DAEŞ'liler ölüme tapan nihilistlerdir

Başbakan Davutoğlu: DAEŞ ya da sözde İslam Devleti'nin tarihi mabede bu kadar yakın saldırı düzenlemesi kendilerinin dinle ilgilerinin olmadığını göstermektedir. Bunlar ölüme tapan ve hayatı reddeden nihilistlerdir

Giriş Tarihi: 21.1.2016 09:19
DAEŞ'liler ölüme tapan nihilistlerdir

Başbakan Davutoğlu The Wall Street Journal gazetesi için makale yazdı:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, The Wall Street Journal gazetesi için "Türkiye terör karşısında sarsılmayacak. Ülkem, potansiyelini terörün nihilizmine heba ettirmeyecek kadar büyük ilerlemeler kaydetti" başlıklı bir makale kaleme aldı.

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana Türkiye ekonomisinin başarı ve istikrarla birlikte anıldığını belirten Davutoğlu, OECD'de en hızlı büyüyen ekonomi haline gelindiğini ifade etti. "Tam fonksiyonel bir demokrasi olmadan serbest ekonomi olmaz" ifadesini kullanan Davutoğlu, Türkiye'nin Esad rejiminin barbar katliamından kaçan 2.5 milyon Suriyeliyle, en fazla sığınmacıyı barındıran ülke olduğuna işaret etti. Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan terör saldırısına ilişkin ise şunları söyledi: "Bu son terör saldırısı, Suriye krizi ve terörizmin küresel yükselişi karşısında koordineli uluslararası tepki verilmesi gerekliliğinin altını çizmiştir. DAEŞ ya da sözde İslam Devleti'nin tarihi mabede bu kadar yakın saldırı düzenlemesi kendilerinin dinle ilgilerinin olmadığını göstermektedir. Bunlar ölüme tapan ve hayatı reddeden nihilistlerdir. Bir kez daha altını çizmek isterim ki, terörün ne dini, ne milliyeti ne de değer yargısı yoktur. Geçen hafta gerçekleşen barbar saldırının kurbanlarının yasını tutarken küresel terörün yayılmasına karşı kolektif kararlılığımız güçlenecektir. Türkiye, sınır ötesinde bu tehdidi yok etmek için her türlü adımı atmaya ve koalisyon ortaklarıyla beraber bu tehditle savaşmaya devam edecektir. Bir neslin potansiyelinin terörün nihilizmiyle heba olma ihtimali bağışlanamaz bir durum olurdu. Bu riski nihai olarak yok etmek, müşterek ve tarihsel sorumluluğumuzdur."

PYD açıklamaları İngiliz basınında

Başbakan Davutoğlu'nun İngiltere ziyaretinde yaptığı açıklamalar, İngiltere'nin önde gelen gazetelerinde değerlendirildi. BBCTürkçe "Gazeteler, Davutoğlu'nun Suriye'ye ilişkin konuşmasında 'PYD'nin barış görüşmelerine katılmayacağı, çünkü PYD'nin Esad rejiminin suç ortağı olduğu' yönündeki sözlerini öne çıkarıyor" dedi. Times gazetesi, Başbakan Davutoğlu'nun "PYD'nin görüşmelerin dışında tutulacağı" sözlerini öne çıkardığı konuyla ilgili haberine, "Türk Başbakan'ın Kürtleri veto etmesiyle Suriye barış görüşmeleri tehlikeye girdi" başlığını attı. Independent gazetesi ise "Ahmet Davutoğlu ABD'nin DAEŞ'e karşı en etkin mücadeleyi veren grup olarak gördüğü YPG'nin PKK'yla çok yakın bağlantıları olduğunu belirterek 'Türkiye'ye doğrudan tehdit oluşturduğunu' söyledi" diye yazdı. Guardian gazetesi de Davutoğlu'nun "PYD gerçek bir muhalif değil. Rejim arasında yakın bir işbirliği var" dediğini kaydetti.

Nihilizm: Hiçlik

Hiççilik ya da yokçuluk anlamına gelen nihilizm 19. yüzyıl ortalarında Rusya'da, özellikle gençler arasında yayıldı. Latince'de 'hiç' anlamına gelen nihil sözcüğünden türetilen nihilizm, günümüzde birçok spesifik alt dala ayrılmakla beraber, en popüler tanımıyla; her şeyin anlamdan ve değerden yoksun olduğunu savunur. Nihilistler Tanrı'nın varlığını, iradenin özgürlüğünü, bilginin imkânını, ahlâkı ve tarihin mutlu sonunu reddeder. Hiçbir doğru, genel-geçer bilginin olamayacağını savunur. Ivan Turgenyev, 1862'de kaleme aldığı Babalar ve Oğullar isimli kitabında 1830'ların liberalleri ile güçlenen nihilist hareket arasında artış gösteren kültürel hizipçiliğe tepki olarak yazdı. Her iki akım da Rusya'da batı kökenli sosyal değişimin arayışı içerisindeydi. Ayrıca, bu iki düşünce tarzı Rusya'nın istikbalinin kilise etkisindeki geleneksel yörüngede devam etmekte olduğuna inanan Rus-Ortodoks görüş ile çelişmekteydi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ'liler ölüme tapan nihilistlerdir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz