Kılıçdaroğlu’nun bilinmeyen kasası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP 35. Olağan Kurultayı'nda kendisine, 'diktatör' diye seslenen Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 100 bin TL'lik tazminat davası açtı. Kılıçdaroğlu, daha önce de birçok kez tazminat ödemeye mahkum olmuştu. Peki, Kılıçdaroğlu bu paraları nasıl ödüyor?

Giriş Tarihi: 19.1.2016 13:42 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 15:32
Kılıçdaroğlu’nun bilinmeyen kasası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu aleyhinde manevi tazminat davası açtı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin 35. Olağan Kongresi'nde kendisiyle ilgili sarf ettiği sözlerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, avukatları aracılığıyla adli makamlara başvuruda bulundu.

Erdoğan'ın 100 bin TL manevi tazminat talebinde bulunduğu öğrenildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kongredeki konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "diktatör" olarak suçlamıştı.

KILIÇDAROĞLU ALAY KONUSU OLUYOR


Koltuğa geldiği günden bu yana birçok kez tazminat ödemeye mahkum olman Kemal Kılıçdaroğlu, basın toplantılarında ve mitinglerde yaptığı konuşmalarda 'kişilik haklarına' saygısızlıktan ve hukuka aykırı konuşmalarından dolayı tazminat ödemişti. Kemal Kılıçdaroğlu'nun tazminat üstüne tazminat ödemesi 'AK Partililer Kılıçdaroğlu sayesinde geçiniyor', 'Kılıçdaroğlu, AK Parti'ye çalışıyor' şeklinde alay konusu olmuştu.

ALIŞKANLIK HALİNE GELDİ

2010 senesinde Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun bir mitingte yaptığı konuşmada kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle açtığı davadan 4 bin TL manevi tazminat kazanmıştı. Erdoğan, "konuşmalarında kişilik haklarına saldırıda bulunduğu" iddiasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhinde açtığı iki davada 25 Ocak 2011'de toplam 10 bin lira manevi tazminat kazanmıştı. Kılıçdaroğlu, 2010 yılında 1 kez, 2011 yılında 3 kez, 2012 senesinde 3 kez, 2013 senesinde yine 3 kez tazminat ödemişti.

HALK SUCUĞA DOYMUŞTU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ve Atilla Kart hakkında açtığı 13 tazminat davasından kazandığı paralarla 80 TL'nin ilk taksidi olan 20 bin TL ile 3,5 ton sucuk dağıtmıştı.

Kılıçdaroğlu o dönemde de alay konusu olmaktan kurtulamamıştı.

'SAHTEKAR' DEDİĞİNE PİŞMAN OLDU


İş adamı Rıza Sarraf da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na açtığı tazminat davasında 5 bin TL tazminat kazanmıştı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 22 Nisan 2014 tarihli parti grup toplantısında Rıza Sarraf için, "Bir sahtekarın arkasına Türk bayrağı konularak onu meşru gösterme asla mümkün olmamalıdır" şeklinde konuşma yapmıştı.

TÜRGEV'E DE ÖDEDİ

Kılıçdaroğlu, 'TÜRGEV rüşvetin merkezidir' sözü nedeniyle açılan davada TÜRGEV'e 10 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

TÜRGEV (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) adına dava açan vakıf yetkilisi Ali Çevik, Kılıçdaroğlu'nun 100 bin lira tazminata mahkum edilmesini istemişti.

PARALAR NEREDEN GELİYOR?

Peki, en çok merak edilen sorular bu noktada akıllara geliyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu ödemek zorunda kaldığı bu tazminatları nasıl ve ne şekilde ödüyor?

Kılıçdaroğlu, tazminatları kendisi mi ödüyor, yoksa bu paralar partinin kasasından mı çıkıyor? Ya da Kılıçdaroğlu, kamuoyunun bilmediği bir sponsora mı sahip? CHP'nin İş Bankası'yla olan ilişkisi de malum. Kılıçdaroğlu'nun ödemeye mahkum olduğu bu paralar İş Bankası'nın kasasından çıkıyor olabilir mi?

CHP İLE İŞ BANKASI İLİŞKİSİ


Al Jazeera'nin CHP ile İş Bankası'nın ilişkisini araştırdığı bir haberde CHP eski yöneticisi ve İş Bankası Yönetim Kurulu'nun eski üyesi Mustafa Özyürek CHP ile İş Bankası arasındaki ilişkiyi Genel Başkan'ın yürüttüğünü belirtmişti. Özyürek "Bizde gelenek böyle, CHP'yi temsilen kimin Yönetim Kurulu üyesi olacağına Genel Başkan karar verir. Bankadaki hisselerin yönetimine ilişkin talimatları da Genel Başkan verir" demişti.

Genel Başkan'ın bankanın üzerindeki ağırlığından yola çıkarak tazminatların bu şekilde mi ödendiği soruları ortaya çıkan iddiaları kuvvetlendiriyor.

TAZMİNATLARIN TOPLAM MİKTARI


Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, 175 bin TL ile en çok tazminatı CHP Lideri Kılıçdaroğlu ödedi.

Kılıçdaroğlu'nun ödediği diğer tazminatları da hesaba katarsak kesin olmamakla birlikte yaklaşık 220 bin TL civarında tazminat ödediği anlaşılıyor.

Kaynak: Bugün

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu’nun bilinmeyen kasası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz