E-okul karne notları sorgulama tıkla öğren

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ( e-Okul VBS ) girişi yaparak çocuğunuzun karne notlarını ve sonuçlarınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Sömestr tatili 22 Ocak tarihinde başlayacak ve öğrenciler takdir teşekkür hesaplaması yapabilecek. Veliler ise e-Okul VBS girişi yaparak şimdiden sonuçlara ulaşabilecek. Bu zamana kadar yazılı ve sözlü sonuçlarının öğrenildi e-Okul üzerinden veliler şimdi de karne notlarını öğrenebilecekler. İşte e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ( e-Okul VBS ) giriş paneli ve karne sonuçları…

Giriş Tarihi: 22.1.2016 14:09 Güncelleme Tarihi: 22.1.2016 14:11
E-okul karne notları sorgulama tıkla öğren

e-Okul VBS girişi yaparak karne sonuçlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Bazı öğrenciler belge alırken bazı öğrencilerin ise karnelerinde zayıflar olacaktır. Ailelerinden korkan öğrenciler karne notları üzerinde değişim yapabilirler. Böyle durumlarda ise veliler e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden gerçek karne notlarını görebilirler. 22 Ocak tarihinde yarıyıl tatili başlayacak ve öğrenciler karne sonuçlarını e-Okul VBS üzerinden öğrenebilirler. Sizler de e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ( e-Okul VBS ) üzerinden giriş yaparak karne sonuçlarınızı görmek isterseniz haberimizi inceleyebilirsiniz.

e-Okul giriş için tıklayınız


E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?
E-Okul veli bilgilendirme sistemine girdiğinizde karşınıza ilk olarak bir sayfa gelecektir. Bu sayfada ilk olarak resimde verilen sayıları doğru bir şekilde kodlamanız gerekmektedir. Daha sonra öğrenci TC kimlik numarasını girmelisiniz. Son olarak da öğrenci okul numarasını girdikten sonra tamam butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra açılmış olan sayfadan öğrenci fotoğrafı ile birlikte bazı bilgileri girerek E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilirsiniz. E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaptıktan sonra öğrencinin okulla ilgili tüm bilgilerine ulaşabilir okul ve öğrenci ile ilgili tüm gelişmeleri takip altına alabilirsiniz.
E-Okul veli bilgilendirme sistemine şu şekilde giriş yapabilirsiniz;
Başlangıç olarak, e-Okul.meb.gov.tr adresine giriş yapınız.
Daha sonra karşınıza bir ekran gelecektir ve burada; 'Öğrenci T.C Kimlik No', 'Öğrenci Okul No' ve 'Resimdeki Rakamlar' şeklinde sıralanan bölümler bulunmaktadır.
Ardından, tüm bu alanları doldurduktan sonra en alt bölümde yer alan 'Giriş' seçeneğine tıkayınız.
Veliler bu şekilde e-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıda belirtmiş olduğumuz öğrencilerle ilgili şu bilgilere ulaşabilirler;
Devamsızlık durumu,
Sınav, proje ve davranış notları,
Takdir, teşekkür belgesi gibi belgelerin bilgisi,
Gelişim raporları,
Karne notları.
E-Okul Nedir?
e-Okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içerir.
Bu projenin en önemli amacı olan okul öğrenci ve veliler arasında köprünün kurulması E Okul projesi ile gerçekleşmiştir. Projenin amacına hizmet ettiğini söylemek mümkün olacaktır. Öyle ki veliler tarafından alınan bildirimler sayesinde bu projenin çok yararlı olduğu ve okul konusundaki işlemler için büyük yararlar sağladığı belirtilmektedir.
E-Okul Yönetim girişi
E-Okul sisteminin bir bölümü de E-Okul yönetim bilgi sistemidir. E-Okul yönetim bilgi sistemi sadece okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin girebildiği bir sistemdir. Öğretmenler ve idareciler bu sisteme girebilmek için sitenin sol tarafında bulunan e-okul yönetim bilgi sistemi giriş bölümüne bazı bilgileri girmesi gerekmektedir. Öğretmenler ve yöneticileri Milli Eğitim Kurumlarından aldıkları kullanıcı adı ve şifrelerini bu bölüme girdikten sonra son olarak da güvenlik kodunu gerekli yere girmelidir.
Sisteme giriş yaptıktan sonra yöneticiler öğrencilerin nakil işlemlerini, kayıt yenileme ve kayıt silme işlemleri gibi işlemlerin hepsini gerçekleştirebilmektedir. Öğretmenler ise sisteme giriş yaptıktan sonra öğrencilerin devamsızlık bilgisi, sınav sonuçları, not kartı, dönem ödevi bilgilerini sisteme girmektedir.
e-Okul Android uygulamasını indirmek aşağıdaki linki kullanınız.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meb.vbsmobil&hl=tr
E-Okul ile hangi sorgulamalar yapılır?
E-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bkanalığı sunucularına girilmektedir.
Uzmanlardan Karne Uyarısı
Türkiye'de milyonlarca öğrencinin karne alacağı Cuma günü öncesinde Bursa Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde görevli Çocuk Gelişimi Uzmanı Zülfiye Çakır, "Ailelerin özellikle karne haftası içinde çocuklarıyla bu konuda olumlu konuşmaları hatta düşük notlardan dolayı kendisini üzmemesini, hiçbir şekilde kızmayacaklarını ifade etmelidir" dedi.
Çocuk Gelişimi Uzmanı Zülfiye Çakır yaptığı açıklamada, "Karnelerin alındığı gün birçok çocuk sevinç, mutluluk, hüzün, kaygı ve bazen de öfke duygusunu birlikte yaşarlar. Karnesindeki notları istediği gibi olmayan çocuklar, ailelerinden ve çevrelerinden gelecek olan tepkilerden dolayı kaygı duyarlar. Çocuklardaki bu kaygının sebebi, ailelerin karnelerdeki notlara yüklediği değerin sadece ders başarısı değil yaşam başarısı gibi algılamaları ve bundan dolayı çocuklara aşırı tepkilerde bulunmalarıdır. Oysa karnelerdeki notlar bir dönemde var olan derslerdeki başarıyı ifade eder, çocuklara ve ailelerine nelerin eksik olduğunu, nelerin tamamlanması gerektiğini anlatır. Ayrıca, zayıf bir karnenin sorumluluğu sadece öğrenciye yüklenmemesi gerektiğini" diye konuştu.

"ZAYIF KARNENİN BİRDEN ÇOK SEBEPLERİ OLABİLİR"
Çakır, "Zayıf bir karnenin sebepleri aile içerisinde yaşanan sorunlar, arkadaş çevresi, öğretmen-öğrenci arasındaki problemler, kendine ait bir çalışma odasının olmaması, depresyon, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği gibi birçok sorun zayıf bir karnenin alt sebepleri olabileceğini söyledi. Çocuğun gelişim süreci içerisinde olması ilgi alanlarının farklı yönlere kaymasına sebep olabilir. Kendisini tanımaya çalışan ve çevresiyle iletişim halinde olan çocuğun derslere olan ilgisi azalmış olabilir. Okul çağındaki hiçbir çocuk sadece öğrenci değildir, onunda herkes gibi birçok farklı yönü ve istekleri vardır. Her çocuğun ilgi alanı, öğrenme hızı, baskın olduğu konu, başarılı olduğu farklı alanları vardır. Çocuklarımızın her ne boyutta olursa olsun başarılarını fark etmeli, ufakta olsa çabasını takdir etmeli ve ilgisinin olduğu alanı öne çıkararak onun kendisine olan güveninin artmasını sağlamalıyız. Böylelikle çocuğunuz zayıf olduğu yönleri bir eksiklik olarak değil geliştirilmesi gereken yönler olarak kabullenmeyi öğrenecektir. Çocuğa geribildirimler sonuç için değil içinde bulunduğu süreç için verilmeli. Ona güvenmeli ve inanıldığını göstermeliyiz" dedi.
"Öğrenciler için öncelikle karnenin bir yaşam başarısı değil sadece o dönemin derslerinin başarısını gösterdiğini unutmamalıyız" diyen Çakır, "Karneleri değerlendirirken öncelikle başarılı olunan derslerden başlamalıyız. Sonrasında iyi olmayan notları konuşmalı ve bunları nasıl daha iyi hale nasıl getirebiliriz yöntemini çocuklarımızla birlikte belirlemeliyiz. Dönem içerisinde çocuğumuzun okuldaki durumunu takip edip sadece karne dönemlerini beklememeliyiz. Okuldaki öğretmenleri ile iletişim halinde olup dikkat etmemiz gereken eksikliklerimizi öğrenmeli ona göre çocuğumuzu yönlendirmeliyiz. Karne hediyelerini çok pahalı hediyelerden seçip çocuğu hediye ile çalışmaya yönlendirecek bir hale getirmemeliyiz, mutlu olabilecekleri yaşlarına uygun küçük hediyeler seçmeliyiz. Hiçbir şekilde eleştirir, yargılar, emreder ve diğerleriyle karşılaştırma yapan konuşmalar yapmamalıyız. Çocuklarımıza yüksek not almayı değil öğrenmenin, keşfetmenin mutluluğunu aşılamalıyız. Çocuklarımızı tüm özellikleri ile kabul etmeliyiz. En önemlisi de her ne olursa olsun onları koşulsuz sevdiğimizi ifade etmeliyiz. Amaç sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmek olmalı, sadece not başarısı yüksek çocuklar değil" uyarılarında bulundu.
e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ( e-Okul VBS ) girişi yaparak çocuğunuzun karne notlarını ve sonuçlarınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Sömestr tatili 22 Ocak tarihinde başlayacak ve öğrenciler takdir teşekkür hesaplaması yapabilecek. Veliler ise e-Okul VBS girişi yaparak şimdiden sonuçlara ulaşabilecek. Bu zamana kadar yazılı ve sözlü sonuçlarının öğrenildi e-Okul üzerinden veliler şimdi de karne notlarını öğrenebilecekler. İşte e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ( e-Okul VBS ) giriş paneli ve karne sonuçları…

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
E-okul karne notları sorgulama tıkla öğren
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz