KYK TC kimlik numarasıyla borç ve geri ödeme sorgulama

Her eğitim yılında, eğitim başlamadan önce ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin başvuruda bulunabildikleri burs/kredi hizmetleri kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından çeşitli kriterlere göre burs/kredi hizmetleri alıp, alamayacakları belirleniyor.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 15:24
KYK TC kimlik numarasıyla borç ve geri ödeme sorgulama

KYK 2015 burs ve kredi başvuruları tamamlandı. Öğrenciler heyecanla KYK burs ve kredi sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. KYK henüz bir açıklama yapmadı. İşte ayrıntılar..

Her eğitim yılında, eğitim başlamadan önce ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin başvuruda bulunabildikleri burs/kredi hizmetleri kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından çeşitli kriterlere göre burs/kredi hizmetleri alıp, alamayacakları belirleniyor. Ayrıca Gençlik ve spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından tüm Türkiye'de bulunan YURTKUR yurtlarında öğrencilerin ekonomik ve güvenli konaklama fırsatından da yararlanabilmesi sağlanıyor. Üniversite öğrencileri için yurt ve burs desteği sağlayan Kredi ve Yurtlar Kurumu her eğitim yılı öncesinde belirli tarih aralığında öğrencilerin başvuru taleplerini alarak, çeşitli değerlendirmelere tabii tutuyor. Bu inceleme sonucunda üniversite öğrencilerinin yurt ve burs/kredi desteği alıp, almayacağı belirleniyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu'na burs başvurusu yapan üniversite öğrencileri ise sonuç açıklamalarını internet üzerinden KYK burs sorgulama işlemi ile birkaç dakika içerisinde öğrenebiliyor.

KYK BURS SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

Aylık ödemeler şeklinde Ziraat Bankası aracılığı ile burs/kredi hizmeti almaya hak kazanan üniversite öğrencilerine verilen bu hizmetten yararlanılıp, yararlanılmadığı ve alınan hizmetin ayrıntılı dökümü internet üzerinde gerçekleştireceği KYK burs sorgulama işlemi ile öğrenebilmekte olan üniversite öğrencileri, burs/kredi desteğinin takibini internet kolaylığında yapabilme şansına sahip olabiliyor. Üniversite eğitimi gören öğrencilerin, maddi yönden desteklenerek eğitim yaşamları boyunca maddi açıdan sorun yaşamaması sağlanabiliyor. Böylelikle artık aldığı burs/kredi desteğinin güncel durumuna ilişkin bilgi alabilme konusunda sorun yaşamıyor. Üniversite öğrencileri gelişen teknoloji sayesinde internete erişim sağlayabildikleri her yerden sadece dakikalar içerisinde online olarak burs sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu'na üniversite öğrencileri tarafından yapılan burs başvuruları incelendikten sonra sonuç açıklamaları dijital platform üzerinden üniversite öğrencilerine yapılıyor. Üniversite öğrencilerinin yurt kazanıp, kazanmadığı bilgisini KYK burs sorgulama işlemleri ise Kredi Yurtlar Kurumu'nun web sayfasından erişim sağlanabilen 'Öğrenciye Ödenen Öğrenim/Burs Kredisi Sorgulama' ekranından yapılabiliyor.

Üniversite öğrencileri akıllı cihazlar ya da bilgisayarlar aracılığı ile internete son derece pratik bir şekilde bulunduğu her yerden bağlanarak, KYK yurt sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Üniversite öğrencilerinin kuruma yapmış oldukları yurt başvurusu ile ilgili olarak sonuçların açıklanacağı zamanı Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi web sayfasından duyuruluyor. İnternet üzerinde yer alan bu burs sorgulama sayfası üzerinde kredi no veya kimlik no bilgileri resimdeki doğrulama kodu karakterlerini girerek, burs sorgulamalarını gerçekleştirebilme imkanına sahip olabiliyor.

Böylelikle artık üniversite öğrencileri internet kolaylığında yurt başvurularının sonucunu öğrenebilme imkanına sahip olabilirken, KYK yurt sorgulama işlemleri kyknet.gsb.gov.tr/Home/KimlikDogrulama/ adresinden son derece pratik bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ancak YURTKUR yurtlarındaki kontenjan dolayısıyla ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin öncelikli olduğu incelemeler ile üniversite öğrencilerinin başvuruları sonucunda yurt hizmetinden yararlanıp, yararlanamayacakları belirleniyor. Bu kapsamda üniversite öğrencilerinin Kredi ve Yurtlar Kurumu'na yapmış oldukları yurt başvurularının sonuçlarını internet üzerinden bu şekilde gerçekleştirilebilen KYK yurt sorgulama işlemi ile birkaç dakikada öğrenebilme imkanı bulunuyor.

Üniversiteye yerleşen öğrenciler, yurt işlemlerinin ardından 'KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?, Kimler KYK burs başvurusunda bulunabilir?, KYK başvuru şartları nelerdir? Gibi sorulara bir süredir yanıt arıyordu. Kredi Yurtlar Kurumu geçtiğimiz ay KYK burs başvurularının Ekim ayında başlayacağını duyurmuş, ancak başvuru tarihi hakkında kesin bir açıklamada bulunmamıştı. Beklenen açıklama geldi. KYK kredi ve burs başvuruları başladı. 4 Kasım 2015 saat 23:59'a kadar devam edecek olan başvuruların ardından sonuçlar yine http://kyknet.gsb.gov.tr/ adresinden duyurulacak. KYK burs ve kredi ödemeleri ise 2016 Ocak ayından itibaren yapılacak. KYK burs başvuru şartları hakkında detaylı bilgi haberimizde yer almaktadır.
KYK BURS BAŞVURULARINDA ÖNCELİK KİMDEDİR?

Şehit bekar ise kardeşi, şehit evli ise çocuğu ve gazi çocukları KYK burs ve kredi başvurularında öncelikli sıradadırlar. Bu kişilerin başvurularını yaparken SGK, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı v.b. yerlerden belge alması zorunludur.

Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40' ın altındaki raporlar öncelik kapsamında değildir.) KYK başvurularında önceliktedir. Öğrenciler Sağlık Kurulu Raporu ( "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu) ile başvuruda bulunabilirler.

Anne ve babası vefat etmiş olanlar durumunu T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit etmelidir.

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar KYK burs ve kredi başvurularında bulunmak için T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından teyit etmelidir.

"Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre "Milli Sporcu Belgesi" almış amatör milli yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrencilere (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç) KYK burslarında öncelik tanınıyor. Başvuru şartına uyan adayların Milli sporcular için T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı' ndan alınacak

Milli Sporcu Belgesi (Milli futbolcular için Türkiye Futbol Federasyonu' ndan alınacak belge) almasi gerekiyor.

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 nci maddesi (ı) bendi; "Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir" hükmü kapsamında olanlar için öncelik belgesinin mülki amir (illerde Vali, ilçelerde Kaymakam) tarafından imzalı olması gerekir.

2015-2016 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100' e giren öğrenciler başvurular için ÖSYM'den durumunu teyit etmelidirler.

DİKEY VE YATAY GEÇİŞ YAPAN ÖĞRENCİLER BUNLARA DİKKAT ETMELİDİR

İki yıllık bir yükseköğretim programından yıl kaybı olmadan mezun olup, ara vermeden dikey geçiş sınavı (DGS) ile lisans programına kayıt yaptıran öğrencilerden ön lisans eğitimlerinde KYK burs/kredi almış olanların 2015–2016 öğretim yılında lisans programında kayıtlı olduklarını gösterir öğrenci belgesini Kurumumuza göndermeleri halinde öğrenim kredilerinin nakli yapılıp kredi ödemeleri devam ettirilecektir. Bu durumda olan öğrencilerin yeniden başvuru yapmalarına gerek yoktur.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARINDA NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Burs / öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir.

İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.

Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs/öğrenim kredisi almanızı engeller.

Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.

Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.

Burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

KYK burs başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

KYK BURS NEDİR?

Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
KYK TC kimlik numarasıyla borç ve geri ödeme sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz