Ceo'dan daha fazla kazanıyor!

Teknoloji devi Apple’ın perakende patronu Angela Ahrendts’nin CEO Tim Cook’tan daha fazla para kazandığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 9.1.2016 15:15
Ceo'dan daha fazla kazanıyor!

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Burberry'den transfer edilen Ahrendts'in yıllık geliri 25.8 milyon dolar olurken, Tim Cook 10.3 milyon dolarda kaldı. Ahrendts'in maaşı Cook'u neredeyse ikiye katladı. Apple'ın 55 yaşındaki perakende ve online mağazalardan sorumlu başkan yardımcısı Angela Ahrendts, geçen yıl firmada en yüksek maaşı alan yönetici olmuştu. Açıklanan geliri 25.8 milyon dolardı. Burberry'nin eski CEO'su olan Ahrendts'in ödeme paketi, 1 milyon dolar taban ücret, 20 milyon dolar borsa gelirinden pay, 4 milyon dolar bonus ve 474 bin dolarlık taşınma harcamasından oluşuyor. Apple CEO'su Tim Cook'un geliri ise, 2015 yılında yüzde 11.5 artarak 10.3 milyon dolara çıktı. Firma, bu dönemde satışlarının yüzde 28, karının yüzde 35 oranında arttığını fakat borsa hisselerinin 2008'den beri ilk kez düştüğünü söyledi.

ALTI ÇOCUKLU AİLEDEN

Teknoloji devinde Ahrendts, en yüksek gelire sahip yönetici olurken, Cook ise üst düzey yöneticiler arasında en düşük gelire sahip. Cook'un geçen yıl taban ücreti yüzde 14.4 oranında artarak 2 milyon dolara çıktı. Diğer gelirleri de yüzde 19 oranında artarak 8 milyon dolara ulaştı. Firmada finans başkanı Luca Maestri'nin yıllık ücreti ise yüzde 81 oranında artarak geçen yıl 25.3 milyon dolar oldu.
Angela Ahrendts, ABD'de Indiana'da doğup büyüdü. Altı çocuklu ailenin üçüncü çocuğu. Ball State Üniversitesi'nde Pazarlama alanında derece elde edince New York'a taşındı. Donna Karan, Liz Claiborne gibi markalar için çalıştı. 2006 yılında Burberry'ye geçti. Onun yönetimi sırasında firmanın değeri 2 milyar dolardan 7 milyar dolara çıktı. 8 yıl Burberry'nin CEO'luğunu yapan Ahrendts, bu süreçte 26.3 milyon dolarla İngiltere'nin en yüksek ücretini alan CEO'su olmuştu.
Apple'ın perakende patronu firmadaki ilk yılında ise 70 milyon dolar kazandı. Apple, Ahrendts'e yapılan ödemeyi, deneyim ve yeteneğine atıfta bulunarak açıkladı. Firmaya olağanüstü katkı sunduğu, online ve perakende tarafına ciddi katkı yaptığı belirtildi.

'DUYGUSAL' YATIRIM YAPTI

Apple, duygu tanımaya odaklanan yapay zeka girişimi Emotient'i satın aldı. Firma, duygu duyarlı bilişim alanında geleceğin öncülerinden olmayı hedefliyor. Duyguları tanımak için yüz ifadelerine odaklanan Emotient, gerçek zamanlı olarak webcam'den ya da video ve fotoğraflardan küçük duygu değişimlerini anlayabilme iddiasında. Emotient API'sıyla müşterilerinin bu analizlere erişmesini sağlayan girişim, 2013'te göz takibi ve biyometrik yazılımlara odaklana iMotions ile işbirliği yapmıştı. Emotient teknolojisi bugün ağırlıklı olarak Reklam verenler tarafından kullanılıyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceo'dan daha fazla kazanıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz