Kaset bozuntusu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu'na "Kaset bozuntusu" göndermesi yaptı ve ekledi: "CHP'nin başına nasıl geldin? Bir kaset kurgusuyla gelmedin mi?"

Giriş Tarihi: 18.1.2016 09:46
Kaset bozuntusu

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı'na 'diktatör bozuntusu' diyen Kılıçdaroğlu'na yüklendi:

Ana muhalefet partisi CHP'nin neredeyse PKK ile işbirliğini ilan edeceğini ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Zaten DHKP-C ile doğrudan ilintili adamları var. Genel Başkan geçinen kişi dün Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret etti. 'Diktatör bozuntusu' dedi. Sayın Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan bu makamlara gökten inmedi. Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da büyükşehir belediye başkanı olurken CHP'yi yenerek, halkın desteğiyle CHP'nin elinden belediyeyi alarak kazandı. Diktatör arıyorsanız kendi partinize ve geçmişinize bakın. Bizim geçmişimizde böyle bir anlayış yok" dedi.

ARKADAŞ BOZUNTUSU
"Peki, siz neyin bozuntususunuz?" diye soran Çavuşoğlu şöyle devam etti: "Sayın Kılıçdaroğlu, sen CHP'nin başına nasıl geldin? Bir kaset kurgusuyla gelmedin mi? Şimdi siz bir kaset bozuntusu mu oluyorsunuz? Güneydoğu'da PKK'lılar çukur kazdılar, Sayın Kılıçdaroğlu PKK'lılara ne dedi? 'arkadaşlar' dedi. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu PKK'nın arkadaş bozuntusu olmuyor mu?" Çavuşoğlu'nun hedefinde, Rusya'da yayın yapan bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalar tepki çeken CHP Milletvekili Eren Erdem de vardı. Çavuşoğlu, "Rusya ile istemediğimiz bir hadise yaşadık. Bir CHP milletvekili, Rus televizyonlarına çıkıp, Türkiye'ye ihanet şeklinde iftiralar atmadı mı? Şimdi, CHP'nin içinde bazı ülkelerin ajan bozuntusu kişiler var. Buna ne diyeceksiniz Sayın Kılıçdaroğlu?" şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu'nun derdinin hazımsızlık olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Her seçimde karşısına Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları çıkıyor. Sandıkta ezip geçiyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu hiç kusura bakma, Sayın Cumhurbaşkanımızın senin dengin değil" dedi. Çavuşoğlu ihanet bildirisine imza atan akademisyenlere de yüklendi: "Birçoğu bize telefon açtı, SMS attı. 'Ne olur kusura bakmayın, okumadan imza attık' dedi. Siz zaten okumadan, yazmadan aydın geçiniyorsunuz. Okumadığınız bir şeye nasıl imza atabilirsiniz. Dürüst değiller. PKK'ya yapılan operasyonu Kürtlere yönelik katliam gibi göstermek yalancılıktır."

BAŞDANIŞMAN MALKOÇ: KILIÇDAROĞLU TEDAVİ EDİLMELİ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Şeref Malkoç, Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin Cumhurbaşkanı'na hakareti düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 299'uncu maddesine göre suç teşkil ettiğine dikkat çekti. Malkoç, "Bu seviyesi düşük sözlerden dolayı, Cumhuriyet savcıları işlem yapacaklardır. Biz, hukuken bunun takipçisi olacağız" dedi. Kılıçdaroğlu'nun tedaviye ihtiyacı olduğunu dile getiren Malkoç "CHP Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu'nun psikolojisinin bozulduğunu, haleti ruhiyesinin perişan olduğunu izledik. Aklı başında CHP'lilerin Kılıçdaroğlu'nu bir psikiyatriste göstermeleri, tedavi ettirmesi gerekir" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu'nun, Hazreti Ali'nin "bana bir harf öğretenin kölesi olurum" sözünden hareketle o akademisyenleri methetmeye çalıştığını kaydeden Malkoç: "Hazreti Ali'yi sevenlerin, Hz Ali'nin sözlerinin teröristlere destek verenlere benzetilmesinden dolayı yürekleri yanmıştır."

Bekir Bozdağ

Eleştiri değil, resmen hakaret ve küfürdür


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'da Yozgat'ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerine tepki gösterdi. Bozdağ: "Kılıçdaroğlu zannediyorum ki kendi vasfını tarif etmiştir. Bir ana muhalefet partisi liderinin konuşacağı bir üslup böyle olabilir mi? Nezaket ve görgü kuralları, devlet terbiyesi, siyasi ahlak, bu toplumun ahlak yapısı böylesi bir konuşmaya hak verebilir mi? Hakaret etmek, düşünce özgürlüğü müdür? Biz böyle bir düşünceye sonuna kadar karşıyız. Biz bunu bir düşünce değil, ahlaksızlık olarak görüyoruz, her türlü ahlaksızlığın karşısında ahlakın temsilcisi olmaya özen göstereceğiz. Bunlar ağır eleştiri değil, resmen hakaret resmen küfürdür."

Fikri Işık

Kafalarında çok büyük prangalar var


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise Kılıçdaroğlu'nun sözlerini "Çok talihsiz bir açıklama" olarak nitelendirdi. Bakan Işık, "Bir ülkede bırakın bir anamuhalefet partisinin genel başkanını, siyaset yapan herhangi bir insanın dahi söylemeyeceği çok talihsiz sözler. Ben Sayın Kılıçdaroğlu'nu kınıyorum. Ülkenin bir yıl önce yüzde 52 halkoyuyla doğrudan seçilmiş Cumhurbaşkanı'na yönelik bu ifadeleri kullanmak, aslında Türkiye'de bir diktatörlüğün olmadığı ama bazı insanların kafalarında maalesef çok büyük prangalar olduğunu gösteriyor. Çok talihsiz, üzüntü verici bir açıklama" ifadesini kullandı.

Bülent Turan

Cumhurbaşkanı'na hakaret suçuna giriyor


AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Kılıçdaroğlu'nun suç işlediği söyledi. Turan, "Herhangi biri Cumhurbaşkanı'nı eleştirebilir, onunla ilgili görüşlerini dile getirebilir. Bu konuda sıkıntı yok. Nezaket ölçüleri içerisinde konu konuşulur. Ancak hiç kimse bir başkasına hakaret etme hakkını elinde bulunduramaz. Kılıçdaroğlu'nun ifadeleri, TCK'nın 299'uncu maddesinde düzenlenen 'cumhurbaşkanına hakaret' suçunu teşkil etmektedir" dedi. Bu arada AK Parti Grubu adına yapılan açıklamada da "Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan hakkındaki utanç verici ifadelerini, fütursuz söylemini esefle kınıyoruz" denildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaset bozuntusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz