Tecavüzün izini süren memurlar sürgün edildi

Fet­hul­lah Gü­len’in kar­de­şi ile 2 ye­ğe­ni­nin te­ca­vüz­le suç­lan­dı­ğı ola­yı örtbas edilmesine karşı çıkan görevlileri yıldırmak için herşeyi yaptı. Aylarca telefonları dinlenen görevlilerden ikna edilemeyenler sürüldü, soruşturmaya ilişkin belgeler imha edildi

Giriş Tarihi: 1.1.2016 14:24
Tecavüzün izini süren memurlar sürgün edildi

Yıldırma harekatı

Erzurumlu S.Ö. kendisine tecavüz edenler arasında paralel yapılanmanın lideri Gülen'in yakınlarının da olduğunu söyleyince olayın seyri değişti. FETÖ'cüler, soruşturmada görev alanları yıldırmak için harekete geçti.

Belgelere imha

Dosyayı kapatmak istemeyenler baskıya maruz kaldı. S.Ö.'nün sığındığı yurttaki görevlilerin telefonları aylarca dinlendi.
Soruşturmaya ilişkin belgeler imha edildi. Bilgisayarlar değiştirildi. Tüm personelin tayini çıkarıldı.

FETÖ'cüler, Seyfullah Gülen ve iki oğlunun adının karıştığı tecavüzün örtbas edilmesine karşı çıkan görevlileri yıldırmak için her şeyi yaptı. Aylarca telefonları dinlenen görevlilerden ikna edilemeyenler sürüldü, soruşturmaya ilişkin belgeler imha edildi

BUGÜN'ün ilk kez ayrıntılarını kamuoyuna açıkladığı, Fethullah Gülen'in vefat eden kardeşi Seyfullah Gülen ile iki oğlunun da adının yer aldığı, örtbas edilen "Utanç dosyası"ndaki hukuk skandalları şoke etti. FETÖ'cü savcıların soruşturma dosyasındaki numaraları daksille değiştirip kapattığı ve olayı aydınlatmak isteyen tüm kamu görevlilerinin sürgün edildiği anlaşıldı. Mağdur S.Ö'nün sadece 45 gün sığınabildiği yurtta olaya dair tutulan raporlar ise imha edildi.

VİCDANIM RAHAT DEĞİL

Türk hukuk tarihine kara bir leke olarak geçen FETÖ'nün örtbas ettiği tecavüz soruşturması dosyasındaki hukuksuzluklar, o dönem olaya tanıklık eden bir kamu görevlisi tarafından savcılığa ihbar edildi. FETÖ'nün skandal dosyayı kapattığına dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na "Vicdanım rahat değil, olayı çözün" notuyla gönderilen ihbarla dosya Erzurum'dan istendi. Bir süre gönderilmeyen dosya daha sonra yeniden talep edildi. Konuyla ilgili derhal özel bir ekip kuran savcılık, bir yıl boyunca büyük bir titizlikle olayı araştırdı. Bunun üzerine hem olayın mağduru olan S.Ö. hem de birçok kişinin ifadesine başvuruldu.

FETÖ'CÜLERE SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gereğinin yapılması talebi üzerine ilgili yer olan Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği soruşturma dosyası şimdi sil baştan görülecek. S.Ö'ye tecavüz edenlerden vefat eden Seyfullah Gülen hariç diğer kişiler hakkında yasal işlemler başlatılarak dava açılacak.
Yine o dönem soruşturmada görev yapan savcılar hakkında Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun soruşturmasını tamamlamasının ardından gerekli yasal çalışmalar yapılacak. O dönem olayı soruşturan polisler, yurt görevlileri ile olaya dahil olmuş tüm kamu personeli hakkında soruşturma başlatılacak. Açılacak kamu davasıyla olayda sorumluluğu olan herkes hâkim karşısına çıkacak.

Soruşturma dosyası yeniden incelendi

Bu kadarı da olmaz dedirten tuhaflıklarAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı, o dönem FETÖ'cü Erzurum Başsavcıvekili olan Taner Aksakal'ın örtbas ettiği dosyanın nasıl kapatıldığını ve hangi yasal işlemlerin aksatıldığını madde madde tespit etti. Savcılığın dosyada bulduğu inanılması zor tutarsızlıklara dair tespitleri şöyle:

Soruşturma dosyası neden üç farklı dosyaya bölündü?

Seyfullah Gülen ve oğlu Selahaddin Gülen'in de isimlerinin yer aldığı dosyanın 2007/12190 sayılı soruşturma dosyasıyla birleştirilmesinin sebebi nedir?

S.Ö. hakkında düzenlenen iki ayrı raporda aynı doktorların imzasının bulunması ve yine aynı doktorların iki farklı kanaat belirtme nedenleri nedir?

Seyfullah Gülen'in Atatürk Üniversitesi'nden şoför emeklisi olduğu halde aynı üniversitenin hastanesine gönderilerek doktor raporu alınması doğru mu?

Avukat N.D. mağdur lehine talepte bulunduğu "gizlilik" kararı yazısında soruşturma dosyası numarasını 2007-12190 olarak belirttiği halde neden üzeri daksillenip kapatılarak dosya numarası 2007-13808 olarak değiştirildi?

16 yaşına girmesi beklendiS.Ö'nün Gülen'in oğlu olduğunu söylediği İbo Gülen hakkında neden teşhis yaptırılmadı?

S.Ö'nün kemik yaşı tespiti konusunda Savcı Taner Aksakal'ın ısrarı nedir? Bu tespitten sonra mahkemeye yeniden yaş tahsisi için neden yazı yazdı?

S.Ö. yaşı küçük olduğu için yurda konulması gerekirken neden sığınma evine gönderildi?

Nene Hatun Kız Yetiştirme Yurdu Müdürü olaydan sonra görevden neden alınarak başka kente atandı?

Yurt müdürünün telefonları dinlendi mi?

Mağdur, yakın akrabaları tarafından da tecavüze uğradığını beyan ettiği halde neden bu yönde bir işlem yapılmadı?

S.Ö'nün telefon numarasının HTS kayıtları neden araştırılmadı?

Mağdurun emniyette ve savcılıkta alınan ifadelerinde ve yurt yetkilileri tarafından hazırlanan görüşme raporunda çelişkiler var.

Seyfullah Gülen ile oğlunun ifadeleri neden mağdurun 16 yaşından gün aldığı tarihlere denk getirildi?

Tanıklar her şeyi anlattı

Hepimizin tayini çıkarıldı


Can güvenliği endişesi dolayısıyla kimliklerini açıkça yazmadığımız, S.Ö'nün yaşadığı dramın ardından sığındığı Erzurum Nene Hatun Kız Yurdu'nda görev yapan bir tanık şunları söyledi: "Çocukla birlikte kiminle nerede ilişki yaşadığına dair keşif yaptık.Çocuğun donuk zekâlı olduğunu ve bu yüzden asla yalan söylemediğine dair doktorlar rapor verdi. İlişkiye girenlerden biri olan Seyfullah Gülen, oğlunun Samanyolu TV'de haber sunduğunu ve kendisinin de matbaacılık yaptığını anlatmış. Bu konuyu konuşmak için yurtta görevli bir arkadaşımı aradım. Meğer telefonlarımız dinleniyormuş. Konuyla ilgili hazırladığım, yetkililerle yaptığım görüşmeleri içeren raporumun bilgisayarlardan silindiğini fark ettim. Daha sonra çocuk kurumumuzdan hiçbir yasal işlem yapılmadan başka yere gönderildi. Yasal işlemlerin kayda geçirilmesi gerekirken geçirilmedi. Bu olaydan sonra benim ve bir arkadaşımın tayini çıktı. Hakkımızda soruşturma açıldı. Yurtta bu olayı örtbas eden kişiler de vardı. Kurumdaki bilgisayar yeni olmasına rağmen biz ayrıldıktan sonra değiştirilmiş."

Yurtta görevli olan bir başka tanık ise "Cinsel istismara uğrayan bu çocukla psikologlar görüştü. Psikolog olayın çok ciddi olduğunu söyledi. Bu yüzden bir uzman olarak ben de çocuk ile görüştüm. Bize başından geçenleri anlattı. Durumu savcıya anlattım" dedi.

Kaynak: Bugün

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Tecavüzün izini süren memurlar sürgün edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz