Rusya vuracak Esad üstlenecek

Rusya, Suriye ile 26 Ağustos 2015'te imzaladığı, Suriye'ye Rus hava birliklerinin gönderilmesini öngören anlaşmanın içeriğini kamuoyuna açıkladı.

Giriş Tarihi: 15.1.2016 11:58
Rusya vuracak Esad üstlenecek

Rusya, Suriye ile 26 Ağustos 2015'te imzaladığı, Suriye'ye Rus hava birliklerinin gönderilmesini öngören anlaşmanın içeriğini kamuoyuna açıkladı. Rusya hükümetinin resmi sayfasında yer verilen anlaşmaya göre, Rus savaş uçaklarının Lazkiye'deki Hmeymim hava üssüne bölgede 'barış ve güvenliği tesis etmek amacıyla!', Suriye hükümetinden gelen talep üzerine ve sadece savunma amaçlı olarak sevk edildiği vurgulandı.

'SORUMLULUĞU SURİYE ÜSTLENECEK'


Anlaşmada, "Suriye, Rusya hava birliklerinin faaliyetleri sonucunda oluşacak zarar nedeniyle üçüncü taraflarca öne sürülebilecek her türlü suçlamaların sorumluluğunu üstlenecektir" ifadeleri kullanıldı.

Anlaşmanın süresiz olarak imzalandığı belirtilirken, Suriye'nin Rus hava birliklerinin konuşlandırılması için Hmeymim hava üssünü ve tarafların anlaşması çerçevesinde operasyonlar için gerekli araziyi Rusya'nın kullanımına ücretsiz olarak sunduğu kaydedildi.

'SİLAH VE MÜHİMMAT İÇİN VERGİ ÖDENMEYECEK'


Diğer taraftan, Rusya'nın her türlü gerekli silah, mühimmat ve malzemeyi, Suriye topraklarına vergi ödemeden gönderebileceği ifade edildi.

Rusya, 30 Eylül'den bu yana Suriye'de hava operasyonları düzenliyor. (Sputnik)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya vuracak Esad üstlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz