Hedef toplumsal mutabakat... Yeni anayasa halka sorulacak

Toplumsal mutabakatın hedeflendiği ‘Yeni Anayasa’ için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önerdiği ‘arama konferansları’ ile vatandaş sürece doğrudan katılacak. Telefonla aranacak yüzbinlere, başkanlıkla ilgili düşüncesi sorulacak.

Giriş Tarihi: 4.1.2016 12:05
Hedef toplumsal mutabakat... Yeni anayasa halka sorulacak

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Reşat Petek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa yazım süreci ile ilgili önerisiyle ilgili Star'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yeni anayasa kavramı ve bununla ilgili çalışmaların 2010 tarihinden sonra tamamen gündeme oturduğunu ifade eden Petek, bu sürecin 2011 seçimleri sonrasında devam ettiğini hatırlattı.

HERKES İSTİYOR

Reşat Petek, şöyle devam etti: "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda geçmişte netice alınamamasının sebeplerinin en başında, kamuoyu nezdinde bu tartışmaların, araştırmaların halka mal olacak şekilde yeterince yapılmaması geliyor. 'Geçmişte netice alınamadı' denilerek yeni anayasa çalışmalarını rafa kaldırmak, vazgeçmek son derece yanlış. Çünkü, toplumun sağ-sol demeden, tüm kesimlerinin ittifak ettiği konu yeni anayasa talebidir. Büyük bir ekseriyet artık sıfır kilometre yeni anayasa arzusunda. Ama bazı siyasi yaklaşımlarda ise 'Zaten mevcut anayasa darbe anayasası da olsa çok büyük değişikliklere uğradı. Elzem olan değişiklikleri yapalım. Anayasayı yenileştirerek yolumuza devam edelim' diyen anlayış da var.

TOPLUM KAVRAMALI


Önümüzdeki süreç; bu talepleri toplumu daha fazla dinlemek, toplumun da zaten önceki talep toplama döneminde yapılanların üzerine artı olarak arama konferansları vasıtasıyla başkanlık sistemi konusundaki görüşleri toplamak ama aynı zamanda 'başkanlık sistemi denilince ne anlaşılıyor', bunun topluma çok güzel anlatılması, artılarıyla eksileriyle toplumun bunu kavramasını temin etmek lazım.

TARTIŞILMALI


Tartışılmadan, üzerinde münakaşa edilmeden 'evet' ya da 'hayır' denilmesi kadar yanlış bir şey yoktur. Başkanlık sistemini önce anlayalım. Daha konu Anayasa Komisyonu'nun önüne gelip tartışılmaya başlanmadan önce bu geniş mutabakatı sağlamak lazım. Bunun ismi araştırma konferansı olur, başka şey olur ama toplumla bunu paylaşmamız lazım. Salt halkın beklentilerinin alınmasından ziyade bir anlamda yeni anayasayı halka anlatmanın da bu vesilesi olur. İnsanlar konuyu anladıkça, konuya hakimiyeti artıyor, 'Evet' ya da 'Ret' diyebilecek zihninde kanaat oluşmaya başlıyor.

DEMOKRATİK SÜREÇ

Geçmişte Anayasa Uzlaşma Komisyonu, anayasa yapım sürecinde toplumun her kesiminde, üniversiteler, siyasi partiler, bireysel önerilerini almıştı. Ancak oradaki tartışmalar yeteri şekilde kamuoyuna mal edilemediği için sekteye uğradı. Yeni döneminde özellikle Sayın Cumhurbaşkanı'nın önerisi doğrultusunda arama konferansları sayesinde halkın doğrudan yeni anayasa sürecine katılımı sağlanabilir. Böylece daha demokratik bir süreç işletilmiş olur."

ERDOĞAN GÜNDEME GETİRDİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde yeni anayasa ile ilgili arama konferansı yapılabileceği yönündeki sözlerinin sorulması üzerine, "Biliyorsunuz bu arama konferanslarını daha çok akademisyenler arasında ya da o konu ile ilgili hakikaten dağarcığında bir şey olanların katıldığı toplantılardır. Bunu daha geniş planda tutup halkla bu arama konferansını yapabiliriz diyorum. Yani seçeceksiniz ondan sonra telefonlarla vatandaşla bu irtibatları kurmak suretiyle bir nevi kamuoyu araştırması buna diyebiliriz. Vatandaşın diyelim ki anayasanın o maddesi ile ilgili düşüncesi nedir. Ne diyor. Öyle ufak rakamlar değil 500-1000 değil sayıyı arttırma suretiyle toplumsal mutabakatın sağlanabileceği bir anayasanın oluşmasına bu arama konferansı ciddi bir zemin oluşturacaktır" açıklamasında bulunmuştu.

YEĞENİNİN NİKÂH ŞAHİDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeğeni Şeyma Erdoğan'ın nikâh törenine katıldı. Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan'ın kızı Şeyma Erdoğan ile Abdülkadir Karagöz'ün nikâh töreni, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Erdoğan'ın eşi Emine Hanım'la da katıldığı törende çiftin nikâhını, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıydı. Törende TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Davutoğlu'nun nikâh şahitliği yaptığı öğrenildi.

Lütfi Kaplan / star.com.tr

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef toplumsal mutabakat... Yeni anayasa halka sorulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz