Zayıflama çayları kalbi durduruyor

Zayıflama çaylarının içindeki bir maddelerin kansere ve kalp durmasına yol açtığı konusunda uyaran Sağlık Bakanlığı, bu ürünlerin ishal, bulantı, kusma ve hatta ölüme neden olabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 18.1.2016 12:36
Zayıflama çayları kalbi durduruyor

İnternette kolaylıkla satılabilen ve 'zayıflama çayı' olarak nitelendirilen ürünler konusunda Sağlık Bakanlığı halkı uyardı. Bakanlık, çayların içindeki bir maddenin kansere ve kalp durmasına yol açtığını söyledi. Bununla ilgili araştırma yapan Bakanlık, piyasada satılan bu çayların ölüme neden olabileceğini tespit etti.

Yetkililer, zayıflama çayları ve benzeri ürünlerin, halk sağlığı açısından riskler taşıdığını belirterek ağırlık kaybını kolaylaştıran ürünler olarak pazarlanan 50'den fazla tek başına kullanılan zayıflama ürününe ve 125'den fazla kombinasyon ürün bulunduğuna dikkat çekti.

HALKI CEZBEDİYOR


Piyasa da 'yağ yakıcılar', 'diyet çayı', 'metabolizma hızlandırıcı' ve 'yağlanmayı engelleyici' gibi ifadeler içeren ambalajlarda satıldığını anımsatan Bakanlık bu ürünlere kolaylıkla ulaşılabilmesi, reçetesiz satılması, diyet ya da egzersiz yapmaktan daha kolay çözümler sunduğu için halkı rahatlıkla cezp ettiğini bildirdi.

Bakanlığın yaptığı araştırmada geçtiğimiz yıllarda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA), ölüme yol açan zararlı madde olarak yayımladığı 'sibutramin' maddesi dikkat çekti. Bu maddenin kullanımında kalp kaslarında, kardiyolojik toksik etki oluşturduğuna dikkat çekilerek kalp durmasına yol açtığını duyurdu.

ÖLDÜREN BİLEŞENLER

Ürünlerin çoğu, gerçekte zararlı bileşenler içerdiğini belirten Bakanlık, zayıflama ürünlerinin birçoğunda anti-nöbet ilaçları, diüretikler (idrar söktürücü) ve kansere neden olan maddeler içerdiğini söyledi.

ÖLÜME NEDEN OLUYOR

Bakanlık piyasada satılan zayıflama çayları adı altında satılan ürünlerin kullanılmasıyla ishal, bulantı, kusma, karın krampları, bayılma, dehidrasyon (vücudun çok hızlı su kaybetmesi) ve ölüme neden olabileceğini bildirdi.

HİÇBİR ÜRÜNÜN RUHSATI YOK

Ayrıca Bakanlık, piyasada satılan zayıflama çayı ürünlerinde Sağlık Bakanlığı onaylı, ruhsatlandırılmış ve zayıflama amacıyla önerilen hiçbir bitkisel çay bulunmadığını da duyurdu.

Ahmet Fatih Erturan / Star.com.tr

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Zayıflama çayları kalbi durduruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz