Binali Yıldırım: Eksi bakiyeye düşse de ceza ödenmeyecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım çok tartışılan HGS konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "HGS kullanıcıları artık eksi bakiyede olsalar da ceza ödemeyecekler." dedi.

Giriş Tarihi: 6.1.2016 11:34
Binali Yıldırım: Eksi bakiyeye düşse de ceza ödenmeyecek

Yıldırım'ın açıklamarından satır başları:

Mesela 51 DT 056; şuraya bir tane vida basıyor bu 856 oluyor. Okumayı nasıl yapıyor, 056 olacakken, 856 olarak okuyor bu sefer ilgisiz bir vatandaşın plakasına ceza yazılmış oluyor.
Bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz. Vatandaşın şaşkınlığı da haklı. Biz de bu işin aslı nedir diye baktık, arkadaşlarımız sonucu buldu.
Kırsal kesimde eski araçlarda model plakalar, bastırıp yapıştıracağınız sistem yok. Hata kaçınılmaz oluyor.
Hatası olmayan başka bir plaka sahibi bu sorunla karşılaşıyor. Bunlar düzelecek. Başka ne düzelecek.
Biliyorsunuz KGS vardı. KGS geçerken okutuyorsunuz, yarım dakika kaybediyorsunuz, kuyruklar başlıyor. Bunu kaldırdık HGS yaptık. Zaten OGS, otomatik sistemdi.

Niye OGS yapmadık diye merak edenler olabilir. OGS'nin hem cihazı çok pahalı 100 dolardan başladı, 40 dolara kadar geriledi. Hem de süresi var.

Belirli bir süre sonra değiştirmek gerekiyor. Yaygın edinimi yok. Vatandaşın bir günü OGS almakla geçiyor. Büyük şikayetlere neden oluyordu.
Daha basit kolay erişim sağlanacak sistem olsun dedik. 10 milyon abone var, 8 milyondan fazlası HGS'li zaman içinde bunu da değiştireceğiz. Tek bir sisteme döneceğiz.

HGS kullanıcıları artık eksi bakiyede olsalar da ceza ödemeyecekler.

Etiketler doğru yere konulmalı

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Binali Yıldırım: Eksi bakiyeye düşse de ceza ödenmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz