Sömestr tatili kaç gün olacak? ne zaman bitiyor?

Yarıyıl tatili geldi çattı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) takvimine göre sömestr tatili kaç gün olacak? işte bu sorunun yanıtını ve ayrıntılı bilgileri haberimizden görebilirsiniz. 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının 1. dönemi sona eriyor. Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yarıyıl tatili yaklaştı. Peki yarıyıl tatili ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? İşte MEB'in takvimini ve ayrıntılı bilgileri haberimizden görebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 22.1.2016 14:41 Güncelleme Tarihi: 22.1.2016 16:50
Sömestr tatili kaç gün olacak? ne zaman bitiyor?

2015-2016 Yarıyıl tatili başlıyor. Peki yarıyıl tatili kaç gün olacak? Milyonlarca öğrenciyi karne ve tatil heyecanı sardı. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) alınan bilgilere göre, sömestr tatilinin kaç gün süreceğini buradan sizlerle paylaşıyoruz. MEB takvimine bakıldığında yarıyıl tatili 22 Ocak 2016 Cuma günü başlayacak. Yarıyıl tatilinin son günü ise 8 Şubat 2016 tarihi olarak belirlendi. İşte Sömestr tatili ile ilgili ayrıntılı bilgiler ve detaylı açıklamalar.
2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı çalışma takvimine göre, öğrenciler 22 Ocak 2016 Cuma günü yarıyıl tatiline başlayacak. Okulların 2. dönemi ise 8 Şubat 2016 tarihinde başlayacak.

MEB 2016 çalışma takvimin görmek için tıkla

Sömestr İçin 10 Altın Kural
Açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde, resmi ve özel okullarda okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen yarıyıl tatiline giriyor. İki hafta boyunca okuldan ayrı kalacak öğrencilerin bu sürede tatil rehavetine kapılmaması gerekiyor.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) çalışma takvimine göre, birinci kanaat dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016'da yapılacak. İkinci kanaat dönemi, 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ise 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak.
Uzmanlar, öğrencilerin dört gözle beklediği yarıyıl tatilini verimli geçirmenin yollarını anlattı. Eğitim Uzmanı Murat Aydın, tatilin öğrenciler için sadece dinlenme, eğlenme, televizyon ve bilgisayar başında zaman geçirme ve olarak düşünülmemesi gerektiğini belirtti. Sömestr tatilinin yeni eğitim dönemine hazırlanmak ve geçmiş dönemi gözden geçirmek için çok önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Aydın, "boş zaman" olarak adlandırılan bu tatilin aynı zamanda kişilik gelişimi, bilgi, beceri ve hobi edinme için fırsat oluşturduğunu söyledi.

15 GÜNLÜK SÖMESTR PLANI
15 günlük tatilin en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini anlatan Aydın, bunun için de mutlaka planlı ve programlı çalışılması gerektiğinin altını çizdi.
Her öğrencinin öncelikli olarak kendi durumuna uygun bir plan yapması tavsiyesinde bulunan Aydın, "Birinci dönem neler halledildi, neler eksik kaldı. Günü, haftayı ve 15 günlük zamanı planlamalı. Bu dönem içerisinde hem konu tekrarları olmalı hem de soru çözümleri olmalıdır. Aynı zamanda eksiği çok fazla olmayan öğrenciler de ortalama 1-2 deneme sınavı çözebilirler" dedi.

EKSİKLERİNİZİ GİDERİN
Aydın, yapılan araştırmalara göre, insanların öğrendiklerinin yüzde 75'ini bir haftada, yüzde 66'sını bir günde, yüzde 54'ünü de bir saat içerisinde unuttuğunu vurgulayarak, "Unutmayı ortadan kaldırmanın en iyi ve en etkili yolu ise yapılacak tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hata yapan öğrenciler genel tekrar çalışmalarına ağırlık vermelidir. Eksik konularınızı öncelikle tespit edin ve gün gün planlayın, her güne konu yerleştirin ve onları mutlaka halledin. Bu planlama, sizi hem akademik hem de psikolojik olarak rahatlatacaktır. Konuları planınıza yerleştirirken de en çok hata yaptığınız konular olmasına dikkat edin. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu kadar uzun süreli bir tatil döneminiz olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

SORU ÇÖZÜMLERİ YAPIN
Konu tekrarı yapmanın soru çözmek kadar önemli olduğunu belirten Aydın, "Çünkü yaptığımız çalışmaları ne kadar kavradığımızı ancak çözdüğümüz soru aracılığı ile aldığımız dönütlerden görebiliriz. Her güne belli bir soru çözümü sayısı koymayı unutmayın. Çözeceğiniz soru sayısı o gün yapacağınız çalışmalara göre değişebilir. Konu ağırlıklı çalışma yaptığınız bir günde çok fazla soru çözemeyebilirsiniz ama yine de en azından o günkü konuyu ne kadar öğrendiğimizi görmemiz açısından belli oranda soru çözüm çalışması yapmalıyız" şeklinde konuştu.

DENEME SINAVLARI ÇÖZÜN
Yarı yıl tatilinde yapılacak bir diğer çalışmanın "deneme sınavları çözmek" olduğunu dile getiren Aydın, şöyle devam etti:
"Her ne kadar konuların tamamı bitmemiş olsa da en azından ders ders deneme sınavı çözümleri yapabilirsiniz. Diyelim ki Türkçe dersini büyük oranda hallettiniz; 40'ar soruluk hazırlanmış Türkçe dersi denemeleri çözebilirsiniz. Ve mutlaka bunu yaparken de süre çalışması yapın. 40 Türkçe sorusunu eğer ilk başta 60 dakikada çözebiliyorsanız daha sonraki hedefiniz mümkünse birkaç dakika daha az sürede çözebilmek olsun."

TATİL VE HOBİ PLANI YAPIN
Aydın, tatilin kesinlikle sadece ders çalışmak anlamına gelmediğini ifade ederek, "Birkaç gününüzü de tatil, dinlenme ve hobileriniz için ayırmalısınız. Sadece ders çalışmakla geçirilecek bir tatil dönemi deşarj olmanızı ve dinlenmenizi engelleyecektir. Bu yüzden, planlarınız içinde kendinize ayıracağınız özel zamanlar da olmalıdır. Kitap okumak, televizyon izlemek, internette sörf yapmak ta planlarınızın içerisinde olabilir, en önemlisi neye ne kadar zaman ayıracağınızdır" dedi.
Eğitim uzmanlığının yanı sıra öğrenci koçluğuyla tanınan Murat Aydın, "İlk dönemi verimli geçiremedim" diyen öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:
"Eğer 'benim ilk dönemim çok iyi geçmedi', 'çok çalışamadım' ve 'eksiklerim fazla' diyorsanız, bu yarıyıl tatili sizler için de büyük fırsat. Ama öncelikli olarak buna karar vermeniz ve inanmanız gerekir. Spor Toto Süper Lig'in 2009-2010 sezonunda goller en çok 76. ve 90. dakikalar arasında atılmış. Şimdi siz cevap verin kendi sorduğunuz soruya maç bitti ve siz soyunma odasına mı gidiyorsunuz yoksa maç halen devam ediyor ve üstelik gol atacağınız çok dakikalar mı var? Sanırım mağlup olmuş bir futbol takımı hocası ya da oyuncularının kullandığı klasik bir yorum olan 'artık önümüzdeki maçlara bakacağız' demeyi kimse istemez."

YARIYIL TATİLİ İÇİN 10 ALTIN KURAL
"Şimdi yapacağınız tek şey geçmişi bırakıp önünüze bakmak, yürümek değil koşmak olmalı" diye konuşan Aydın, öğrencilere yarıyıl tatilinde uymaları için belirlediği 10 altın kuralı şöyle sıraladı:
"Öncelikli olarak bir yarıyıl tatil planı yapın. Bildiğiniz konuların üzerinden geçerek tekrar yapın. Eksik konularınızı halledin. Soru çözerek konu pekiştirmeleri yapın. Deneme sınavları çözün. Kitap okuyun. Yeni dönem için yeni hedefler belirleyin. Kendinize, hobilerinize ve keyif aldığınız şeylere zaman ayırın. Ailenize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın. Sosyal ve kültürel faaliyetlere zaman ayırın."
Sömestr Tatili Uyarıları
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Uzman Psikologu Melis Süyür, sömestr tatilinin başlamasıyla birlikte not durumuna bağlı olarak öğrencilerin bazılarının tatlı bir heyecan yaşarken, bazılarını da korku sarmış olabileceğini söyledi.
Ailelere yarıyıl tatilinin bazı amaçları bulunduğunu anımsatan Süyür, "Çocuklara dinlenme olanağı sağlarken, ailelere de çocuklarını değerlendirme ve yeni planlarla yeni bir döneme hazırlık olanağı sağlamaktır" dedi.
Notların iyi olmaması durumunda kızmadan önce yapılması gerekenler olduğunu anlatan Süyür, "Elbette anne baba olarak üzülmeniz, kaygı hissetmeniz doğal. Ama duygularınızı kızgınlık şeklinde çocuklara yansıtmadan önce yarıyıl boyunca yeterince takip ettiniz mi? Sorunları anlamaya ve çözmeye çalıştınız mı? Çocuğunuzdan beklentileriniz gerçekçi mi? diye düşünmeniz gerekir. Çünkü tüm bunlar ebeveyn olarak sizin göreviniz" uyarısını yaptı.
"Bunları yaptığınızı düşünüyorsanız yine kızmadan başka yöntemler araştırmalı ve çocuğunuzla konuşmalısınız. En iyi yöntem çocuğunuz ile iletişim halinde olup, iyi bir dinleyici olmanızdır" diyen Süyür, şöyle devam etti:
"Kızmak sonucu değiştirmeyeceği gibi aksine hem çocuğunuzla ilişkinizin bozulmasına, hem de onun derslerle ve okulla ilgili algısının değişmesine neden olur. Bu, 'kötü karnelere de armağan alın' demek değildir. Karne hediyesi kavramı çok değişti. Aslında her karne için hediye almak gerekiyor mu? Okula gitmek ve elinden gelenin en iyisini yapmak her çocuğun doğal işi olmalıdır.
Karne hediyesi bir çeşit paylaşımdır. Karne hediyesi, ortak sevincin kutlanması ve tatilde doğru zaman geçirmeye yardımcı olması için alınan doğru hediyelerdir. Mesela; bilgisayar oyunu gibi sonradan daha büyük sorunlara yol açan hediyeler düşünülmemelidir."

CEZA VE ÖDÜL ÖLÇÜLÜ OLMALI
Unutulmaması gereken önemli bir noktalardan birinin de çocukların, aldıkları karne notlarına bakılarak, "çalışkan" ya da "tembel" olarak değerlendirilmemesi ve etiketlendirilmemesi olduğunu vurgulayan Süyür, "Bu anlamda yapılacak aşırı cezalandırma ve ödüllendirme tepkilerinden de kaçınılmalıdır. Aşırı ödüllendirmelerde, çocuk ileri ki öğrenmelerini kendisi için değil başkalarından elde edeceği ödül için gerçekleştirmekte bu da kalıcı öğrenmeleri ve içsel motivasyonu olumsuz yönde etkilemektedir" diye konuştu.
Çocuğa sunulan hediyenin bir yandan eğlendirirken, bir yandan da eğitici ve geliştirici olması gerektiğini dikkati çekerek, "Örneğin; bir spor dalına alıştırmak sporla uğraşmasını sağlamak dönemin stresini atarken bir yandan da gelişimi için olumlu sonuç verecektir" ifadelerini kullandı.
Tatili verimli geçirme konusunda da önerilerden bulunan Süyür bunları şöyle sıraladı: "Mutlaka bir tatil programı hazırlayın, ailenizle birlikte tatil yapın. Okul dönemi boyunca yoğun çalışma temposundan görüşemediğiniz akrabalarınızı ziyaret edin, aile içi bağların kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Ancak tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin. Eksik kalan konuları tamamlayın. Konu tekrarı yapın, yeni konulara zaman ayırın.
Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin.Bolca kitap okuyun. Aileler de okudukları kitapları çocukları ile paylaşsın. Bu iletişim gücünü artıracaktır. Dinlenmeye ve gezmeye de vakit ayrılmalı. Tatil aktivitelere zaman ayırma telaşı içinde geçirilmeden,çocuğun bireysel plan yapmasına izin verilmeli.
Sosyal faaliyetlere (tiyatro, sinema, konser, spor vb.) zaman oluşturun. Vizyondaki filmler arasından olumlu içerikli konular seçilip paylaşım içerisine girilsin. Şiddet içerikli içerisinde küfür barındıran filmlerden kaçınalım. Dönem başladığında uyku problemi yaşamamak için geç saatlere kadar bilgisayar, televizyon, cep telefonu başında kalmadan yatış saatlerin düzenleyin."
Yetenek, ilgi ve beceri bakımından her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğunun altını çizen Süyür, bu nedenle çocuğun dönem boyunca sergilediği performansın başka çocuklarla asla kıyaslanmaması gerektiğine vurgu yaptı.
Süyür, çocukları ikinci döneme motive etmek için kaygı ve tehdit yolunu kullanılmaması, çocuğa her şeye rağmen koşulsuz sevildiğinin ve ona güvenildiğinin hissettirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Kayseri'de 286 Bin 500 Öğrenci Sömestre Tatiline Girecek
İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, "Karne sadece öğrencilerin sayısal verilerinin olduğu kağıt değil. Bu bizlerin, okul idarecilerinin, okul müdürlerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin de karnesidir" dedi.
Öğrencilerin bu hafta sonu sömestre tatiline gireceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, "İlimizde bin 14 okulumuzda 18 bin 367 öğretmenimizle birlikte 286 bin 500 öğrencimize eğitim vermeye çalışıyoruz. Malumunuz önümüzdeki Cuma günü öğrencilerimiz sömestre tatiline girecek. Öğrencilerimize karnelerini vereceğiz. Karneyi bu noktada iyi değerlendirmek lazım. Karne sadece öğrencilerin sayısal verilerinin olduğu kağıt değil. Bu bizlerin, okul idarecilerinin, okul müdürlerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin de karnesidir. Bu karneyi sadece çocuğa özgü olarak değerlendirmemek lazım. Öğrenci eline karne aldığı zaman okul da, aile de bir anlamda notunu görmüş olacak. Eğer bir takım eksik ve sıkıntılar varsa bunu toplu iletişim yoluyla çözmemiz gereken bir yaklaşım olarak görmeliyiz. Aynı zamanda bu karne okul içerisinde yaşanan süreçlerinde genel bir göstergesidir" diye konuştu.
Çandıroğlu ayrıca, "Şunu hiç unutmamak lazım. Bizim en önemli varlık sebebimiz çocuklarımız. Ayrıca geleceğimizin teminatı da bu çocuklar. Eğer bir eksiklikleri varsa buna olumlu yönde yaklaşarak, olumlu çözüm noktaları oluşturarak sevgiyle, şefkatle onları kucaklayarak bizim bu süreçleri değerlendirmemiz lazım. Ailelerin ve öğretmenlerimizin bu süreci iyi değerlendirip sevgi ve şefkat süreci olarak değerlendirip çözüm yollarını hep birlikte aramamız lazım diye düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki eğitim öğretim dönemine de başlayıp bitirmeyi cenabı rabbim alemin nasip eder. İkinci döneme tekrar başlayacağız. Bu süreci vatanımıza, milletimize hizmet noktasında 18 bin 367 öğretmen arkadaşımızla birlikte tamamlayacağımıza inancımız tam. Allah hepimizin yardımcısı olsun" şeklinde konuştu.
Sömestr'da Öğrenciler Camilere Koşacak
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 2015-2016 eğitim öğretim döneminin ilk yarısının sona ermesiyle birlikte İlçe Müftülüğü, çocukları namaza teşvik amacıyla harekete geçti.
İnegöl Müftüsü Kazım Güzel, 7-17 yaş arası öğrencileri namaza teşvik amacıyla düzenlenen projeyi açıkladı. Müftü Kazım Güzel, "İnegöl Müftülüğü olarak 15 tatilde 'Haydi Çocuklar ve gençler, anne babamızla, dede ve ninelerimizle camide buluşalım' kampanyası başlattık. Çocuklarımızla, gençlerimizle anne baba, dede ve ninelerimizle camilerimize koşup namazda buluşalım ve dirilelim. Her katılımcıya camilerimizde sürpriz hediyeler vereceğiz. Bu yarışmaya katılan çocuklarımız genel olarak 7-17 yaş arasındaki yavrularımız olacak. Kız-erkek ayrımı yapmadan bütün evlatlarımız bu etkinliğe katılacak" dedi.

23 OCAK'TA BAŞLIYOR
Etkinliğin 23 Ocak Cumartesi günü sabah namazında başlayacağını duyuran Güzel, "6 Şubat Cumartesi yatsı namazında sona erecek. En az 3 vakit cami cemaatiyle kılınıp; cami imamının imzası alınacak. O imzalar toplanılarak en çok camiye devamlı olanlar tespit edilecek. Çizelgeler 7 Şubat Pazar günü cami imamlarında toplanacak. Her caminin 1, 2 ve 3'ncüsü belirlenecek. Katılımcılara sürpriz hediyeler sunulacak. 1, 2 ve 3. olan evlatlarımız için de büyük bir mekanda hediye programı yapılacak. Hediyeler sürpriz diyerek hediyelerin önünü açmayalım. Namaz kıldıkları için Cenab-ı Hak onları mükafatlandıracak. Bizde namaza teşvik sadedinde sürpriz hediyeler sunmuş olacağız. Biz bütün anne baba, dede nineleri teşvik etmeye devam edeceğiz. Yavrularımızı da camiye koşmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

SÖMESTR UMRESİ
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelindeki öğrencileri kapsayan Sömestr umresi için kayıtlar sona erdi. Müftü Güzel, İnegöl'den 30 öğrencinin umreye gideceğini açıkladı. Müftü Kazım Güzel, "Sömestr umresi için Bursa ilimizden 1. Etapta 23 Ocak 2016'da Yenişehir havaalanından uçak kalkacak. Medine'ye uçak inecek. Medine'den Mekke'ye geçecekler. 3 Şubat'ta da Cidde'den geri dönüş yapacaklar. 7 grup halinde umreye gidiş olacak. 7. Grup İnegöllü öğrencilerden oluşuyor. İnegöl'den 30 öğrencimiz Umre'ye gidecek. Toplam bu grubun içerisinde 210 umrecimiz vardır. Yani 1. Etapta Umre'ye giden 210 umrecimiz arasında 30 kişilik grup İnegöllü öğrenciden oluşuyor" dedi.
Yarıyıl tatili geldi çattı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) takvimine göre sömestr tatili kaç gün olacak? işte bu sorunun yanıtını ve ayrıntılı bilgileri haberimizden görebilirsiniz. 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılının 1. dönemi sona eriyor. Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yarıyıl tatili yaklaştı. Peki yarıyıl tatili ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? İşte MEB'in takvimini ve ayrıntılı bilgileri haberimizden görebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Sömestr tatili kaç gün olacak? ne zaman bitiyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz