Erdoğan: Ey kahpe rüzgar artık ne yönden esersen es!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Külliye'de 18. Muhtarlar buluşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Ne bölgemizde oynanan oyunlar ne de fitneler milletimizi yolundan alıkoyamayacaktır." dedi. Erdoğan ayrıca, Necip Fazıl Kısakürek'in dizelerini hatırlatarak, "Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes! Ey kahbe rüzgar, artık ne yandan esersen es!" ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 6.1.2016 14:20 Güncelleme Tarihi: 6.1.2016 14:59
Erdoğan: Ey kahpe rüzgar artık ne yönden esersen es!

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atmaktansa, operasyonların uzamasını tercih ediyoruz.

Bugün oynanan bu oyunların gerisinde bu coğrafyadaki bin yıllık hesaplaşmanın yattığını çok iyi biliyoruz. Fakat ne yapsalar boş. Özellikle son iki yüz yıldır yaşadığımız tüm acılara, maruz kaldığımız tüm haksızlıklara, kayıplara rağmen, işte halen dimdik ayaktayız, evelallah ayakta durmaya da devam edeceğiz.

Ne bölgemizde oynanan oyunlar ne de fitneler milletimizi yolundan alıkoyamayacaktır.

Türkiye sizin üst aklınızın size verdiği akıldan çok daha güçlü bir ferasete sahiptir.

Güvenlik kuvvetlerimiz yerleşim yerlerinde süren bu terör eylemlerine, bölgede yaşayan sivil halka zarar vermemek için azami bir dikkat ve hassasiyetle müdahale ediyor. Bu da aslında çok kısa sürede sonuçlanabilecek operasyonların nispeten uzun bir zaman dilimine yayılmasına sebep oluyor. Biz, tek bir masum vatandaşımızın hayatını tehlikeye atmaktansa operasyonların uzamasını tercih ettik, tercih ediyoruz. Geçtiğimiz yıl yurt içi ve dışında gerçekleştirilen operasyonlarda 3 bin 100'ü aşkın terörist etkisiz hale getirildi. Aynı dönemde asker, polis, geçici köy korucusu ve sivil vatandaşlardan da 300 civarında kaybımız var. Şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

EY KAHPE RÜZGAR...

Erdoğan Necip Fazıl Kısakürek'in dizelerini hatırlatarak, "Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes! Ey kahbe rüzgar, artık ne yandan esersen es!" ifadelerini kullandı.

Sadece hükümete, Başbakan'a, Cumhurbaşkanı'na karşı pozisyon almak adına terör örgütü ile aynı safta buluşmakta sakınca görmeyen bir siyaset anlayışıyla karşı karşıyayız. Maalesef hendek kazan teröristleri arkadaşı olarak gören, terör örgütünün eylemlerine bilboard ilanları ile destek veren bir anamuhalefetimiz var.

TÜRKİYE KÜRT SORUNU YAŞAMIYOR


O evleri yakılan, tarumar edilen insanlar Kürt değil mi? Bu zulmü yapan bölücü terör örgütü bunun hesabını veremez.

Türkiye'de kürt sorunu değil, terör sorunu vardır. Bu sorunun üstesinden geleceğimizden kimse şüphe etmesin.

Türkiye'nin ileriye doğru attığı her adımın kazanımı, Kürt kardeşlerimin de kazanımıdır.

DOKUNULMAZLIK TERÖR ÖRGÜTÜNE PERDE OLMAK İÇİN KULLANILMAZ

Türkiyelileşmek iddiasıyla yola çıkıp varlıklarını hendeklere endeksleyenlerin, Kandil'in şamar oğlanına dönenlerin durumunu hep birlikte ibretle takip ediyoruz. Kürt kardeşlerimin adını istismar ederek bu ülkeye ve bu millete husumet besleyen kim varsa onun eteğinin altına girmenin adı siyaset değil, ihanettir. En başta Kürt kardeşlerime ihanettir. Kürt kardeşlerim bu milletin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bu oyun bin yıllık hesaplaşmanın yeni bir tezahüründen başka bir şey değildir. Terör örgütü de sırtını ona dayanan parti de bölgede hesabı ve çıkarı olan güçlerin oyuncağı haline dönüşmüş birer kukladan ibarettir

rensip olarak ben siyasi partilerin kapatılmasına karşıyım. Gereksiz görüyorum. Hiç düşünmeye bile gerek yok. Ancak herhangi bir siyasetçinin yaptığı suçun, hatanın bedelini kurumsal olarak partisi değil, şahıs olarak kendisi ödemelidir. Bu, genel başkan da, milletvekili de, belediye başkanı da, meclis üyesi de olabilir. Kim olursa olsun bunun bedelini ödemelidir.

Tercihini siyasetin imkanlarından yana değil, terörden, terör örgütünün eylemlerinden yana koyanlar, bunun hesabını hukuk önünde vermelidir. Terör örgütünün diğer mensupları için hukuk neyi emrediyorsa bu kişiler için de aynı yöntemler işletilmelidir. Milletvekili dokunulmazlığı terör örgütüne perde olmak için değil, Meclis'te millete daha iyi hizmet vermek için getirilmiş bir imtiyazdır. Bu imtiyazın istismarına artık parlamentomuz izin vermemelidir

Kimse bu devletin ekmeğini yiyip bu devlete kılıç çalamaz.

Terör örgütü mensubu gibi hareket eden milletvekilleri konusunda Meclis'in ve yargının harekete geçmesi şarttır, diye düşünüyorum. Aynı şekilde milletin kendisine hizmet için emanet ettiği imkanları terör örgütünün emrine sunan belediye başkanları konusunda da meclis üyeleri konusunda da İçişleri Bakanlığı ve yargının harekete geçmesi gerekiyor ve geçtiklerini de biliyorum.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI


Türkiye, artık darbe dönemlerinin dışında, siyasetin imkanlarıyla, yeni anayasasını yapabilme iradesini ortaya koymalıdır. Darbe anayasaları ile yönetilen ülke utancından artık kurtulmalıyız. Daha 'Bismillah' demeden dayatılan ön şartlar, milletimizin arzu ettiği, beklediği Türkiye'nin yaşadığı değişimi kucaklayacak, önünü açacak bir anayasanın inşasını zorlaştırıyor. Referansımız mevcut anayasa ise niçin yeni anayasa peşinde koşuyoruz. Adı üstünde, yeni anayasa... Yeni bir anlayışla, yeni bir yaklaşımla oluşturulmalıdır.

Yeni anayasa konusunda üzerinde durulması gereken konulardan biri de başkanlık sistemidir.

Parlamenter sistem devamlı darbe üstüne darbe getiriyor. Çare olarak da başkanlık sistemini öneriyorum.

Meclis'te kurulacak komisyon süreci sonunda arama konferansları yapılabilir.

Başkanlık sistemiyle yönetilen pek çok ülke hem demokrasi bakımından hem kalkınma bakımından, bölgesindeki ülkelerin fersah fersah önüne geçebiliyor. Demek ki burada asıl mesele, ülkenin hedefleriyle yönetim biçimi arasındaki ilişkiyi doğru kurabilmektir. İşte Türkiye'nin de kendi yönetim sistemini kendi ihtiyaçlarına göre belirlemeye ihtiyacı vardır.

Yeni anayasa için nihai kararı asıllar vasıtasıyla vermek isabetli olacaktır.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE HALKIMIZLA KARAR VERECEĞİZ

Parlamenter sistemin de başarılı ve başarısız örnekleri vardır.

İngitere'deki parlamenter sistem ile Türkiye'dekinin aynı olduğunu kim söyleyebilir...

Almanya parlamenter sistemle yönetiliyordu. Buna rağmen hitler gibi bir diktatör başına musallat oldu.

Sürekli darbelere, krizlere çanak tutan bu sistemin ülkeme faydası olduğuna inanmıyorum.

Başkanlık sisteminin altının nasıl doldurulacağına, geçmiş tecrübelere bakarak milletçe hep birlikte karar vereceğiz.

Bu sistemle, yasama, yürütme, yargı sınırlarının çizilmesi parlementer sistemdeki pek çok sorunu ortadan kaldıracaktır.

SİSTEMDEN MEMNUNSANIZ...


Mevcut sistemden memnunsanız o zaman beni neden eleştiriyorsunuz.

Milletin talepleri karşısında kimse duramaz.

Sistemin tazelenmeye, yeni başlangıçlara ihtiyacı vardır.

Türk biçimi veya Türkiye biçimi bir Başkanlık sistemi' dedim, başladılar saldırmaya... Ya bunlar kendi ülkelerinin markasını da istemiyorlar. Mecbur muyuz illa Amerikan sistemi, Fransız sistemi veya şu sistemi bu sistemi söylemeye... Biz hepsinden alırız. Adeta bir arı gibi ondan da ondan da hepsinden toplarız. Balımızı yapar, milletimize sunarız.

Türkiye'nin değişik alanlarda, adeta sistemini yenileme noktasında bir tazelenmeye, bir yeni başlangıca ihtiyacı var. Bu millet, bu ülke değişime, yeniliğe, daha iyiyi, daha güzeli aramaya hiçbir zaman kapalı olmamıştır. Her kim ki bu gerçeğe sırtını dönmüşse o tarihin tozlu raflarındaki yerini almıştır

Ben sadece başkanlık sisteminin bugünden daha iyi ihtiyacı karşılayacağını söylüyorum.

MASUM İNSANLAR HAYATLARINI KAYBEDİYOR

Rejimin ve onu destekleyen Rusya'nın bombardımanlarında masum insanlar hayatlarını kaybediyor.

Bombardımanlar yüzünden insanlar sefalete mahkum edildi.

Mezhep fitnesini bir üst akıl idare ediyor. Bunu bilmemiz lazım.

Suudi Arabistan'ın büyükelçiliklerinin yakılıp yıkılması kabul edilebilir bir davranış değildir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Ey kahpe rüzgar artık ne yönden esersen es!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz