Sözde akademisyenler o bildiriye de imza atmış

Devleti "Katliam yapmakla" suçlayan 1128 akademisyenden birçoğunun daha önce de yine Türkiye düşmanlığı yaptığı ortaya çıktı. Bu akademisyen, sözde "Ermeni soykırımı" ile ilgili yayımlanan özür metninin altına da imza atmış.

Giriş Tarihi: 14.1.2016 10:18
Sözde akademisyenler o bildiriye de imza atmış

PKK'yla sürdürülen mücadeleye 'katliam" deyip terörü destekleyen bildiriye imza atan sözde aydınların birçoğu 2008'de de " Ermeniler'den özür diliyorum" kampanyası başlatmıştı.

PKK'ya karşı mücadele veren devlet için 'katliam yapıyor' diyerek teröre destekleyen bildiriye imza atan 1128 sözde aydın, 'Türkiye düşmanlığı'nı 8 yıl sonra bir kez daha ortaya koydu. Çünkü Koray Çalışkan, Ahmet İnsel ve Murat Paker gibi isimlerin başını çektiği bu akademisyenler içinde yer alan birçok isim 2008 yılında da "Ermenilerden özür diliyorum" kampanyası başlatarak Türkiye'yi uluslararası arenada karalama yoluna gitmişti.

İHANET İÇİNDELER

Sağduyulu çevrelerce tepkiyle karşılanan sözde aydınların bu kampanyasını o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan çok sert sözlerle eleştirmişti. Son yaptıkları için "Aydın müsveddesi hainlerin Türkiye'ye ihanet içinde olduklarını görüyoruz" ifadelerini kullanan Erdoğan 2008'deki kampanya için de "Yani yazarlar, çizerler böyle demiş diye, bunu bizim kabul etmemiz mümkün bir şey değildir. Bu yazar çizerlerimizi anlamakta doğrusu zorlanıyorum. Nasıl bir yaklaşımdır anlamak mümkün değil. Ve sadece ortalığı karıştırmak, huzurumuzu kaçırmaktan başka bir işe yaramaz" dedi.

DEMİRTAŞ GERİ KALIR MI?

Öte yandan kendi ülkelerine 'katil' damgasını vuran bu akademisyenlere en büyük destek, sırtını PKK'ya yaslayan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'tan geldi. Demirtaş, 'ihanet bildirgesi' için "Deklarasyonu yayınlayan akademisyenlerin, aydınların, ülkenin vicdanı olduğunu düşünüyorum. Ülkede kan akarken, sivil, asker, polis, PKK'lı, kadın, çocuk yaşamını yitirirken, sessiz kalmaları veya bu işe duyarsız kalmaları tam olarak müsvedde olduklarını gösterirdi. Duyarlılıkları, insan olduklarını ve aydın vicdanı taşıdıklarını ortaya koyuyor" dedi.

PKK'ya hiç sözleri yok mu?

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, sözde aydınların bildirgesine sert tepki gösterdi. "Bunların terör örgütüne ve terör faaliyetine açıkça destek verdiği kanaatindeyim. Terör örgütüne söyleyecekleri tek bir kelime yok mudur bu aydınların. Bu akademisyenler gerçekten akademisyen mi? Tam rezilhane bir durum var. Devlet imkanı ve kamu maaşları ile geçinen bize göre aydın niteliğini taşımayan kişiler. Bu aydın yaftasını boyunlarından çıkarsınlar. Nerede bölücü faaliyet var bu aydın kisveli kişiler ortaya çıkıyor. Bunları açıkça kınıyorum" değerlendirmesini yaptı."

Size Allah akıl fikir versin


Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, imza toplayan akademisyenlerle ilgili, "Bilgisi olmadan bildiri yayınlamak akademisyenlere yakışmıyor. Anlamadıkları bir meselede sadece güncel medya haberlerine veyahut dezenformasyona dayalı haberlere bağlı olarak açıklama yapmaları Türk akademi hayatı açısından kaygı vericidir. Ama çok şükür ki Türk akademisyenleri onlarla kayıtlı değil. Aklıselimle, bilgiyle değerlendirme yapan başka akademisyenler de var. Onlara sadece akıl fikir versin demek gerekiyor" dedi.
Üniversite istifasını istedi
Sözde aydınların bildirgesine rektörler ve üniversite hocalarından büyük tepki gelirken, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörlüğü, bildiride imzası bulunan Mimarlık Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Bülent Tanju'nun istifasını istedi. AGÜ'den yapılan yazılı açıklamada, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi tarafından yayınlanan bildiride imzası bulunan, Prof. Dr. Bülent Tanju'nun istifası istenmiştir. Ayrıca,Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilecek talimatlar doğrultusunda, hakkında işlem yapılacaktır" denildi.

O akademisyenler hıyanet için

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı; bildiriye imza atan akademisyenlerin ülkeye ihanet ettiğini söyledi. "Güvenlik güçlerince yürütülen haklı mücadeleyi destekliyoruz" diyen Bağcı " Akademisyen ve araştırıcı sıfatıyla terör ve bölücü unsurların yanında yer alarak açıkça gaflet, dalalet ve hatta hıyanet çizgisinde olduğunu belli eden birtakım kişilerin bildirisini nefretle kınıyoruz" dedi.

Hendekçi hocalar için idari işlem

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Murat Tuncer, YÖK'e gönderdiği yazıda bildiriyi imzalayan akademisyenler hakkında idari işlem başladığını belirtt. Yazıda "Bir grup akademisyen tarafından yayınlanan ve Güneydoğu'da sürmekte olan teröre karşı mücadeleyi katliam ve kıyım olarak nitelendiren bildiride adı yer alan üniversitemiz öğretim elemanları hakkında gerekli idari işlemler başlatılmıştır" denildi. (Güneş)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözde akademisyenler o bildiriye de imza atmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz