Asıl hedefi Avrupa'ydı 'İstanbul'da patlat' dediler

Sultanahmet bombacısı Nabil Fadli, aileden bağlarının olduğu El Muhaberat örgütüne uzun süre istihbarat taşıdıktan sonra geçen yıl DAEŞ saflarına katılmış. Fadli, DAEŞ’çi olarak bildiği ancak çifte ajanlık yapan El Muharebatçılar’ın telkin ve yönlendirmeleriyle eylemini hedef olarak seçtiği Avrupa yerine İstanbul’da yapmış

Giriş Tarihi: 15.1.2016 10:24
Asıl hedefi Avrupa'ydı 'İstanbul'da patlat' dediler

İstanbul Sultanahmet'i kana bulayan Suriye uyruklu canlı bomba Nabil Fadli'nin düzenlediği intihar saldırısının El Muhaberat ajanlarının yönlendirmesi ve planlamasıyla gerçekleştiği istihbarat kaynaklarınca ortaya çıkarıldı. El Muhaberat'la bağlantılı 3 kişi ile canlı bombayla beraber İstanbul'a gelen 4 DAEŞ üyesi yakalandı. MİT ve Emniyet İstihbaratı'nın eindiği bilgilere göre Fadli'nin asıl hedefi Avrupa'ydı. Ancak İstanbul'da irtibata geçtiği ve DAEŞ'li sandığı El Muhaberat'ın çifte ajanlarının yönlendirme ve telkini ile bombayı İstanbul'da patlattı. Fadli'nin saldırı anına kadarcep telefonunundan bir dizi görüşme yaptığı tespit edildi.

AİLEDEN EL MUHABERATÇI

Suriye'nin Halep kenti doğu kırsalında 1988'de doğan ve tam kimliği "Nabil Abdel Latif Fadli" olan canlı bombanın annesinin Ermeni asıllı olduğu ve o dönem Suudi Arabistan'da yaşayan babasıyla evlendikten sonra Müslüman olduğu öğrenildi. Aileden El Muhaberat bağlantılı olduğu da ortaya çıkan Fadli, Özgür Suriye Ordusu'nun "Abu Bakr" taburu ile Ahrar alŞam İslami Hareketi içerisinde de bulunmuş. İlk dönemlerinde içinde bulunduğu yapılardan El Muhaberat'a bilgi aktaran Fadli en son 1 yıl önce DAEŞ'e katılmış.

'DUBLE AJAN'

Ailesinden habersiz DAEŞ'e katıldıktan sonra tamamen örgüt kontrolüne giren Fadli, DAEŞ'in Manbej'in kontrolünü eline geçirmesinden sonra İstanbul'a gelmiş. Yılbaşından birkaç gün önce yurda giriş yapıp önce Ankara'ya geçen ve burada yaptığı temasların ardından yılbaşı sonrası İstanbul'a gelip Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmeyi amaçlamış. Ancak Fadli hem DAEŞ hem de El Muhaberat'a çalışan ve istihbarat dilinde "duble ajan" diye tabir edilen Suriyeli 3 şahsın yönlendirme ve hazırlamasıyla eylemi İstanbul'da gerçekleştirmiş.

KONSOLOSLUKLA İRTİBAT
Fadli'nin intihar eylemini ise örgüte bağlılık yemini nedeniyle yerine getirdiği tespit edildi. Suriye Konsolosluğu'yla yakın irtibat halinde olan bu şahıslarla eylem öncesinde sık sık telefon görüşmeleri yaptığı, patlama esnasında parçalanan cep telefonunun sim kartı üzerinde yapılan incelemelerden tespit edilen Fadli'nin saldırısının asıl plancısı Dr. Sinan kod isimli El Muhaberatçı ise hala firarda.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Asıl hedefi Avrupa'ydı 'İstanbul'da patlat' dediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz