Katliamda El Muhaberat izi çıktı

Canlı bomba Nabil Fadli'nin Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra Suriye Konsolosloğu'yla bağlantılı bir kişi ile sürekli telefon görüşmesi yaptığı belirlendi. Fadli'yi eyleme yönlendirdiği tespit edilen El Muhaberat bağlantılı 3 kişi de polis tarafından gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 14.1.2016 09:28
Katliamda El Muhaberat izi çıktı

Sultanahmet'i kana bulayan Suriye uyruklu canlı bomba Nabil Fadli'nin (28) eski El Muhaberatçı yeni IŞİD'çi olduğu öğrenildi. Üzerinden çıkan cep telefonunun SİM kartında yapılan incelemede, Suriye Konsolosluğu ile bağlantılı bir şahısla çok sayıda görüşme trafiğine ulaşılan canlı bombayla ilintili 7 kişi gözaltına alındı. Yılbaşından kısa bir süre önce İstanbul'a gelerek Zeytinburnu ve Fatih'te otel ve mülteci evlerinde kaldığı belirlenen 28 yaşındaki canlı bomba Fadli, Türkiye'de sürekli bir numarayla irtibat halinde oldu. Patlama sonrası cesedi üzerinden çıkan cep telefonunun SİM kart incelemesinde ilginç bir kişiye ulaşıldı. Bu numarayı kullanan kişinin Suriye Konsolosluğu ile irtibatlı olup sözde Suriyeli mültecilere yardım adı altında Suriye istihbarat örgütü El Muhaberat'a çalışan bir isim olduğu tespit edildi. El Muhaberat'ın yanı sıra DAEŞ ile de irtibatlı olan ve çift taraflı çalışıp terör örgütünü Muhaberat lehinde yönlendirdiği belirlenen şahsın, İstanbul'a gelen Suriyeli mültecileri zaman zaman DAEŞ'e yönlendirdiği, DAEŞ militanlarını da servisin menfaati yörüngesinde eylemlere sevk ettiği tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen polis İstanbul'daki seri operasyonlarda canlı bomba Fadli ile birlikte Urfa üzerinden yurda giriş yapıp İstanbul'a kadar gelen ve birlikte mülteci kartı alan 4 Suriyeli'nin de aralarında bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan isimler arasında Fadli'yi eyleme yönlendiren El Muhaberat bağlantılı 3 kişi de bulunuyor. Yine saldırının planlayıcısı ve üst aklı olduğu belirlenen El Muhebarat'ın kadrolu elemanı Dr. Sinan kod isimli bir şahıs ise aranıyor. Canlı bomba Fadli'nin de DAEŞ'e katılmadan önce Suriye gizli servisi El Muhaberat'a çalışan bir eleman olduğu belirlendi.

ÖLDÜ BİLİYORLARDI
Canlı bomba Nabil Fadli'yi Suriye'nin Halep kentindeki annesi ve Türkiye'deki akrabaları öldü biliyordu. Ailenin geçtiğimiz aralıkta Halep'te taziye çadırı kurduğu öğrenildi.

ACI HEPİMİZİN ACISI
Saldırının olduğu Sultanahmet'teki Dikilitaş'a akın eden turistler ve Türk vatandaşları karanfiller bıraktı, Alman futbol kulüplerinin kaşkollerini astı. Kimi turister ise gözyaşlarına hakim olamadı.

KAYIP TELEFONUYLA CANLI BOMBA ARANMIŞ
İstanbul Nişantaşı'nda bir eve dün sabah baskın düzenlendi. Operasyonda bir holdingin kurumsal iletişim direktörü olan Leyla S. cep telefonundan canlı bomba arandığı için gözaltına alındı. Telefonunu havalimanından dönüşte bindiği takside unutan Leyla S. taksi faturasını gösterince serbest bırakıldı. Polis telefonun taksici tarafından satılmış olabileceği ya da bombacıların bulup kullanmış olabileceği ihtimalini değerlendiriyor.

FRANSA VE ALMANYA'DA 1 DAKİKALIK SAYGI DURUŞU
Alman Federal Meclisi'nin dün yapılan oturumunun açılışında milletvekilleri İstanbul'da ölen Almanlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Fransa Meclisi Genel Kurulu'nda da ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Almanya Savunma Bakanlığı ise ölenlerin cenazelerinin ve yaralıların Hava Kuvvetleri'nce ülkelerine getirilebileceğini i açıkladı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Katliamda El Muhaberat izi çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz