İşte okulların tatil edildiği il ve ilçeler

"Bugün okullar tatil mi" sorusuna tüm öğrenciler merakla cevap arıyordu. İstanbul Valiliği'nden az önce 'Kar tatili' açıklaması geldi. İstanbul'da okullar yoğun kar yağışı nedeniyle 31 Aralık 2015 Perşembe günü tatil edildi.

Giriş Tarihi: 31.12.2015 08:53
İşte okulların tatil edildiği il ve ilçeler

İşte okulların tatil edildiği il ve ilçeler...

Zonguldak, Kocaeli, Konya, Niğde, Kayseri, Sakarya, Ordu, Giresun, Rize, Nevşehir, Yozgat, Erzurum, Düzce, Karaman, Bolu, Hakkari, Tokat, Sivas, Çorum, Samsun, Karabük ve Kastamonu'nun bazı ilçelerinde okullar tatil edildi.

İstanbul'daki bazı üniversitelerde ise yoğun kar yağışı nedeniyle bugün eğitime ara verildi.

İstanbul Valiliği, kar yağışı nedeniyle okulların bügün tatil edildiğini açıkladı. Konuyla ilgili İstanbul Valisi Vasip Şahin de konuyla ilgili sosyal medyadan duyuru yaptı.

VASİP ŞAHİN ÖĞRENCİLERİN BEKLEDİĞİ HABERİ VERDİ


İstanbul Valisi Vasip Şahin tatili şöyle duyurdu:

"Meteorolojik tahminlere göre ilimizde yoğun kar yağışı beklendiğinden 31.12.2015 Perşembe günü eğitim-öğretime bir gün ara verilmiştir."

OKULLARIN TATİL OLDUĞU YERLER! (Sürekli güncellenmektedir)

ZONGULDAK

Zonguldak'ta yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bügün eğitim yapılmayacak.

Zonguldak'ta, kar yağışı nedeniyle il genelindeki okulların bugün tatil edildiği bildirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli ve hamile personelin bugün idari izinli sayılacağı belirtildi.

KOCAELİ

Kocaeli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışıyla düşük sıcaklıkların araç trafiğinde ve yaya ulaşımında yol açacağı olumsuzluğa yer vermemek amacıyla ilde anaokulları, ilk, orta ve liselerde (rehabilitasyon merkezleri dahil) bugün eğitime ara verildiği kaydedildi.

Açıklamada, aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin de idari izinli sayılacağı bildirildi.

KOÜ'de tatil edildi

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) de bugün eğitime ara verildiği ifade edildi. KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Yoğun kar yağışı nedeniyle üniversitemizde bugün eğitim ve öğretime bir gün ara verilmiştir. Aynı gün engelli ve hamile personel de idari izinli sayılacak" ifadesini kullandı.

KONYA


Konya'da yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Halkapınar ilçesinde, taşmalı sistem kapsamındaki okullarda bugün eğitime ara verilecek. Halkapınar ilçesinde taşmalı sistem kapsamındaki okullarda bugün eğitime ara verileceği bildirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Abidin Ünal, yaptığı açıklamada, don ve buzlanma riski nedeniyle taşımalı sistem kapsamındaki okullarda eğitime 31 Aralık Perşembe ara verileceğini belirtti.

NİĞDE

Niğde'de yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Kar yağışı ve aşırı buzlanma nedeniyle Niğde il merkezi, merkeze bağlı köy ve beldelerde eğitime ara verildiği bildirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Kar yağışının ardından soğuk ve buzlanma nedeniyle merkez, merkeze bağlı köy ve beldelerdeki ilk ve orta dereceli okullar, 31 Aralık Perşembe günü, 1 gün süreyle tatil edilmiştir" ifadelerine yer verildi

KAYSERİ

Kayseri'de yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Kayseri'nin Yahyalı ilçesi Kaymakamlığından yapılan açıklamada, kar yağışı nedeniyle ilçedeki okulların 31 Aralık Perşembe günü, 1 gün süreyle tatil edildiği bildirildi.

SAKARYA

Sakarya'da yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Sakarya'da yoğun kar yağışı nedeniyle il genelindeki tüm okullarda bugün eğitime ara verildiği bildirildi. Vali Hüseyin Avni Coş, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, yoğun kar yağışı bildirimi nedeniyle bugün kentteki ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini belirtti.

Coş, mesajında, "Sevgili öğrencilerimizin, sağlık ve güvenlikleri için uygulanan bu tatil sürecinde vakitlerini çok iyi değerlendirmesini diliyorum" ifadelerini kullandı.

ORDU


Ordu'da yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Gürgentepe, Korgan ve Mesudiye ilçelerinin genelinde, Akkuş ilçesinde ise iki okul hariç diğer okullarda eğitime ara verildi . Ordu'da kar yağışı nedeniyle Gürgentepe, Korgan ve Mesudiye ilçelerinde eğitime ara verildiği bildirildi. Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, dün gece başlayan kar yağışının hayatı olumsuz etkilediği belirtildi.

Açıklamada, kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitime bugün ara verildiği kaydedilerek, "Yoğun kar yağışı nedeniyle 31 Aralık Perşembe günü Gürgentepe, Korgan ve Mesudiye ilçelerinin genelinde, Akkuş ilçesinde ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yatılı Bölge Okulu ve Ahmet Cürebal İmam Hatip Ortaokulu hariç diğer okullarda eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir" denildi.

RİZE

Rize'de yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Çamlıhemşin, Hemşin ve Güneysu ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi. Rize'nin Çamlıhemşin, Hemşin ve Güneysu ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle bugün eğitime ara verildiği bildirildi. Kaymakamlıklardan yapılan açıklamalara göre, öğle saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı olumsuzlukların yaşanabileceği değerlendirilerek, ilk ve orta dereceli okullarda 31 Aralık Perşembe günü eğitime ara verilmesi kararı alındı.

İkizdere ilçesinde ise kar yağışının aralıklarla devam ettiği, Yatılı İmam Hatip Lisesi dışındaki ilk, orta ve liselerde ulaşım güçlüğü yaşayan öğrencilerin izinli sayılacağı belirtildi. Öte yandan, bazı ilçelerde kar yağışının devam ettiği, buralarda eğitim öğretime ara verilip verilmeyeceğinin ise bugün kararlaştırılacağı kaydedildi.

GİRESUN

Giresun'da yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Merkezdeki köy okulları ile Dereli ve Çanakçı ilçelerinde eğitime ara verildi Giresun'daki kar yağışı nedeniyle Merkezdeki köy okulları ile Dereli ve Çanakçı ilçelerinde eğitime bugün ara verildiği bildirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle merkezdeki köy okullarında bugün eğitime ara verildiğini söyledi. Merkez ilçedeki okullara taşımalı sistemle gelen öğrencilerin izinli sayılacağını ifade eden Akkurt, "Şehir merkezindeki okullarda ise eğitim devam edecek. Şu anda kent merkezinde kar yağışı etkili değil" dedi.

Akkurt, Giresun'un ilçelerinde ise eğitime ara verilip verilmeyeceğine kaymakamlıkların karar vereceği dile getirerek, Dereli ve Çanakçı ilçelerinde eğitime bugün ara verildiğini kaydetti.

NEVŞEHİR

Nevşehir'de yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Nevşehir il merkezi, Acıgöl, Ürgüp, Derinkuyu ve Avanos ilçelerinde eğitime bugün ara verildi Kar yağışı ve aşırı buzlanma nedeniyle Nevşehir il merkezi, Acıgöl, Ürgüp, Derinkuyu ve Avanos ilçelerinde bugün eğitime ara verildiği bildirildi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Doğan Kürekli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle ilk ve orta dereceli tüm okulların 31 Aralık Perşembe tatil edildiğini söyledi. Kürekli, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle muhtemel sorunların önlenmesi amacıyla bu kararı aldıklarını söyledi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle kamuda çalışan hamile ve engellilerin de bir gün idari izinli sayılacağı belirtildi.

YOZGAT

Yozgat'ta yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde eğitime bugün ara verildi Kar yağışı ve aşırı buzlanma nedeniyle Akdağmadeni ilçesinde ilk ve orta dereceli okullarda bugün eğitime ara verildiği bildirildi. Kürekli, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle muhtemel sorunların önlenmesi amacıyla bu kararı aldıklarını söyledi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle kamuda çalışan hamile ve engellilerin de bir gün idari izinli sayılacağı belirtildi.


ERZURUM

Erzurum'da yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Kent merkezi ve bağlı tüm ilçelerde kar yağışı nedeniyle okullar perşembe günü tatil edildi Erzurum'da kent merkezi ve bağlı tüm ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle okulların bugün (perşembe günü) tatil edildiği bildirildi. Erzurum Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kent merkezi ve bağlı ilçelerde kar yağışının etkisini sürdürdüğü hatırlatıldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle kent geneli ve bağlı tüm ilçelerde okul öncesi, ilköğretim okulları, liseler ve özel eğitim kurumlarının bir gün süreyle tatil edildiği belirtilen açıklamada, kamuda görev yapan hamile personel ve engellilerin de bir gün süreyle idari izinli sayılacağı kaydedildi.

DÜZCE

Düzce'de, yoğun kar yağışı nedeniyle il genelindeki tüm okullarda bugün eğitime ara verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışının gece saatlerinden itibaren artarak devam etmesinin beklendiği için kentteki tüm okullarda bugün eğitime ara verildiği belirtildi. Kamu kurumlarında görev yapan engelli personel ve hamilelerin de bugün idari izinli sayılmasının uygun görüldüğü ifade edilen açıklamada, yılbaşı ve hafta sonu tatili de eklendiğinden, okullarda eğitime 4 Ocak 2016 Pazartesi günü yeniden başlanacağı kaydedildi.

KARAMAN

Karaman'da taşmalı sistem kapsamındaki okullarda kar yağışı nedeniyle bugün eğitim yapılmayacak.

Karaman Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Meteorolojiden alınan bilgiye göre, bugün hava sıcaklığının gece eksi 9, gündüz eksi 5 derece olmasının beklendiği belirtildi. Açıklamada, don ve buzlanma riski nedeniyle taşımalı sistem kapsamındaki merkeze bağlı köy ve beldelerde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin eğitimine 1 gün ara verildiği bildirdi.

SAMSUN

Samsun'un Salıpazarı, Çarşamba, Alaçam, Vezirköprü ve 19 Mayıs ilçelerinde kar yağışı nedeniyle bugün okullarda eğitim yapılmayacak.

AA muhabirinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, ilçelerde yoğun kar yağışının sürmesi nedeniyle öğrenci ve öğretmenlerin mağdur olmaması için bazı ilçelerde bugün eğitime ara verilecek.
Buna göre Salıpazarı, Çarşamba, Alaçam, Vezirköprü ve 19 Mayıs ilçelerinde bugün okullarda eğitim yapılmayacak.

BOLU

BOLU'nun Dörtdivan ve Gerede ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bugün 1 gün süreyle tatil edildi. Bolu Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kar yağışı nedeniyle iki ilçede eğitime 1 gün ara verildiği belirtildi.

KARABÜK

Karabük'ün Ovacık ilçesinde, yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

Valilikten yapılan açıklamada, bugün başlayan, bugün da aralıklarla devam edecek kar yağışı nedeniyle kentte ulaşımın güçlükle sağlandığı bildirildi.

Vatandaşlara, yoğun kar yağışına karşı tedbirli olmaları uyarısında bulunulan açıklamada, Ovacık'a bağlı belde ve köylerde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, Ovacık Spor Lisesi dışındaki okullarda, eğitim öğretime bugün ara verileceği kaydedildi.

HAKKARİ

Hakkari il merkezi ve bağlı köylerdeki ilk ve orta dereceli okullarda, bugün eğitime ara verildi. Valilikten yapılan açıklamada, kentte olumsuz hava koşullarının yaşandığı belirtilerek il merkezi ve bağlı köylerde, ilk ve orta dereceli okullarda (yatılı eğitim kurumları hariç), eğitim öğretime bugün ara verildiği ifade edildi.

Açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli ve hamile personellerin de bugün idari izinli sayılacağı kaydedildi.


TOKAT

Tokat'ta etkili olan kar yağışının devam etmesi üzerine bazı ilçelerde okullar tatil edildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklama doğrultusunda bugün Almus, Artova, Başçiftlik, Niksar ilçelerinde tüm okullar, Yeşilyurt İlçesi'nde ilk ve orta okullar, Pazar İlçesi'nde ise Ovacık, Ocaklı, Doğancalı ve Ballıca köylerinde eğitime 1 gün tatil edildi.


SİVAS

Sivas'ta ekili olan kar yağışı nedeniyle Suşehri ilçesinde bugün öğleden sonra ve bugün tam gün eğitime ara verildi.

Suşehri Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı dolayısıyla ilçe genelinde bugün öğleden sonra ve bugün tam gün olmak üzere ilk ve orta dereceli okulların eğitime ara verildiği belirtildi. Açıklamada, kamuda çalışan hamile ve engellilerin de izinli sayılacağı ifade edildi.

Öte yandan ilçede etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar yağışını nedeniyle, Suşehri-Sivas karayolunun 2010 rakımlı Geminbeli Geçidi'nde zaman zaman trafikte aksamalar yaşanıyor.

Sivas'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle Akıncılar ve Gölova ilçelerinde de bugün öğleden sonra ve bugün eğitime ara verildi.


ÇORUM'DA OKULLAR İKİ GÜN TATİL

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Çorum'da da eğitime ara verildi. Çorum Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün ve bugün kar yağışı nedeniyle merkez ve ilçelerde ilk ve orta dereceli tüm okulların tatil edildiği, ayrıca tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelede iki gün izinli verildiği ifade edildi.

KASTAMONU

Kastamonu'nun Şenpazar ve Bozkurt ilçelerinde, kar yağışı nedeniyle okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

AA muhabirinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, kar yağışının etkisini sürdürdüğü Şenpazar ve Bozkurt'taki okullarda eğitime bugün için ara verildi.

BURSA VE BALIKESİR'DE 5 İLÇEDE EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ


Bursa'da yoğun kar yağışı sebebiyle iki ilçesinde taşımalı eğitime 1 gün ara verildi.

Bursa'da dün başlayan ve ulaşımda aksaklıklara neden olan kar yağışı sebebiyle Orhangazi ve İznik ilçelerinde taşımalı sistemle eğitim gören ilk ve orta okullarda eğitim ve öğretime 31 Aralık'ta 1 gün ara verildi. ilçe milli eğitim müdürlükleri ve kaymakamlıklarınca alınan tatil kararının olumsuz hava koşullarının devam etmesi halinde uzatılacağı tahmin ediliyor.

Balıkesir 'de, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu gece etkisini arttıran kar yağışını ve olumsuz hava şartlarını göz önüne alarak Altıeylül ve Karesi ilçelerinde okulların bir gün süreyle tatil edildiğini duyurdu. Manyas İlçesi'nde de taşımalı okullarda eğitime bir gün ara verildi.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Altıeylül ve Karesi İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun almış olduğu karar doğrultusunda 31 Aralık 2015 Perşembe günü olumsuz hava şartları nedeni ile okullarımız bir gün tatil edilmiştir. Tatil kararı öğrenci, öğretmenlerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel için alınmış olup idari personel ve memurlar görev başında olacaklardır" denildi.
Balıkesir'in Manyas ilçesinde de yine olumsuz hava koşulları taşımalı eğitime 31 Aralık 2015 perşembe günü bir gün süreyle ara verilmiştir" denildi.

Manyas'ta öğrencilerinin çoğu taşımalı eğitim kapsamında olan ve tümü tatil edilen okullar şöyle sıralanıyor; Süleymanlı İlkokulu, Şevketiye İlkokulu, Miralay İlkokulu, Darıca İlkokulu, Akçaova İlkokulu, Salur Çok Programlı Anadolu Lisesi, Adnan Hunca Çok Programlı Anadolu Lisesi


ÜNİVERSİTELERE KAR TATİLİ!


Bazı üniversiteler de kar yağışı nedeniyle eğitime ara verileceği duyuruldu. İşte 31 Aralık Perşembe günü eğitime ara veren üniversiteler...


BEYKENT ÜNİVERSİTESİ

31 Aralık 2015 Perşembe günü yapılacak olan dersler ve sınavlar olumsuz hava muhalefeti nedeniyle ertelenmiştir.

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ

Hava muhalefeti sebebiyle 31 Aralık 2015 Perşembe günü (bugün) tam gün, 01 Ocak 2016 Cuma günü ise resmi tatil olduğundan Üniversitemiz 2 gün tatil edilmiştir.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ

Beklenen hava koşulları sebebiyle üniversite yönetimimiz 31 Aralık 2015, Perşembe gününü tam gün tatil ilan etmiştir.

OKAN ÜNİVERSİTESİ


Okan Üniversitesi, bugün için planlanan sınavların, fakültelerin belirleyeceği bir tarihte yapılacağını duyurdu.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Valiliğinden yapılan 31 Aralık 2015 tarihindeki olumsuz hava koşulları ihtimali nedeni ile, 31 Aralık 2015 günü dersler yapılmayacaktır.

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul Teknik Üniversitesi'nde de 31 Aralık Perşembe günü tatil edildi.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ


Bahçeşehir Üniversitesi de bugün (30 Aralık) ve bugün (31 Aralık) tatil olduğu açıklandı.

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

Üniversitenin Twitter hesabından kötü hava koşulları nedeniyle 31 Aralık'ın tatil ilan edildiği duyuruldu.

KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ

Üniversitede 31 Aralık'ta yapılacak finallerin hava koşulları nedeniyle iptal edildiği açıklandı.

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ:

Kötü hava koşulları nedeniyle bugün Üniversitemizin tüm kampüs ve ofisleri kapalı olacaktır.


MEF ÜNİVERSİTESİ:

İstanbul'da bulunan MEF Üniversitesi'nin 31 Aralık Perşembe günü tatil olduğu açıklandı.


SICAKLIK 12 DERECE BİRDEN DÜŞECEK

Ayrıca, sıcaklığın hissedilir derecede (8-12 derece) düşeceği tahmin edilmektedir. Kar yağışı, don ve buzlanmanın ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle halkımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, aşağıdaki tedbirlerin uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır.

Kar kalınlığı 30 santimi geçebilir

Uzmanlar, öğle saatlerinde İstanbul'da karla karışık yağmur başlayacağını ardından bu yağışın kara dönüşeceğini belirterek, kar yağışının 31 Aralık Perşembe ve 1 Ocak Cuma akşamına kadar süreceğini söylediler. Şehir merkezinde kar kalınlığının 10 cm'ye ulaşırken, Beylikdüzü, Çatalca, Terkos, Elmalı gibi yerlerde ise 30 cm'yi aşacağı tahmininde bulundular.

Cuma akşamı kar yağışının kesilmesiyle birlikte sıcaklıkların daha da düşeceğini ifade eden uzmanlar; Türkiye'yi etkesi altına alan yağışlı ve soğuk hava sisteminin cumartesi günü yurdu terk etmesini beklediklerini belirttiler.

"ZORUNLU OLMADIKÇA GEZİ, PİKNİK VE AV AMACIYLA ARAZİYE ÇIKILMAMASI..."

Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde;

1) Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçları ile yola çıkan vatandaşlarımızın mutlaka kar lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı vb. kullanmaları/bulundurmaları, araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları,

2) Trafik kuralları, işaret ve işaretçilerine uymalar

3) Acil yardım, kurtarma, yol bakım ve müdahale araçlarının, görev mahalline en seri şekilde ulaşmaları için, sürücülerimizin emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergâhları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları,

4) Elektrik kesintisi ve buna bağlı olarak oluşacak su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları,

5) Elektrik enerjisinin sağlıklı verilemediği hallerde oluşabilecek düzensiz voltaj durumlar��nda, elektrikli ev aletlerinin kontrollü bir şekilde kullanılması,

6) Görevli ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırma yönünde destekleyici anlayışla; site, apartman ve işyeri sorumlu yönetici ve sahiplerinin imkânları ölçüsünde mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeleri,

Ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde, sağlık yetkililerinin önerdiği gibi;

7) Yaşlı, çocuk, hamile bayanlar ile kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması,

8) Hava koşullarına uygun giysilerin giyilmesi,

9) Zorunlu olmadıkça av, gezi, piknik amaçlı açık araziye çıkılmaması,

10) Kapalı alanlarda mangal gibi aparatların kullanılmaması, baca temizliğinin yapılması ve sobaların dikkatli yakılması,

Can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca vatandaşlarımız ihtiyaç duyduğu durumlarda; İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün (İstanbul AFAD) 0212 455 70 00 ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) 0212 444 25 66 numaralı telefonlarını aramaları;"

Hangi illere kar yağışı geliyor?

Meteoroloji ayrıca hafta sonuna ilişkin yaptığı hava tahmininde şu bilgilere yer verdi: "Cuma; Marmara'nın doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Akdeniz bölgesinde görülmesi beklenen yağışların; İstanbul başta olmak üzere Marmara'nın doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Cumartesi günü; Yağışlı sistemin Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda etkili olduktan sonra yurdumuzu terk edeceği tahmin edilmektedir."

METEOROLOJİ'DEN BUZLANMA UYARISI

İzmir, Manisa, Aydın, Çanakkale ve Balıkesir çevrelerinde aşırı soğuk hava, kuvvetli poyraz, kar yağışı, buzlanma ve don uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Güney Marmara ve Kıyı Ege'de, Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava kütlesinin etkili olmasının beklendiği bildirildi.

Soğukların Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Aydın ve Manisa'da kendisini yoğun hissettireceği belirtilen açıklamada, 5 ilde sıcaklıkların 10-12 derece düşeceği kaydedildi.

İZMİR İÇİN KAR UYARISI

Çanakkale'nin doğusu ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli kar yağışının etkili olacağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yarın Balıkesir merkez ve ilçeleri ile Çanakale'nin doğusunda kuvvetli olmak üzere Manisa ve İzmir'in kuzey ve doğu ilçelerinde kar yağışı beklenmektedir. İzmir merkezinde de kuzey ile yüksek kesimlerde hafif kar yağışı tahmin edilmektedir. Güney Marmara ile kıyı Ege'de, bugün ve bugün rüzgarın kuvvetli poyraz ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor."

Bu illerde hafta sonuna kadar etkili olacak soğuk havanın etkisiyle kuvvetli buzlanma ile don görüleceği bildirilen açıklamada, bu durumlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması istendi.

Yılbaşı gecesi ile sonrasında İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale'de zirai donun etkisini göstereceğine işaret edilen açıklamada, bölgede seracılık faaliyetinde bulunan üreticilerin bu duruma karşı hazırlıklı olması gerektiği belirtildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte okulların tatil edildiği il ve ilçeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz