Davutoğlu ve Biden basın toplantısı düzenledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu yaptığı açıkalamada, "El Kaide Amerika sınırlarında hendek kazsa tutumumuz yine aynı olurdu." ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 23.1.2016 15:02 Güncelleme Tarihi: 23.1.2016 15:11
Davutoğlu ve Biden basın toplantısı düzenledi

Davutoğlu'nun açıklamasından satır başları:

Sayın Biden'ın ziyareti çok kritik bir dönemde gerçekleşiyor. Beraber çok kapsamlı değerlendirmeler yaptık. Herşeyden önce ben Sayın Biden'a Sultanahmet'e giderek oradaki terör saldırısındaki kayıplarımıza gösterdiği saygıdan dolayı teşekkür ederim.

3 UNSURU TERÖR OLARAK GÖRÜYORUZ

Türkiye bölgede 3 unsuru tehdit olarak görmektedir. Bunlardan biri DAEŞ bir Rejim diğeri ise PYD'dir. Bu üç unsura karşı güvenliğimizin gerektirdiği her türlü adımı atacağımızı her fırsatta vurguluyoruz. Türkiye ve ABD Suriye konusunda eskiden beri kapsamlı bir istişare içerisinde bulunmaktadır. Sınırımızda ne DEAŞ ne PKK ne de Rejim güçlerine dair izler görmek istemiyoruz. YPG PKK'nın bir parçasıdır ve PKK'dan açık bir şekilde destek almaktadır. Türkiye Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde bulunmaktadır. Türkiye 2013'te çözüm sürecini başlatmakla tek bir şey istemiştir oda silahları bırakarak Türkiye'yi terk etmeleri.

EL KAİDE AMERİKA'DA HENDEK KAZSA, TUTUMUMUZ AYNI OLURDU

PKK'ya yönelik operasyonlara değinen Başbakan Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında Türk askeri ve polisi dışında hiçbir silahlı gücün bulunmayacağı güne kadar mücadelenin süreceğini yeniledi, PKK'nın hendekleri için El Kaide'yi örnek verdi: El Kaide Amerika sınırlarında hendek kazsa tutumumuz yine aynı olurdu..

"TÜRKİYE'NİN KAYGILARINI İLETTİK"

Ama beklentimiz ve talebimiz resmi üyük görülmesidir. Kendisiyle terör meselesini her yönüyle ele alınmasını konuştuk. Birbirimize kanaatlerimizi paylaştık. Türkiye'nin kaygılarını ilettik.Türkiye içinde de teröre karşı mücadele son silah bırakılmasına kadar sürecektir. Bu konuda görüşlerimizi samimiyetle paylaştık.

Biden'ın konuşmalarından satır başları:

BIDEN: BİZ BİRBİRİMİZE GÜVENİYORUZ

Türkiye ile ilişkilerimiz önemlidir. DAEŞ, PKK ve El Nusra gibi konularda hem fikiriz. Türk halkına zarar veren konularda Türkiye'nin yanındayız. Yakın ilşkilerimiz var, birbirimize güveniyoruz. Biz Sultanahmet'te meydana gelen saldırı sonrası alana kırmızı karanfiller bıraktık. Terö konusunda Türk halkı mağdur olmuştur. Biz bu hareketlere mani olmak için işbirliği yapmaya devam edeceğiz. Bizim ortak misyonumuz DAEŞ'i oratadan kaldırmaktır. Biz artık daha organize hale geldik. Bu müdahale daha da hzılanacaktır. Türkiye'de ve dünyada DAEŞ'İ yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye bu konuda elinden geleni yapmıştır.

"DAEŞ TEK TEHLİKE DEĞİLDİR"

Sünni hareketleri destelemek ve DAEŞ'in Türkiye sınırına yaklaşmasını engellemek konularını konuştuk. DAEŞ'i yendikten sonrada faaliyetlerimize devam edeceğiz. Türkiye'nin karşı karşıya kaldıığı tek tehlike DAEŞ' değil, PKK vardır. PKK terör örgütüdür. Türkiye, PKK ile barış elde etmeye çalıştı ama bu olmadı. Başbakan Davutoğlu'da halkını korumak için elinden geleni yapacaktır.

Türkiye, Kıbrıs'ta bir çözüm yolu bulmak için arayış içerisindedir. Türkiye, Kıbrıs'ta tarihi bir yoldadır. Bölgede potansiyel rol almanız için elimizden geleni yapacağız.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu ve Biden basın toplantısı düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz