Domuz Gribinin Nasıl Anlaşılır

İnfluenzanın kesin tanısı, hastalığın ilk üç günü içinde, Domuz Gribi Nedir ateşli dönemde alınan boğaz-burun kültüründen virüs izolasyonu ile olur.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:18
Domuz Gribinin Nasıl Anlaşılır

Sağlık Bakanlığı'nın alarm verdiği domuz gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı giderek artarken, griple mücadelede yeterli ve kaliteli uyku kritik rol oynuyor! Öyle ki sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak bile uykusuzluğun vücut direncini zayıflatmasını önleyemiyor. Bu nedenle, özellikle de bugünlerde gece uykularına her zamankinden fazla önem vermek, hele de geceleri, uzun satleri bilgisayar başında ya da sosyal medyada geçirmek yerine uyumayı tercih etmek çok önemli. Peki ülkemizde en sık görülen grip virüsü haline gelen H1N1'i ne kadar tanıyoruz? Ayrıntılar haberimizde...


DOMUZ GRİBİ NEDİR?

İlk kez 2009 yılında görüldü! Domuz gribi, domuzlarda hastalığa yol açan bir mikro organizma olan İnfluenza Tip A virüsünün insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığıdır.

Virüs daha önce insanlarda hastalığa yol açmamakta, sadece domuzlarda görülmekteydi. Ancak mikro organizmadaki değişime bağlı olarak ortaya "İnfluenza tip A H1N1" adı verilen yeni bir virüs formu çıkmıştır. İlk kez 2009 yılında saptanan domuz gribi şu anda ülkemizde en sık görülen grip virüsüdür.

DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIYOR?

Domuz gribi solunum yolu ile bulaşıyor. Özellikle yakın temas, öksürmek ve hapşırmak suretiyle insandan insana geçiyor. Kuluçka süresi ise 1-3 gündür.

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ NELER?


Ani başlayan ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanması ya da akması, baş ağrısı, gözlerde sulanma, kas ağrısı ve halsizlik bulguları olabilir. Bazı vakalarda hiçbir belirti görülmezken bazıları ölümle sonuçlanabilmektedir.

DOMUZ GRİBİ NASIL TANI KONUYOR?
DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

- Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.
- Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır.
- Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas edilmemelidir.

-Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.

DOMUZ GRİBİ İÇİN AŞI OLMAK NE KADAR ETKİLİ?

İnfluenzaya karşı inaktive virüs aşısı geliştirilmiştir. Aşı hastalığın ağır geçmesini ve komplikasyonlarını önler. Aşı bir sezon önce dolaşan virüsler temel alınarak hazırlanır. Aşının etkinliği virüsün antijenik yapısını hızlı değiştirmesi nedeniyle ancak %70-90 düzeyindedir.


DOMUZ GRİBİ İÇİN KİMLER AŞI OLMALI?

65 yaşın üzerindekiler,

Yaşlı bakım evinde kalanlar,

Astımlı çocuklar, kronik kardiopulmoner hastalığı olanlar,

Diyabet, renal bozukluk ya da immun yetmezliği olanlar,

Uzun süreli aspirin tedavisi alanlar (Reye Sendromu olasılığı),

İnfluenza sezonunda gebeliğinin ikinci ya da üçüncü trimesterinde olacak kadınlar,

Grip virüsünü riskli gruplara taşıyabilecek kişiler: sağlık çalışanları, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar, ev ziyareti yapanlar, grip açısından riskli kişinin ev halkı,

HIV ile enfekte kişiler mutlaka aşı olmalıdır.

DOMUZ GRİBİ İÇİN İLAÇ TEDAVİSİ NE KADAR ETKİN?

İnfluenza A'nın tedavisinde özellikle antiviral ilaçlar etkilidir. İlaçların 36-48 saat içinde başlandığında semptom süresini kısalttıkları ve komplikasyonları azalttıkları saptanmıştır.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Domuz Gribinin Nasıl Anlaşılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz