Bakan Berat Albayrak'tan doğalgaz ve bor müjdesi

Projelerini milletvekilleri ile paylaşan Enerji Bakanı Albayrak, doğalgazda 3 önemli yatırımları olduğunu söyledi. Albayrak, Tuz Gölü Depolama tesisinin bitirileceğini, Silivri’nin kapasitesinin artırılacağını ve yeni bir tesis kurulacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 8.1.2016 10:12 Güncelleme Tarihi: 8.1.2016 10:25
Bakan Berat Albayrak'tan doğalgaz ve bor müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin enerji alanında orta ve uzun vadeli projelerini milletvekilleri ile paylaştı.

Albayrak'ın son dönemde yaşanan elektrik kesintileri ve Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliği konusunda önemli mesajlar verdiği öğrenildi. Arz güvenliği ile ilgili orta vadeli çalışmaları aktaran Albayrak, depolama alanında yapılacak yatırımlara dikkat çekti.

Albayrak, arz güvenliğinde orta vadeli olarak depolama kapasitesinin artırılması için 3 önemli projeleri olduğunu vurguladı. Milletvekillerinden edinilen bilgilere göre Tuz Gölü Yer altı Depolama Projesi'nin tamamlanmasının yanı sıra Silivri'de 2.6 milyar metreküplük kapasiteye sahip olan doğalgaz depolama tesisinin kapasitesi 4.3 milyar metreküpe çıkarılacak. Ayrıca yeni bir LNG depolama tesisi daha kurulacak. Bu 3 proje ile birlikte depoların sisteme gaz verme kapasitelerinin de artırılması için çalışma yapılacak. Bakan Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın koordinasyonunda TEDAŞ ile Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) ile kurulacak 3 ayaklı mekanizma ile tüm yatırımların yakından denetleneceğini ve takibinin yapılacağını vurguladı.

MODERNİZASYON

AK Partili milletvekilleri ile 3 grup halinde düzenlenen toplantılarla buluşan Albayrak, vekillerin sorularını da tek tek yanıtladı. Milletvekillerinden edinilen bilgiye göre, toplantılarda en çok sorulan soruların başında son dönemde yaşanan elektrik kesintileri yer aldı. Berat Albayrak, sorunun büyük ölçüde Türkiye'nin yetersiz ve eski fiziki altyapısından kaynaklandığını ifade etti. Sorunun çözümü için Türkiye çapında altyapı iyileştirmesi hamlesi başlattıklarını ve 17.8 milyar TL'lik bir yatırımla, altyapının yüzde 85'inin 5 yıl içinde modernize edileceğini söyledi.

2020 MODEL SANTRAL

Enerji Bakanı Albayrak ile görüşen milletvekillerinin aktardığına göre görüşmede nükleer santral konusu da gündeme geldi. Albayrak dünya genelinde 400'ü aşkın nükleer santral olduğunu ifade ederek "Bulgaristan ve Ermenistan'daki eski teknoloji ile yapılmış nükleer santraller mevcut. Türkiye 2020 teknolojisi ile donatılmış yüksek güvenli nükleer santrale sahip olacak. Dünyadaki durum göz önüne alındığında böyle bir teknolojiden Türkiye'nin yararlanmaması düşünülemez. Arz çeşitliliği açısından bu konu önemli" değerlendirmesinde bulundu. Bakan Albayrak, Türkiye ekonomisindeki büyüme ile birlikte talebi karşılamak amacıyla kurulu gücün de artacağını ifade ederek burada önceliği yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına vereceklerini kaydetti. Albayrak, yerli kömür üretiminde çevre ve işçi güvenliği hassasiyetinden kesinlikle taviz verilmeyeceğinin altını çizdi. Özellikle kömür santrallerindeki filtreleme sisteminin önemli olduğunu dile getirerek emisyon hacminin en düşük seviyede tutulmaya önem verileceğini aktardı.

BORDA KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ

Albayrak'a 'bor meselesi' de sorulurken, konuyu 'fındık' örneği ile anlattı. Borun en büyük kaynağının tıpkı fındıkta olduğu gibi Türkiye'de olduğunu söyleyen Albayrak, şu değerlendirmeyi yaptı: "Dünyada kaliteli çikolatayı fındık belirliyor. Ancak dünyanın en büyük çikolata tüketicisi ABD'de fındık yerine kendi ürünleri olan yer fıstığı kullanılıyor. Çünkü ham madde olarak kendi elindeki kaynağı kullanıyor. Borun da kaynağı bizde. Bu nedenle dünya katma değeri yüksek ürün elde etmek için kaynağı kendisinde olmayan ham madde yerine farklı ham maddelere yöneliyor. Borda kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Borun katma değeri yüksek ürünlerde kullanılması için Ar-Ge faaliyetlerine önem vereceğiz."

Ercan Baysal / Star.com.tr

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Berat Albayrak'tan doğalgaz ve bor müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz