Suriye için 10 milyar dolar toplandı

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Suriye Donörler Konferansı'nda, Suriye'deki krizle mücadele çerçevesinde bu yıl 5,6 milyar dolar, 2017-2020 dönemi için ise 5,1 milyar dolar yardım sağlanmasına karar verildi.

Giriş Tarihi: 5.2.2016 14:28
Suriye için 10 milyar dolar toplandı

Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği ve 30'dan fazla ülkeden liderin katıldığı "Suriye'ye ve Bölgesine Destek" başlıklı konferansın sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede Suriye krizinin altıncı yılına girildiği ve şimdiye kadar 250 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtilerek, şu bilgiler verildi:

"Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır, sığınmacılara ev sahipliği yaparak büyük bir cömertlik göstermişlerdir. Uluslararası toplum çabalarını artırmalıdır. BM koordinasyonundaki yardım başvurularının yalnızca yüzde 56'sına fon sağlanmıştır. Suriyelilerin kendilerine ve çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlayabilmeleri için komşu ülkelerin çabalarına destek vermeliyiz. Krizden etkilenenlere daha fazla yardım etmek için yeni bir fon oluşturulmasına bugün karar verildi. Bu çerçevede, 2016 yılı için 5,6 milyar dolar, 2017-20 dönemi içinse 5,1 milyar dolar yardım sağlanmasına karar verildi. Buna ek olarak, çok yönlü kalkınma bankaları ve bağışçılar yaklaşık 40 milyar dolarlık kredi sözü verdiler."

AMAÇ 1.1 MİLYON İŞ İMKANI

Sivillerin korunmasının da konferansta ele alındığının belirtildiği bildirgede, Suriye'deki sivillere yönelik devam eden şiddet kınandı. Suriye'de ablukaların kaldırılması, hastane ve okullara saldırılara son verilmesi çağrısında da bulunan bildirgede, şu ifadelere yer verildi:

"Cenevre'de başlayan görüşmelerden memnuniyet duyulmuştur. Taraflara 25 Şubat'ta yeniden başlayan görüşmelerde ateşkesi sağlamak için çabalarını artırma çağrısında bulunuyoruz. Ancak siyasi bir geçişle Suriye krizine son verilir. Suriye'deki siyasi geçiş süreci, kapsayıcı ve tüm Suriyeliler isteklerini karşılar nitelikte olmalıdır. Katılımcılar ayrıca, sığınmacılara ev sahipliği yapan ülkeler üzerindeki baskıyı azaltarak, sığınmacılara iş ve eğitim fırsatları sunmaları için komşu ülkeleri destekleme kararı almıştır. Ortaya konacak çabalarla, 2018 yılına kadar bölgedeki Suriyeli sığınmacılara 1,1 milyon iş imkanı sunmak amaçlanmaktadır."


Londra'da gün boyu süren Suriye Donörler Konferansı'na İngiltere, Almanya, Kuveyt, Norveç ve Birleşmiş Milletler birlikte ev sahipliği yaptı.

HANGİ ÜLKE NE KADAR BAĞIŞLADI

Mültecilere harcanmak üzere bağışta bulunan ülkeler ve bağış tutarları şöyle:

Estonya: 2016-17 yılları arasında 1.3 milyon Euro

Suudi Arabistan: 100 milyon dolar ek yardım

Çin: 10 bin ton gıda yardımı

Avustralya:25 milyon dolar ek yardım

Fransa: 2016-18 yılları arasında 1 milyar Euro ek yardım

Avusturya: 60 milyon Euro ek yardım

Finlandiya: eğitim ve kadınlar için harcanmak üzere 25 milyon Euro

Danimarka: 100 milyon Dolar

İtalya: Önümüzdeki üç yıl içinde 400 milyon Dolar

İngiltere:1.02 milyar Sterlin ek yardım

Dünya Bankası: Önümüzdeki beş yıl içinde 20 milyar Dolar

Japonya: 2016'da 350 milyon Dolar

Çek Cumhuriyeti: 7 milyon dolar ek yardım

Avrupa Birliği üye ülkeleri: 3 milyar Euro

ABD: 601 milyon dolar ek yardımla birlikte Ürdün'deki mülteci çocukların eğitimleri için 290 milyon Dolar

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye için 10 milyar dolar toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz