Yaralar sarılıyor

Sokağa çıkma yasağının gündüz saatlerinde kaldırıldığı Şırnak Silopi'de esnaf dükkânına yeniden mal koydu, vatandaş da 36 gün sonra yeniden alışverişe çıktı

Giriş Tarihi: 21.1.2016 10:42
Yaralar sarılıyor

Şırnak Silopi'de sokağa çıkma yasağının önceki gün kaldırılmasının ardından, terör örgütünün harabeye çevirdiği ilçede yaralar sarılıyor. Esnaf dükkânına yeniden mal koyarken, vatandaş da 36 gün sonra yeniden alışverişe çıkabildi. Teröristlerin enkaza çevirdiği evlerine dönen vatandaşlar ise buruk bir sevinç yaşıyor.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI
İlçede faaliyet gösteren esnaf hasar gören dükkânlarını temizlemeye, hasarları tamir etmeye başladı. Önceki gün ilk kez bankalardan para çeken vatandaş, dün meyve sebze alışverişine çıktı. Bazı esnaf da hasar gören dükkânını, diğer esnafın dayanışmasıyla onarmaya başladı. Silopi Barbaros Mahallesi'nde aksayan belediye hizmetlerinin sağlıklı verilebilmesi için ekipler çalışmaya başladı. Mahallede patlayan içme suyu şebekesi, belediye ekipleri tarafından onarıma alınırken, mahalledeki kadınların, bidonlarla evlerine su taşıdıkları görüldü.

TERÖR EVLERİNDEN ETTİ
Barbaros Mahallesi'ndeki evinde yaşayan 6 çocuk babası 29 yaşındaki Ahmet K. de evi zarar gören vatandaşlardan biri. Evini terk edip kardeşinin yanına sığınan ve dün evine ilk kez dönen Ahmet K. evinin enkaza döndüğünü söyledi. Olaylar nedeniyle 18 hayvanının açlıktan telef olduğunu söyleyen Kaplan, "Evimiz kül, hayvanlarımız telef oldu" diyerek yaşadıklarını anlatıyor. Silopi'de sokağa çıkma yasağı 14 Aralık'ta 24 saat süreyle başlamış, operasyonlar boyunca etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 140'a ulaşmıştı. Önceki günden itibaren gündüz 05.00-18.00 saatleri arasında yasağın kaldırıldığı ilan edilmişti.

EVLERİ DEVLET ONARACAK
Teröristlerin ilçeye verdiği zararın giderilmesine yönelik de harekete geçildi. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bir heyet kısa süre içinde Silopi'ye gelecek. İlçede bölücü terör örgütünce verilen zararı tespit edecek olan heyet, yaraların sarılması ve giderilmesine yönelik çalışmalarda bulunacak.

SİLOPİ'DE DAYANIŞMA
Silopi'de esnaf, zarar gören işyerlerinde onarıma başladı. Zarar gören kepenkler dayanışma ile onarılmaya başlandı. Öte yandan önümüzdeki günlerde ilçede zarar tespit çalışmalarının da başlayacağı öğrenildi.

NE EV KALDI NE KİTAPLAR...
Terör vahşeti nedeniyle evleri enkaza dönen vatandaşlar PKK'ya lanet yağdırdı. Ahmet K. ile kız kardeşi Hacer, YGS sınavına hazırlandığını ancak evlerinin ve kitaplarının yandığını söyledi. Hacer, "Bu nasıl bir insafsızlık? Ders çalışacağımız ne evimiz ne de kitabımız kaldı" diye yakınırken, kardeşi Hüseyin ise artık üniversite sınavına hazırlanamadığını dile getirdi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaralar sarılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz