Bahreyn, Sudan ve BAE'den de İran'a rest

Suudi Arabistan'ın İran ile diplomatik ilişkilerini kesmesi sonrasında, Bahreyn ve Sudan da İran ile diplomatik ilişkileri keserken, BAE de İran ile ilişkilerini malahatgüzarlık seviyesine indirdi.

Giriş Tarihi: 4.1.2016 15:33 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 15:44
Bahreyn, Sudan ve BAE'den de İran'a rest

Suudi Arabistan'ın İran'la diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından 3 ülke daha diplomatik kararlarını açıkladı. Bahreyn ve Sudan, İran ile olan diplomatik ilişkilerini kestiğini duyururken, Birleşik Arap Emirlikleri ise diplomatik temsil düzeyini maslahatgüzarlık seviyesine indirme ve ülkedeki İranlı diplomatların sayısını düşürme kararı aldı.

Bahreyn

Bahreyn, İran ile diplomatik ilişkilerinin kesilmesine ve İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanınmasına karar verildiğini açıkladı.

Bahreyn Enformasyon Bakanı İsa el-Hamadi, başkent Manama'da düzenlediği basın toplantısında, "Bakanlar Kurulu'nun, İran ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi ve İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanınması yönünde karar aldığını" söyledi.

Sudan

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Sudan, İran'ın Hartum Büyükelçisi ile diplomatik temsilcilerini sınır dışı etme ve ülkesinin Tahran Büyükelçisini geri çağırma kararı aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı WAM'ın haberine göre BAE, Tahran yönetimi ile diplomatik temsil düzeyini maslahatgüzarlık seviyesine indirme ve ülkedeki İranlı diplomatların sayısını düşürme kararı aldı.

SUUDİ ARABİSTAN DA İLİŞKİLERİ KESMİŞTİ


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr, dün yaptığı basın açıklamasında, önceki gün öğlen saatlerinde İranlı yetkililere büyükelçilik binalarının korunması yönünde çağrı yapmalarına rağmen göstericilerin binalara saldırmasının ve binalarda bulunan resmi belge ile malzemelerin yağmalanmasının engellenmediğini, bundan dolayı ülkesinin İran ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini söylemişti.

SUUDİ ARABİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ ATEŞE VERİLMİŞTİ

Suudi Arabistan'ın cuma günü terörist suçlamasıyla idam ettiği 47 kişi arasında Şii din adamı Nimr Bakır en-Nimr'in de yer alması İran ile Suudi Arabistan arasında gerilime neden olmuştu. İdam sonrası İran'da Suudi Arabistan büyükelçiliği ve konsolosluğu göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

İRAN'DAN SUUDİ ARABİSTAN'A YANIT...

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suudi Arabistan'ın ülkesiyle diplomatik ilişkileri kesme kararına tepki gösterdi. Abdullahiyan, Suudi Arabistan'ın yaptığı 'büyük hatanın üstünü kapatamayacağını' söyledi. Açıklamaları devlet televizyonundan yayınlanan Abdullahiyan "Suudi Arabistan, bizimle ilişkileri sona erdirerek, bir din adamını öldürerek yaptığı büyük hatayı unutturamaz" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahreyn, Sudan ve BAE'den de İran'a rest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz