Arınç’ın hareketi doğru ve dürüst değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arınç’ın “Dolmabahçe’den bilgisi vardı” sözlerine, yanında Yalçın Akdoğan’la cevap verdi: Benimle çalışırken bunları konuşmamıştı. Parlamentodan çıktıktan sonra doğru olmayan ifadeler kullanmasını kabul etmek mümkün değil.

Giriş Tarihi: 2.2.2016 09:17 Güncelleme Tarihi: 2.2.2016 09:19
Arınç’ın hareketi doğru ve dürüst değil

Nuh Albayrak - Santiago
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Santiago Büyükelçiliği ikametgahında gazetecilere çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Suriyeli muhaliflere seçimle 'Esad'ı sandığa gömün' deniliyor. Bu nasıl olacak?" sorusuna Erdoğan, iyimser olmadığını söyledi. Suriye'nin içindeki ve dışındaki herkesin tehdit altında olduğunu belirten Erdoğan, dolayısıyla rahat oy kullanılamayacağını vurguladı. Burada BM'nin samimi davranmayacağını dile getiren Erdoğan, "BM, Cenevre'de de samimi davranmıyor. İşte PYD'nin başındaki kişiyle (Salih Müslim) görüşme yapıp yapmadıklarıyla ilgili birçok görüş var. Perde arkası görüşmeler yapıldığı söyleniyor. PYD ve YPG terör örgütü ilan etmek suretiyle işi sağlama bağlamak gerekiyor. Bu yapılmazsa Suriye'deki seçimler hüsran olur" dedi. Esad'ın önünü açmaya çalışmanın doğru olmadığını belirten Erdoğan, "(2018'de seçime katılsın, kazanırsa kazanır, kazanmazsa kazananla yola devam edelim) söylemi riskli olduğu kadar umut kırıcı. Cenevre'deki bazı tutumlar, adeta bir oyalama taktiğinin benimsendiğini düşündürüyor. Oysa kararlılığa ve irade koymaya ihtiyacımız var" dedi.

TUZAĞA DÜŞMEYİZ

Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'ye çekilmeye çalışıldığı iddialarını da değerlendirdi. Ulusal güvenliği korumak durumunda olduklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: "İhlallere, top atışlarıyla, angajman kurallarıyla gereken karşılığı veriyoruz. Koalisyon güçleri beklenen adımları atarsa şu anda angajman kurallarına dayalı attığımız adımlar daha tesirli olacak. Sabır ve teenni ile hareket ediyoruz. Şimdi 23 saniyelik son ihlal esasen sadece Türk hava sahasınının değil, NATO hava sahasının da ihlalidir. Bu nedenledir ki NATO'nun ve bizim aynı anda verdiğimiz karşı notalar var. Dediğim gibi biz şu anda sabırlıyız." Rusya'nın hiçbir şeyin hesabını yapmadığını dile getiren Erdoğan, "Bu tavır Rusya'ya yakışmıyor. Biz dikkatli davranıyoruz. Tuzağa, oyuna gelmeyeceğiz."

ÜZÜLDÜM...

Bülent Arınç'ın bir TV kanalındaki açıklamalarının sorulması üzerine Erdoğan, şunları söyledi: İzlemedim ama duyunca ciddi manada üzüldüm. Konuyla ilgisi olan Yalçın Akdoğan Efkan Ala, Mahir Bey var... Dolmabahçe konusunda her üçüne de 'Onlarla aynı fotoğraf karesinde olmanız doğru olmaz. Onları muhatap almak, size zarar verir. Sizler hükümetsiniz, onlarsa hükümetin muhatabı olamaz' demiştim. Başbakanlığım döneminde de gerek Beşir Bey, gerek Sadullah Bey zaman zaman bazı görüşmeler yaparlardı. Görüşme parlamentoda olurdu ve özel yapılırdı. Ne resim verilirdi, ne dışarıya açıklama yapılırdı. Ama Dolmabahçe'de öyle bir şeyin yapılmış olması, karşı tarafın hadiseyi bir mutabakat gibi lanse etmeye kalkması tabi çok ciddi bir yanlış olmuştur. Dolayısıyla, bundan haberimin olduğunun, müsademle yapıldığının iddia edilmesi kesinlikle dürüst, doğru bir hareket değildir. Kaldı ki o zat, benimle çalıştığı zaman bunları konuşmamıştır. Parlamentodan çıktıktan sonra böyle doğru olmayan ifadeler kullanılması kabul edilemez.

HALK BUNA HAZIR

Yeni anayasa ile ilgili Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın çalışmalara başladığını belirten Erdoğan, 6 aylık sürecin devam edeceğini söyledi. Bu sürede mutabakat sağlanmasını ümit ettiğini belirten Erdoğan, "En azından mutabık kalınan maddelerde hiç olmazsa mutabık olan partiler el ele verir de oylarlarsa, iktidar partisi ile ana muhalefet ya da diğer partiler en azından halka gitmenin yolunu 330'u yakalamak suretiyle elde ederler. Halkın buna hazır olduğuna inanıyorum" dedi.

YERLİ MİLLİ ANAYASA

Yeni anayasanın esasının system değişikliği olduğunu dile getiren Erdoğan, "Öyle bir sistem değişikliği yapalım ki bu sistem değişikliği ile Türkiye geleceği şekillendirsin. Türkiye olarak bizler, başka ülkelerdeki tecrübelerden de yararlanarak, kendimize ait bir Anayasa yapabilecek kapasitedeyiz. Yerli ve milli bir anayasamız olsun istiyoruz." Yeni anayasa ve başkanlığın halka anlatılmasıyla ilgili yapılacak çalışmaların sorulması üzerine Erdoğan, "Olayı sadece başkanlık sistemine indirgemeyelim. Ortada yamalı bohça gibi bir Anayasa var. Bu anayasayı A'dan Z'ye pırıl pırıl hale getirmemiz lazım. Ön çalışmaları yaptıktan sonra referandum noktasında Parlamento'dan geçtikten sonra bir arama konferansı yapalım. 81 vilayette arama konferansı yapılır, halkın kanaatlerini de alırız. 330'u sağladıktan sonra da bunu referanduma sunarız. Referandumda milletten onay çıkacağına inanıyorum. Şu an destek yüzde 55 yüzde 60 aralığında. Halk bilinçlendikçe bu oran çok daha yukarı çıkacaktır" diye konuştu.

MESELEMİZ İNSAN

Erdoğan, AB ile yapılan geri kabul anlaşmasına yönelik endişeleri de değerlendirdi. Anlaşmada Türkiye'nin üzerine düşeni yerine getirdiğini söyleyen Erdoğan, "Bunları yerine getirmeyen AB'dir. AB bunu yıl sonuna kadar atmakla dürüst davranmıyor. Türkiye 2.5 milyon insanı barındırmak suretiyle geri kabulün en çarpıcı örneğini veriyor. Meselemiz insan meselesidir. Ahıska Türkleri'ne Erzincan'da önceden yapılmış konutları verdik, onları yerleştirdik. Iğdır'a aynı şekilde yerleştireceğiz. Benzerini Suriyeliler için de yapabiliriz." Suriyeliler için Suriye'de şehir kurmak istediklerini anlatan Erdoğan, "Merkel '10 milyar Euro ayırıyorum' diyor. Biz hazırız. Bunu bir yılda bitirir, Suriyelileri yerleştiririz" dedi.

FETÖ'YE DDK KISKACI

Paralel Yapı'yla mücadelede Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) ne yapacağının sorusuna Erdoğan şu cevabı verdi: (Kurum ve kuruluşlardaki FETÖ'cüler incelenecek, bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunacaksınız) talimatı verdim. DDK çalışmaları başlattı. Başbakan'a da 'Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu devreye sokun' dedim. Şu anda iki grup da çalışmalarını başlattı.

KÜRSÜYÜ TERÖRİZE EDİYORLAR


HDP milletvekilleriyle ilgili bir soru üzerine Erdoğan, şunları kaydetti: "Kesinlikle Anayasa, yasalar neyi amirse bunu uygulamamız gerekiyor. Parti kapatılmasına karşıyım. Ancak milletvekilleri, belediye başkanları kim olursa olsun, suç irtikap eden bedelini ödemeli. Fezlekeler parlamentoya gelecek ve partilerin gereğini yapmalı. Kürsü dokunulmazlığı suistimal edilmemeli. Bunlar kürsüyü bile terörize ediyor, terörist amaçları için kürsüyü kullanıyorlar. Aynı şekilde belediye başkanları var. Belediyelerin araç gereçlerini çukur açmak için kullandılar. Bunun gereğinin de yapılması lazım. Ayrıca belediye meclis üyeleri içerisinden seçim yapılmasına fırsat vermeyecek yöntemleri hükümetin geliştirmesi lazım. Hemen gerekli atamayı İçişleri Bakanlığı yapar, süreç de bu şekilde devam eder. "

YARALAR SARILACAK

Terörle mücadeleden sonrası yapılacaklarla ilgile de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Bir defa kentsel değişim-dönüşüm süratle olmalı. Ulaştırma Bakanlığı altyapı ve yolları, DSİ atık su kanallarını, içme suyu v.s. yapacak. TEDAŞ iletim hatlarını düzeltecek.Tarihi eserler var. Süratle aslına uygun olarak yapılması lazım. Bir de karakol ve kalekolların yapılması lazım. Ciddi güçlü karakol ve kalekollar olması lazım ki, vatandaş 'Artık güvendeyim' diyebilmeli. En öneml görev de MİT, emniyet istihbarat, askeri istihbarata görev düşüyor. Ayrıca halkın devletiyle el ele vermesi lazım" ifadesini kullandı.

YÜREĞİMİZ PARÇALANIYOR

Terörle mücadele konusuna da değinen Erdoğan, "Şu anda Güneydoğu'daki gelişmelerde gidişat iyi yönde. Güneydoğu'daki vatandaşlarımız, 'Aman bu işi bırakmayın. Bu işe kararlı bir şekilde devam edin' diyor. Bölgede hava eskiye kıyasla çok çok farklı. Elbette sıkıntı da yaşanıyor, şehit de veriliyor, canımız dağlanıyor, yüreklerimiz parçalanıyor. Ama bu sıkıntıların arkasından bölgeye huzur gelecek. Terör örgütüne tüm bunların bedelini ağır ödetiyoruz" dedi.

AMERİKA PKK'YA SİLAH VERİYOR

Suriye'de İran ve Rusya'nın Afrin'de yığınak yaptığı ve Fırat'ın batısına değil de Afrin'in doğusuna hareket edeceği iddialarına Erdoğan, şu yanıtı verdi: Orada terör örgütü PYD'nin koridor oluşturmasına müsaade etmeyiz. Suriye'dekiler de olmak üzere Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimiz yok.

Öte yandan Erdoğan, BM'nin Latin Amerika'daki temsilciliğinde yaptığı açıklamada terör ile mücadelenin ancak uluslararası samimi bir işbirliği ile çözüme ulaştırılacağını söyledi. Terörle mücadelede en önemli ilkelerden birinin ayrım yapmamak olduğunu ve terörün biri iyi biri kötü denilemeyeceğini vurgulayan Erdoğan şu örneği verdi: Amerika, PKK'yı terör örgütü ilan ediyor ama PKK ile işbirliğindeki PYD'ye silah yardımı yapıyor.

İslam'ın asla teröre izin vermediğini hatırlatan Erdoğan, "DAEŞ'in İslam ile uzaktan yakından alakası yok, DAEŞ İslam'a zarar vermektedir" dedi.

BATI YANLIŞ YAPIYOR

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'ye "Teröre karşı yanınızdayız" demesine rağmen PYD'ye silah vermeye devam ettiğine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Güneydoğu'daki o yoğun bir şekilde yakalanan silahların tamamı Rus yapımı. Daha önce batılılara PYD'ye 'Silah vermeyin' uyarısında bulunduk, ne oldu, silahların yarısı DAEŞ'e yarısı da PYD'ye gitti. Bize PYD, YPG, 'DAEŞ'e karşı savaşıyor' dediler. O zaman biz de kendilerine Rusların da savaştığını söyledik. İyi terörist, kötü terörist gibi yaklaşımları var. Bunların hepsini süreç içinde bozmamız lazım."

ERDOĞAN'DAN ŞİLİ'YE; GRACİAS

La Moneda Sarayı'nda resmi törenle karşılanan Erdoğan, Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet ile bir araya geldi. İkili ve heyetlerarası görüşmeler sonrası iki lider, basın toplantısında Türkiye ve Şili arasında havayolu ulaşımı, kültürel ve ekonomik işbirliğini öngören anlaşmaları imzaladı. Erdoğan, Latin Amerika'da serbest ticaret anlaşmamız olan ilk ve tek ülkenin Şili olduğunu hatırlattı. Erdoğan, "Şili, Latin Amerika ve Karayipler'e açılan stratejimizdeki kilit ülkelerden biri. Kararlı adımlar atarsak ticaret hacmimiz 1 milyar doları aşabilir" diye konuştu. İki ülke ilişkilerinin her alanda derinleşerek kuvvetleneceğini belirten Erdoğan, Şili halkının ilgisi nedeniyle Başkan Bachelet'e İspanyolca 'Teşekkürler' anlamına gelen 'Gracias' dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç’ın hareketi doğru ve dürüst değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz