Erdoğan: Ele saz almakla, Nişantaşı'nda tur atmakla Türkiye partisi olunmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan Demirtaş için, "Eline saz almakla, Nişantaşı'nda tur atmakla Türkiye partisi olunmaz." dedi.

Giriş Tarihi: 29.12.2015 10:10
Erdoğan: Ele saz almakla, Nişantaşı'nda tur atmakla Türkiye partisi olunmaz

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Suriye'de siyasi çözüm için çabaların yoğunlaştığı bu süreçte, Suudi Arabistan'la dayanışma ve istişare halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şunu bir kez daha vurgulamak isterim, bizim amacımız, başta Suriye olmak üzere tüm kriz bölgelerinde adaletli, sürdürülebilir ve kalıcı barışın tesisidir. Sorunun çözümü noktasında Türkiye'nin ortaya koyduğu tezler, teklifler ve tavsiyeler bellidir. Bölgenin dinamiklerini, sosyolojisini ve tarihini dikkate almadan atılacak adımların sadece zulüm ve gözyaşı getireceği açıktır.

Emrivakilerle yol alınamayacağını artık herkesin idrak etmesi gerekiyor. 400 bin masum insanı acımasızca, konvansiyonel, kimyasal silahlarla katleden bir rejime destek verilerek bir yere gidilemez. Ve bunlara destek verenler de bu rejimin ortağı konumundadır. PYD, YPG gibi terör örgütlerinin etnik temizlik faaliyetlerine göz yummak, terör örgütlerini sırf DAEŞ ile çatışıyor diye makbul görmek, bölgedeki yangının üzerine körükle gitmek demektir. Aslında bunlar görünürde çatışıyor ama birbirinin destekçisi ve birbirini adeta üreten, birbirine güç veren örgütler olduğunu da bir kenara koyamayız.

BÖLGE İNSANI DA ARAYA MESAFE KOYDU

Bölgedeki kardeşlerimizin sağduyusu, güvenlik kuvvetlerimizin başarılı operasyonlarıyla adım adım yok olan terör örgütüne bu tür provokasyonlarla suni teneffüs yapmaya çalışmaktadırlar. Ne örgüt ne de onun kuklası olanlar kendilerini bekleyen akıbetten kurtaramayacaklardır. Bu eş başkanın açıklamalarıyla ilgili Diyarbakır ve Ankara başsavcılıklarımız gerekli soruşturmayı bildiğiniz gibi başlatmışlardır. Daha önce diğer eşbaşkanın da buna benzer birçok açıklamaları olmuştu. Bölge insanı da bu terörist ve siyasetçi güruhunun hangi senaryoların figüranlığını yaptığını gördükçe onlarla arasına mesafe koymuştur.

- Ağızlarındaki baklayı ortaya çıkarmaya başladılar.

- Mağlum eşbaşkan bir takım hezeyanlar ifade etmiştir. Bunun yaptığı net bir provokasyondur, ihanettir.

- Biz bu açıklamaların gerçek sebebini biliyoruz. Adım adım yok olan terör örgütüne suni tenefüs yapmaya çalışmaktadırlar.

- Eşbaşkanın açıklamalarına başsavcılık gerekli adımları atmıştır. Milletimiz ve hukuktan ders alacaktır.

PYD FIRAT'IN BATISINA GEÇTİ İDDİASI

- Bizde kesin bir haber söz konusu değil. Kesin bir bilgi söz konusu değil.

ELE SAZ ALMAKLA TÜRKİYE PARTİSİ OLUNMUYOR

Bu açıklamalar maalesef ismi demokratik ama uygulamaları demokrasiyle yakından uzaktan alakası olmayan bir yapı bunlar ve şunu bir defa kendileri kesinlikle bilmesi gerekiyor, halkın iradesi silahtan güçlüdür ama bunlar parlamentoya inanmış değiller, bunlar bir taraftan 'Biz Türkiye partisiyiz veya Türkiyeliyiz' demeye başladılar 7 Haziran seçimleri öncesinde, bunların bir Türkiye partisi olmadığı ortaya çıktı yani ele saz almakla veya Nişantaşı'nda tur atmakla Türkiye partisi olunmuyor.

İşte dün Erzurum'da şehit babasının haykırışları vardı. Ben de Kürdüm, hanımım da Kürt, anam da Kürt babam da Kürt.

YENİ ANAYASA

Anayasa çalışmaları konusunda malum, tüm siyasi partilerin Türkiye'de toplumsal mutabakatın sağlandığı bir yeni anayasa beklentisi var. Hemen hemen bütün siyasi partiler de bunun sözünü siyasi seçimlerde meydanlarda verdiler ve seçimlerde verilen bu sözün temenni ederiz ki yerine geldiğini görürüz."

HANGİ HAKLA DEVLET KURMAKTAN BAHSEDİYORSUN?

Hangi hakla kalkıp da Türkiye'nin bu mevcut üniter yapısı içerisinde, yani Güneydoğu'da, Doğu'da bu bölgelerde bir devlet kurmaktan bahsediyorsun. Anayasamızın biliyorsunuz 14. maddesi, bir defa bunların attığı bu adımlara karşı konulmuş bir maddedir. Siz böyle bir adımı bir defa atamazsınız. Böyle bir şeye zaten bu ülkenin ne milli iradesi müsaade eder ne güvenlik güçlerimiz, silahlı kuvvetleriyle, polisiyle, köy korucularıyla buna müsaade eder. Anında bizler gereğini bugüne kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da yaparız ve nasıl o açtıkları çukurlarda şu anda kendileri boğuluyorsa, bundan sonra da boğulmaya devam ederler.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Ele saz almakla, Nişantaşı'nda tur atmakla Türkiye partisi olunmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz