Mahalle baskısı yeniden sahnede

Tiyatroyu ideolojik bir kamp haline getirmek isteyen Levent Üzümcü’nün başı çektiği bir gurup oyuncu, 40 yılını tiyatroya vermiş yeni genel sanat yönetmeni Süha Uygur’a dava açmaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 8.1.2016 10:51 Güncelleme Tarihi: 8.1.2016 12:37
Mahalle baskısı yeniden sahnede

Şehir Tiyatroları (ŞT) Genel Sanat Yönetmenliğine (GSY) Süha Uygur'un getirilmesi, tiyatro içindeki sorunlu çevreleri rahatsız etti.

"Tiyatroyu tiyatrocular yönetir" kabulünden hareketle belediye bürokratlarının Şehir Tiyatroları yönetiminden el çekmesini ve hiçbir biçimde tiyatro yönetimine paydaş olmamasını isteyen bir grup, İBB tarafından yönetime getirilen her sanat yönetmenine farklı gerekçelerle itiraz ettiler.

İki yıl önce GSY olan Erhan Yazıcıoğlu'nu da eğitim ve memuriyet anlamında ŞT'nin yönetmeliğinin ilgili maddelerine uymadığı gerekçesiyle 'yeterli bulmayan çevreler Süha Uygur'un göreve getirilmesine de itiraz ediyor. Tiyatroyu ideolojik kamplaşmanın taraflarından biri haline getiren Levent Üzümcü'nün başkanı olduğu İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN), Süha Uygur'un genel sanat yönetmeliğine atanmasına itiraz davası açmaya hazırlanıyor.

Süha Uygur'un atamasının eğitim ve memuriyet anlamında Şehir Tiyatroları'nın yönetmeliğinin ilgili maddelerine uymadığını ve hukuksuz ve usulsüz bir şekilde yapıldığını öne süren İŞTİSAN, yayınladığı bir bildiriyle 12 Nisan 2012'e yapılan yönetmelik değişikliğinin kurum yönetimiyle ilgili tüm yetki ve sorumluluğun belediye bürokratlarına verildiğini hatırlattı.

Bildiride Şehir Tiyatroları'nın özerk bir yapıya dönüştürülmesi istenildi. "Uygur'un, kurumun sorunlarına çözüm getiremeyeceği iddialarını medyaya servis eden Şehir Tiyatroları içindeki küçük bir grup, kendi onayları olmayan herhangi bir ismin tiyatronun başına getirilmesine direnç göstermeye devam ediyorlar.

Bilindiği gibi 'uzlaşmacı' bir çizgiyle iki yıl önce göreve gelen Erhan Yazıcıoğlu, başlangıçta İBB'nin bütün talep ve beklentilerini yerine getirdiğini söyleyerek belediyenin tam desteğini aldığı şeklinde açıklamalarda bulunmuş ancak zaman bu yaklaşımın tersine bir tutum içine girerek teşvik ve kadrolaşma konusunda kendisine verilen sözlerin tutulmadığını söyleyerek istifa etmişti.

Kaynak:STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahalle baskısı yeniden sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz