Avrupa'dan mültecilere insanlık dışı uygulama

Boğaziçi Küresel Topluluğu, Avrupa'daki mültecilere yönelik Hitler dönemini aratmayan uygulamalar hakkında farkındalık yaratmak adına bir video hazırladı.

Giriş Tarihi: 30.1.2016 16:31
Avrupa'dan mültecilere insanlık dışı uygulama

Suriye'deki Beşar Esad zulmü nedeniyle kaçak ve tehlikeli yollardan Avrupa ülkelerine giden göçmenlerin trajik hikayeleri, Boğaziçi Küresel Topluluğu tarafından bir video ile sosyal paylaşım platformu olan Youtube'da yayınlandı.

Yaklaşık ikibuçuk dakikalık videoda Avrupa ülkelerine mülteci statüsünde giden Suriyelilere yönelik faşizan uygulamalar anlatılıyor.

MÜLTECİLERE RENKLİ BİLEKLİK UYGULAMASI

Video ilk olarak, Galler'in başkenti Cardiff'te sığınmacılara, renkli bileklik takma zorunluluğunu anlatıyor. Videoda, mültecilerin yemek alabilmek için renkli bileklik takmak zorunda bırakıldığı görülüyor.

Cardiff'teki bir sığınmacının konuşmasına yer verilen videoda, "Kolumuza bileklik takmazsak bizi İçişleri Bakanlığı'na bildirecekleri söyleniyordu. Kaldığımız binadan yemek yediğimiz binaya her gün 10 dakikalık bir yürüyüşle geçiyorduk. Cadde boyunca bilekliklerimiz görünecek bir şekilde yürüyorduk. Bazen yol boyunca araçlarıyla geçenler camdan kafalırını uzatıp, 'Ülkenize geri dönün' diye bağırıyorlardı" dediği anlaşılıyor.

MÜLTECİLERİN EVLERİNİN KAPILARI BOYANIYOR

İngiltere'nin Middlesbrough kentinde mültecilerin yerleştirildikleri evlerin kapılarının çoğunun kırmızıya boyanmasının anlatıldığı videoda Suriyeli sığınmacı Cemal Hariri'nin sözlerine yer veriliyor. Hariri, "Kapıya bakınca bana hiç saygı göstermediklerini düşünüyorum. Bu bölgede mültecilerin kaldığı evlerin tamamını kırmızıya boyadılar" dedi.

MÜLTECİ KIYAFETİ KARNAVAL KOSTÜMÜ OLDU

Vİdeoda, internetteki alışveriş sitesi Amazon'un İtalya şubesinde, "karnaval kostümleri" bölümünde "çocuklar için mülteci kostümü" başlığıyla kıyafetler satışa sunalmasının rezaleti yer aldı.

DANİMARKA'DA MÜLTECİLERİN ZİYNET EŞYALARINA EL KONULDU

Danimarka Meclisi, sığınmacıların ziynet eşyaları ve paralarına el konulması ve aile birleşimi için başvurusu süresinin 3 yıla çıkarılmasını öngören yasa tasarını kabul edildiğinin anlatıldığı videoda yasayla beraber, sığınmacıların 10 bin krondan fazla nakit parasına el konulağı belirtiliyor. Videoda ayrıca, toplam değeri 10 bin kronu geçen mücevher, saat, bilgisayar ve telefon gibi eşyaların da sığınmacılardan alınacağı belirtiliyor.

İSVİÇRE PARALARINA EL KOYACAK

Videoda, İsviçre de ülkeye giriş yapan göçmenlerin 1000 euro'nun üzerindekivarlıklarına el koyulacağını açıkladığı ifade ediliyor.

Videoda ayrıca, Almanya eyaletlerinden Baden Württemberg'in, kamplara getirilen mültecilerin 750 euro'nun üzerindeki nakit para ve değerli eşyalarına el konulduğu anlatılıyor.

NAZİLER GİBİ MÜLTECİLERİN KOLLARINI NUMARALANDIRDILAR

Çek Cumhuriyeti'ne giren mültecilerin kollarına sayı yazılarak numaralandırılmasının anlatıldığı videoda, Çek polisinin yabancılar dairesine sığınmacıların kollarına neden numaralar yazıldığı sorulduğunda, "Buraya geldikleri trenin numaraları da kaydediliyor. Böylece onları hangi ülkeye gönderebileceğimizi de biliyoruz" dedikleri görülüyor.

STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'dan mültecilere insanlık dışı uygulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz