Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu İngiltere'de Suriye zirvesinde konuştu.

Giriş Tarihi: 4.2.2016 13:52
Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Türkiye en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Hepsine eğitim sağlamak istiyoruz. 250 binden fazla Suriyeli kamplarda, 3 katından daha fazlası şehirlerde. Türkiye'de Suriyeli sığınmacı olmayan şehir yok. Bunun sosyo-ekonomik güçlüklerini tahmin edersiniz. Sadece kamplarda olanlar için 10 milyar dolar harcadık, şehirlerde olanlar içinse 20 milyar dolara kadar çıkıyor.

Ben milletimizle gurur duyuyorum, hiç mülteci akınına isyan etmediler. Biz evlerimizi, okullarımızı açtık. Biz onları yalnız bırakmayacağız. Türkiye şu ana kadar çok büyük bir yardım yaptı. Ne olursa olsun Türkiye elindeki olan herşeyi paylaşacaktır ve biz mağdurlara yardım etmedik diye tarihe geçmeyeceğiz. Biz onları evsiz, gıdasız bırakmayacağız.

Bu yüzyılda biz insanlar olarak sorumluyuz. Cenevre Görüşmeleri'nde yine bütün isteğimize rağmen gerçekleşmedi. Çünkü Cenevre'ye gittiğimizde hala bombardımanlar devam ediyordu. Esed rejimi ve DAEŞ'e karşı birlikte omuz omuza durmalıyız. Kim Madaya kuşatmasının mantığını anlatabilir? Suriye krizinin sebeplerine inmeliyiz. Bu sabah 5'te Türkiye'den ayrıldım. Türkiye'nin sınırında 10 bin sığınmacı bekliyor. Bunun sebebi hava bombardımanı ve Halep'e yapılan saldırılar. Ben önümdeki kağıda bakarak değil kalbimle konuşuyorum. Şu an benim kalbim ülkemin sınırında, yeni gelenleri nereye yerleştirmeliyiz, onu düşünüyorum.

AYRINTILAR GELİYOR...

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz