kirli hesaplara kurban verdi. İşte bugün de bir grup gencimiz üniversitede... Utanmak yok, sıkılmak yok. ODTÜ'de namaz kılan gençlere saldırıyorlar. Ben oranın yöneticilerine sesleniyorum. Yeri gelince 'biz özgürlükçüyüz' diyorlar. Ellerine geçirdikleri dokunulmazlık zırhını aleyhte kullanma gayreti içine girdiler. Gereği neyse bunun da YÖK tarafından yapılması gerekir. Tabiiki cumhurbaşkanı makamı olarak takipçisi olacağız.

BÖLMEKTEN BAHSEDİYORLAR: Güneydoğu'da kültür merkezini, okulları, camileri ateşe veriyorlar. İçinde genç yavrularımız var. Lafa gelince utanmadan barış kelimesini ağızlarına alıyorlar. Bir de bu ülkede topraklarımızı böleceklerinden bahsediyorlar.

DEVLET İÇİNDE DEVLETE MÜSAADE ETMEYİZ: Bu ülkede herhangi bir operasyona, ameliyata asla müsaade etmeyiz. 78 milyon tek milletiz. Türkiye Cumhuriyeti içinde bir devlete asla müsaade edilemez..

FİKRİ OLMAYAN ŞİDDETE SIĞINIR: Elindeki çivili sopalarla namaz kılanlara hücum eden değil, elindeki molotofla, Kalaşnikofla, roketatarla kendi halkına saldıran değil, Asım'ın nesli bir gençliği görmek istiyoruz. Gençlerimizin farklı görüşlerden olması bizim için en büyük zenginliktir. Fikri olmayan insan şiddete sığınır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam ayrıca AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem'in oğlunun nikahına katılarak şahitlik yaptı.

ASIM'IN NESLİNE BAĞLILIK YEMİNİ EDİLDİ
Program, Sanat Düşünce Eğitim Derneği (SADED) Başkanı Tahir Fatih Andı'nın açılış konuşması ve Erdoğan için okuduğu dua ile başladı. Günün anlam ve önemine binaen hazırlanan ve Erdoğan'ın siyaset hayatından kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösteriminin ardından Erdoğan'ın 61'inci yaşına ithafen 61 öğrenci sahneye davet edildi. Öğrenciler hep bir ağızdan "Asım'ın nesline bağlılık yemini" etti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Sizin neyiniz özgürlükçü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz