Kiliseleri bombalayıp suçu devlete atacaklar!

PKK, kiliseleri bombalayıp, suçu devlete atarak Avrupa'nın dikkatini Sur'a çekmek istiyor.

Giriş Tarihi: 11.1.2016 16:27 Güncelleme Tarihi: 11.1.2016 16:54
Kiliseleri bombalayıp suçu devlete atacaklar!

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilen Diyarbakır Surları'nın bulunduğu tarihi ilçede teröristlerin saldırıları, surların yanı sıra aralarında kilise ve caminin de yer aldığı tarihi dokuya da büyük zarar veriyor.

Kentin ilk Osmanlı eseri 500 yıllık Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'ne yönelik 1 ay önce yapılan terör saldırısında çıkan yangında, caminin orijinal kapısı tamamen yandı, altın varaklı minberi de hasar gördü.

Bunun yanı sıra Hazreti Süleyman, Nasuh Paşa, Arap Şeyh ve Hasırlı Camisi, Dört Ayaklı Minare, Hacı Hamit, Ulu Cami ile Ermeni Katolik ve Ermeni Protestan Kilisesi'nde de zarar oluştu. Ermeni Katolik Kilisesi'nin kapısını kırıp içeri giren terör örgütü PKK mensupları, avize, duvar ve camlara zarar verdi. Kilisenin iç kısmı da büyük hasar gördü.

KİLİSELERİ BOMBALAYIP SUÇU DEVLETE ATACAKLAR
Emniyet yetkilileri, Yeni Kapı Sokağı'ndaki Dört Ayaklı Minare'nin de yıkılmasına yol açabilecek şekilde Tahir Elçi'nin vurulduğu yere el yapımı patlayıcı döşendiğini belirterek, "PKK, kiliseleri bombalayıp, suçu devlete atarak Avrupa'nın dikkatini Sur'a çekmek istiyor. Silvan ilçesinde hendek kazan örgüt mensupları, operasyon sonucunda ilçeden temizlendi. Sur da aynı şekilde temizlenecek" ifadelerini kullandı.
Terörist saldırıların sürdüğü mahallelerde başta okullar, Dört Ayaklı Minare, Ermeni Katolik ve Ermeni Protestan Kilisesi'nin yanı sıra Şeyh Mutahhar Camii'ne yaklaşık 100 metre mesafedeki Keldani Kilisesi (Mar Petyum) ile diğer tarihi ve kültür varlıkları da tehdit altında bulunuyor.
Kaynak : AA

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kiliseleri bombalayıp suçu devlete atacaklar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz