Kurtulmuş: Ölenlerin çoğu yabancı uyruklu

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, İstanbul'daki saldırıda hayatını kaybeden 10 kişinin önemli bir kısmının yabancı uyruklu olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 12.1.2016 14:52
Kurtulmuş: Ölenlerin çoğu yabancı uyruklu

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen güvenlik zirvesi sonrası, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kameralar karşısına geçti.

Son bilgileri veren Kurtulmuş, saldırıda hayatını kaybeden 10 kişiden büyük bir bölümünün yabancı uyruklu olduğunu ve yaralılardan 2'sini durumunun ağır olduğunu söyledi.

Canlı bomba 1988 doğumlu, Suriye uyruklu

"Parçalanmış bir cesedin de canlı bombaya ait olduğu tespit edilmiştir" diyen Kurtulmuş, "İlgili birimlerin yaptığı çok titiz çalışmalar sonucu, canlı bombanın da 1988 doğumlu Suriye uyruklu birisi olduğu tespit edilmiş ve ilgili bağlantılarının araştırılmasına da başlanmıştır" dedi.

Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"20 Temmuz'dan bu yana Türkiye sistematki bir şekilde terör saldırıları altındadır. İlgili birimlerimizin çok hassad bir çalışma yürütüyor. Olayların ortaya çıkmadan önce önlenmesi için bütün önlemlerimizi alacağız.

Uluslararası camianın bugün yapılan terör saldırısına karşı, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarına ilişkin seslerini yükseltmesini bekliyoruz. Dostlarımızı yanımızda görmek ve teröre karşı mücadelede gücümüzün artmasını istiyoruz.
Terörün sınırı yok. Çok ciddi bir uluslararası alanda dayanışma içinde olmak zorundayız. Terörün dini ve mezhebi olmaz. İyi kötü terörist olmaz. Hepsinin insalık düşmanı olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Bu saldırı 5 yıl devam eden Suriye'deki iç savaşın yansıması olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların hepsini araştıracağız. Olayın üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen, ilgili birimlerimiz olayın mahiyetini büyük oranda ortaya çıkardı.

Yaralılara anında en üst düzeyde müdahale edilmesi de ekiplerimizin süreci iyi yönettiğini gösteriyor. Bütün insalığa karşı yapılmış olan bu saldırı sonrası herkesi bunu lanetlemeye davet ediyoruz."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş: Ölenlerin çoğu yabancı uyruklu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz