Ak saçlılar heyeti kuruluyor

İş dünyası temsilcileri "Ak saçlılar" heyeti kurmak için kolları sıvadı. Dernek ya da birlik başkanlarından oluşacak heyet, sektörler üzeri çalışacak

Giriş Tarihi: 3.1.2016 10:22
Ak saçlılar heyeti kuruluyor

Türk iş dünyası, taleplerini ilgili makamlara etkili bir şekilde iletebilmek amacıyla yeni bir danışma kurulu oluşturmak için harekete geçti. En az 50 işadamından oluşması beklenen kurul "Ak saçlılar" olarak adlandırılacak. TİM, İSO, İTO, MÜSİAD, TÜSİAD gibi iş dünyası örgütlerinin önde gelen tecrübeli üyelerinden oluşacak danışma kurulu, sektörler üstü çalışacak. Kurulla ilgili çalışma, hükümetin 7 Haziran seçimleri öncesinde işadamlarına gönderdiği ve 1 Kasım'da da tekrarladığı 'sorunlar ve çözüm önerileri' konulu soru formlarından sonra başladı. İşadamları önceki danışma kurullarında sektör ayrımı olmadığı için istenilen sonuçların alınamadığını belirtiyor.

İSİMLER BELİRLENMEDİ
Söz konusu öneri 7 Haziran seçimleri öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu'na iletildi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi bir işadamı, "Konuyu bizzat Başbakan'a ilettik, olumlu yaklaştı" dedi. İstanbul Demir ve Demirdışı İhracatçılar Birliği Başkanı Rıdvan Mertöz de, "Akil adamlar tanımı çözüm sürecinde kullanıldı. Biz de 'Ak saçlılar' gibi bir isimle, danışma heyeti kurulması için çalışıyoruz" dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun işadamı dernek ve kurumlarından oluşan bir heyetin oluşturulmasına yönelik bir talimatı olduğunu söyledi. Henüz heyetin içinde kimlerin olacağına karar verilmediğini söyleyen Büyükekşi, "Reel sektörün sıkıntılarını hükümete ilk elden anlatmak için bu tür toplantılar daha sık yapılacak" diye konuştu. İSO Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Dalgakıran ise reel sektörün sıkıntılarını anlatmak için kurulması düşünülen heyetin sektörler üzeri çalışması gerektiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ak saçlılar heyeti kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz