'Kefir tüketin uzun yaşayın'

Uzun yaşama iksiri olarak adlandırılan Kefir'in faydası oldukça fazla olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Kefir tüketin uzun yaşayın dedi.

Giriş Tarihi: 15.1.2016 16:37
'Kefir tüketin uzun yaşayın'

'Her yaşta güvenle tüketilebilir''

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen ana maddesi süt olan ama sütten daha faydalı mucizevi besin kefirin her yaşta her kesin güvenle tüketebileceği besinlerden birisi olduğunu dile getiren Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, "Yoğurttan daha besleyicidir, çünkü protein, temel mineraller ve B vitaminini kapsar.B1,B12 ve K vitaminleri yönünden de zengindir. Kalsiyum ve magnezyum içeriği sayesinde sağlıklı bir sinir sisteminin temelini oluşturur.Aynı zaman da iyi bir fosfor kaynağıdır. Tok tutma özelliği de bulunan kefir aynı zamanda kilo da aldırmaz.Besin değeri oldukça yüksektir ve sindirimi kolay bir içecektir.'' dedi.

Her derde deva

Çocuklar, yaşlılar, hamileler ve menopoza giren bayanların hiç tereddüt etmeden kefir tüketebileceğini anlatan Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, "Kefir,esasen Kafkasya'da yapılan yöresel bir içecektir. Ama artık adını Dünya'ya duyurmaya başlamıştır. Gençlik sırrı, uzun ve sağlıklı yaşam iksiri olan kefir neredeyse her derde devadır. Bebekleri de metabolik hastalıklardan uzak tutmanın en doğal yollarından biri de kefirdir.

Bağırsakların dostu

Faydaları saymakla bitmeyen bu eşsiz içecek, bağırsakların dostudur. Bağırsaklarımızda 1,5-2 kilogram bakteri ve mantar bulunmaktadır. Sindirim sistemindeki mikroorganizmalar da faydalı ve zararlı diye iki gruba ayrılır. Faydalı mikroorganizmalara 'probiyotik mikroorganizmalar' denir. Probiyotiklerin faaliyetleri karaciğerimiz kadar önemli etkiye sahiptir ve yeterince tüketildiğinde bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların bağırsak duvarına yapışma ve yayılmasını engeller. Bağırsaktaki sağlıklı mikroorganizmaların dengesinin bozulması birçok hastalığa neden olur. Doğru beslenme şekliyle sindirim kanalının sağlığı korunmalıdır. Bunun için de probiyotikleri muhakkak yeterli miktarda tüketmeliyiz.

Bağırsaktaki bu sorunları ortadan kaldırıyor

Kefir, en etkili probiyotik bakteri içeren besindir ve içindeki yararlı bakteriler bağırsak sisteminin güçlenmesinde devasa bir etki gösterir. Bağırsaktaki yararlı bakteri ve mantarların sağlıklı şekilde çoğalabilmesini ve yararlı olabilmesini sağlar. Düzenli kefir kullanımında bağırsaklar çalışır, bağırsak bozuklukları ortadan kalkar, şişkinlikler azalır ve daha sağlıklı bir sindirime sahip olunur.Sağlıklı bir bağırsak sistemi sağlıklı ve hastalıksız bir vücut demektir.

İştahsızlık,uykusuzluk,üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji gibi durumlara da iyi gelen kefir,bebeklerin besinlerden alacağı vitamin ve mineralleri daha kaliteli alınmasına da yardımcı olur bu nedenle de bebek beslenmesinde de önemli rol üstlenir. diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kefir tüketin uzun yaşayın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz