Bu kimin CHP'si?

CHP, Kemal Kılıçdaroğlu döneminde kuruluş ilkelerinden hızla uzaklaştı. Suriye’de Esad’ın, uçak krizinde ise Rusya’nın yanında saf tutan CHP, FETÖ’ye de sahip çıktı. Ortaya konulan gayri milli siyaset “Bu kimin CHP’si” dedirtti.

Giriş Tarihi: 8.2.2016 10:59 Güncelleme Tarihi: 8.2.2016 11:18
Bu kimin CHP'si?

Türkiye istikbalini belirleyecek tarihi bir dönemden geçerken, "Cumhuriyetin kurucusuyum" diyen CHP'nin, bıçak sırtı her konuda devletin ve milletin karşısında saf tutması tepki çekiyor. Kendisine oy verenlerin bile desteklediği Türkiye'nin dış politikasını en sert şekilde eleştiren CHP, icraatlarıyla sadece Esad, İran, Putin, Kandil ve Batı'daki Türkiye karşıtlarını memnun etti.

MEZHEPÇİLİK

Kaset komplosuyla partinin başına gelen Kemal Kılıçdaroğlu, delege yapısını kısa sürede değiştirdi. Belli bir mezhepsel yapının etkili olmasıyla da parti üst yönetiminde radikal değişiklikler yapan Kılıçdaroğlu, ulusalcı, milliyetçi kesimi adeta biçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır hakaretlerde bulunan Kılıçdaroğlu, aynı sert üslubu teröristlerden ise esirgedi. Teröristlerden "arkadaşlar" diye söz eden Kılıçdaroğlu, bu tavrıyla terör örgütünün elebaşlarının isteklerine muhatap oldu. PKK'lı terörist başı Duran Kalkan'ın " CHP içinde tutarlı sosyal demokratlar var. Bu sosyal demokratları çağırıyoruz, demokrasi cephesine katılın" çağrısına Kılıçdaroğlu, "arkadaş" söylemiyle adeta yanıt vermiş oldu.

Bazı akademisyenlerin ihanet bildirisine sahip çıkan CHP, bunu bir adım daha ileri taşıdı. Diyarbakır'a gönderilen milletvekili heyeti de "katliam" yapıldığı yönünde rapor hazırladı. Programında terör propagandası yapıldığı için özür dileyen Beyazıt Öztürk, Kılıçdaroğlu'nun sert eleştirisine maruz kaldı.

HDP İLE KOL KOLA

PKK'nın hendek ve barikatlar kurması, buraları mayınlamasına karşı kamu güvenliğinin tesisi için başlatılan operasyonları durdurmak için CHP, HDP ile ortak eylem yaptı. CHP ve HDP milletvekilleri TBMM'deki görüşmelere, Güneydoğu'daki operasyonları protesto etmek için boyunlarına beyaz tülbent takarak çıktı.

BUNLAR DEĞİLSE iHANET NE?


- MİT krizinde FETÖ'nün yanında oldu.

- Gezi darbesini açıkça destekledi.

- Terörle mücadele için çıkarılan İç Güvenlik Yasası'na muhalefet etti.

- 17/25 Aralık sonrası FETÖ'ye sahip çıktı.

- MİT TIR'ı ihanetini sahiplendi.

- Türkiye'ye karşı Esad'ı destekledi.

- "DAEŞ'e yardım" iftirasını yürüttü.

- "PYD terör örgütü değildir" dedi

- Uçak krizinde Rusya'nın yanında oldu.

- PKK'yı sahiplenen akademisyenlere destek çıktı.

- Irak'taki Başika kampına sevkiyatta Türkiye'yi suçladı.

- Kandil'den 'Bize katıl' daveti aldı.

- Güneydoğu'daki olaylar için CHP raporunda 'Katil devlet' dendi.

- Rapor tepki alınca bölgeye 'göz boyama' heyeti gönderme kararı alındı.

DARBEYE DESTEK

Kılıçdaroğlu, "Eğer siz demokrasiye yasaya aykırı olarak benim gibi düşünmedi ben onu yok edeceğim derseniz, mazlumun yanında olan da biziz. Mazlumu savunmayacağız da kimi savunacağız hiç kimse kusura bakmasın" diyerek Paralel Yapı'nın avukatlığını adeta ilan etti. CHP, Paralel Yapı'nın hükümeti devirmek için 17/25 Aralık darbe girişimine de sahip çıktı. Bilirkişinin "montaj" olduğu tespiti yaptığı ses kayıtlarını TBMM'de dinletti. Türkiye'yi uluslararası alanda "teröre destek veren ülke" gibi göstermek için Bayırbucak Türkmenlerine gönderilen yardım TIR'larının durdurulmasına en büyük destek yine CHP'den geldi. CHP'liler neredeyse her platformda Türkiye'nin terör örgütü DAEŞ'e silah vermekle suçladılar. Türkiye'nin olumlu algısını bozmak için Paralel Yapı ile adeta kol kola girildi.

GÜNEYDOĞU'YA YENİ HEYET


Güvenlik güçlerinin terörle mücadele kararlılığını zayıflatmak için CHP'li milletvekilleri de bir kısım sözde aydın gibi "devlet katliam yapıyor" raporu hazırlamıştı. Terörle mücadelede devletin kararlılığını zayıflatmak için bazı CHP'lilerin kullanıldığı söz konusu raporun da bu kapsamda hazırlandığı belirtildi. Öte yandan CHP, halktan gelen tepki üzerine bölgeye yeni bir heyet daha gönderecek. İlk heyetin "kötü" imajını düzeltmek amacıyla böyle bir çalışma yapıldığı öğrenildi.

RUSYA SAFINDA


CHP, angajman kuralları çerçevesinde düşürülen Rus uçağı ile ilgili olarak Türkiye'yi suçlayan açıklamalar yaptı. Oysa kamuoyu araştırmalarında CHP'li seçmenlerin yüzde 63'ünün Rus uçağının düşürülmesi konusunda hükümetin kararını destekledikleri ortaya çıktı. CHP'li Eren Erdem, uçak krizinin hemen ardından Rus devlet kanalı Russian Today'de Türkiye'yi Türkiye'yi DAEŞ'e sarin gazı vermekle suçladı. Aynı milletvekili 2011'de Twitter'dan "Eğer İran-Türkiye karşı karşıya gelirse İran tarafında olurum" paylaşımında bulunmuştu. Bunlara rağmen Erdem, CHP içinde destek buldu, kollandı. Eren Erdem, Paralel'in yayın organlarına dokunulmaması için de çalışma başlattı. Öte yandan Türkiye ile Esad rejimi arasında yaşanan kriz sonrasında CHP safını Esad'dan yana koydu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kimin CHP'si?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz