‘Cumhuriyet’i FETÖ yönetiyor

Bombalı saldırıyla öldürülen Uğur Mumcu’nun ağabeyi Ceyhan Mumcu, sol kesime yönelik ağır eleştirilerde bulundu. Yeni Akit’e konuşan Mumcu, “Ben kardeşimin yazdığı Cumhuriyet’i şimdi okumuyorum ama Nazlı Ilıcak Cumhuriyet Gazetesi’ni çok beğeniyor. Nazlı Ilıcak, Cumhuriyet Gazetesi’ni neden beğeniyor? Cemaatin medyasına el konduğu için ve Cumhuriyet’e de cemaat hakim olduğu olduğu için. Fetullah Gülen; Atatürk’ü ve Cumhuriyet Gazetesi’ni normal şartlarda çok mu sever?” dedi.

Giriş Tarihi: 9.2.2016 12:23 Güncelleme Tarihi: 9.2.2016 12:58
‘Cumhuriyet’i FETÖ yönetiyor

Faili meçhul suikasta kurban giden gazeteci Uğur Mumcu'nun ağabeyi Ceyhan Mumcu Akit'e konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun başında bulunduğu CHP'nin iktidar olma gibi bir derdinin olmadığını belirten Ceyhan Mumcu, "CHP beni temsil etmiyor, fikirlerimi savunmuyor. Türk solu çeşitli şeylerden bir çıkar karşılığı olmadan tek bir fikir söyleyemiyor ve ortak bir değerde birleşemiyor" dedi.

Özellikle sol siyasetçileri suçlayan avukat Ceyhan Mumcu ile kardeşi Uğur Mumcu'nun öldürülmesi, bugünkü Cumhuriyet Gazetesi'nin duruşunu ve Fetullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ) konuştuk.

CHP'NİN İKTİDAR OLMA DERDİ YOK

Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinde ülke yararına bir değişim görüyor musunuz?

- Hayır görmüyorum. İnönü'nün çok güzel bir lafı vardır. Ben o lafı çok severim. Cevdet Sunay'ın görev süresini uzatmak istiyorlar, "niye" diyor İnönü, "efendim krizi çözmek için" diyorlar. Dünkü marifeti neyse bugünden sonraki faaliyeti de o olacaktır. Yani Kemal Kılıçdaroğlu artık mevcudu koruyacaktır. Yani şimdiki gibi bir sonuca gidecektir. CHP'liler razıysa Kemal Kılıçdaroğlu'yla devam etsinler. Ama Kılıçdaroğlu'nun oy artırma potansiyelinin olmadığı 2 kere 2 eşittir 4 kadar kesinleşmiştir. CHP'liler kendi çözümlerini kendileri bulsunlar. CHP'nin iktidar olma gibi bir derdi de yok, vizyonu da yok.

TÜRK SOLU ÇIKARI OLMADAN FİKİR SÖYLEMİYOR

Bölünmeyelim diyor ama aslında en çok bölünen sol.

Şimdi CHP ben Atatürk'ün partisiyim diyor değil mi? Atatürk'e dost mu düşman mı? Önce samimiyet. Bir kere Türk solu çeşitli şeylerden bir çıkar karşılığı olmadan tek bir fikir söyleyemiyor. Ortak bir değerde birleşemiyor. Bir de bölünmeyelim diyor. CHP, 'bölünmeyelim' derken bölünmemeye inandıramıyor.

SOLDA LİDER SORUNU DA İDEOLOJİ SORUNU DA VAR

Solda bir lider sorunu mu var?

- Lider sorunu var, ideoloji sorunu da var, kadro sorunu da var. Çıkardığı adaylara bakın. Sol anti emperyalisttir, değil mi? Sen Şafak Pavey'in Amerikan madalyasını göğsünde taşı, sonra ben solcuyum de. Olacak iş mi?

SOLUN İKTİDARA GELME ŞANSI YOK

Solun iktidara gelme şansını var mı?

- Solun iktidara gelme şansını katiyen göremiyorum. Solun samimiyetsizliği ortadan kalkmadıkça iktidar olma şansı yok. Solun ve muhalefetin AKP'den şikayeti bir tek Tayyip Erdoğan mı yani? Ürettikleri siyasete bakın.

CUMHURİYET GAZETESİ'Nİ OKUMUYORUM

Sosyal medya üzerinden Nazlı Ilıcak'ı eleştirdiniz. Neden eleştirme gereği duydunuz?

- Tarih boyunca bakıldığında Cumhuriyet Gazetesi'nin ve Uğur Mumcu'nun sürekli mücadelesi olmuştur. Ilıcak, Mumcu'yu 'cuntacı', Cumhuriyet'i ise 'darbe sözcüsü' diye suçlamıştır. Cumhuriyet Gazetesi, önemli siyasal kırılmalar yaşadı. Ben kardeşimin yazdığı Cumhuriyet'i şimdi okumuyorum. Cumhuriyet Gazetesi çünkü bana hitap etmiyor. Ben Cumhuriyet'i okumuyorum ama Nazlı Ilıcak Cumhuriyet Gazetesi'ni çok beğeniyor. Nazlı Ilıcak, Cumhuriyet Gazetesi'ni çok beğeniyorsa, bütün okurları bunu iyi değerlendirmeli ve buna dikkat etmeli. Cumhuriyet okurları, Nazlı Hanımın beğendiği Cumhuriyet'i mi yoksa Uğur Mumcu'nun Cumhuriyeti'ni mi istiyor? Nazlı Ilıcak, Cumhuriyet Gazetesi'ni neden beğeniyor? Cemaatin medyasına el konduğu için ve Cumhuriyet'e de cemaat hakim olduğu olduğu için Nazlı Ilıcak beğeniyor. Cemaat; Atatürk'ü, Fetullah Gülen; Atatürk'ü ve Cumhuriyet Gazetesi'ni normal şartlarda çok mu sever?

HDP 'BARIŞ' DEYİP İNSANLARI ÖLDÜRTÜYOR

Biraz önce Cumhuriyet Gazetesi'ni okumadığınızı söylediniz. Oysa solun yıllardır temsilcisi olan bir gazete.

- Cumhuriyet Gazetesi, bana hitap etmiyor. Neden hitap etmiyor? Ben HDP'nin meclise girmesine de mecliste olmasına da karşıyım. Uğur'un oğlu, Emre Kongar 'HDP'ye oy verin' diyor. HDP'ye oy vermek şehidimizin, gazimizin bunca çekilen çilelere ikramiye vermek gibi geliyor. HDP'ye oy veren ben çok arkadaşlarımla tartıştım. 'İşte ben CHP'ye oy vereceğim eşim HDP'ye oy verecek' dediler. Niye? 'Efendim Tayyip Erdoğan'dan öyle kurtuluruz. Onlar grup olursa, Tayyip Erdoğan diktatör olmaz.' Ne oldu şimdi? Tayyip Erdoğan'dan kurtuldular mı? Ne kadar yanlış bir fikre toplumu sürüklüyorlar. 'İnadına barış' diyorsun, insanları Ankara'ya döktürüyorsun ve ardından insanları öldürtüyorsun. Halk TV'de Ayşenur Hanım, 'Oraya gitmeyen kadın ölsün genç ölsün. Aman barış, inadına barış, yandım barış' dedi. Gitti ve 102 kişi öldü.

DİNK CİNAYETİNDE DE GEZİ'DE DE CEMAATİN PARMAĞI VAR

Hrant Dink'in ölümü ve Gezi Parkı'nda ölenlerin sorumlusu olarak cemaati mi görüyorsunuz?

- Dink cinayetinde de Gezi'de de cemaatin parmağı var. Gezi'de ortamın gerilmesini ve sertleşmesini sağladılar. Gezi olayları bence doğru bir şeydi ve CHP buradaki şansını kaçırdı. CHP sürekli zik zak çizerek, siyasi hayatını sürdürmeye çalışıyor. Şule Perinçek'in çok güzel bir sözü var; 'Geliyormuş gibi yapıyorlar gelmiyorlar, gelmiyormuş gibi yapıyorlar ama geliyorlar.'

ZAMAN GAZETESİ, HUKUK ÖĞRENCİSİ BİR KIZI BANA GÖNDERDİ

Fetullah Gülen'in, Parelel Yapı'nın Uğur Mumcu suikastın da bir rolü var m��? Yok mu?


- Biz o zamanlar cemaatin sadece okullarla, dershane işleriyle uğraşıyor biliyorduk fakat öyle değilmiş. O zamanlar solcu olup, laik olup cemaatin iyi işler yaptığını söyleyenler vardı. Sahur operasyonlarından serbest bırakılan bir başkomiser, "Biz Selam Tevhid'le uğraşıyoruz ama Uğur Mumcu'nun abisi bize sahip çıkmıyor. Neden bize sahip çıkmıyor? Bundan sonra onun 'kardeşimin katili nerede?' deme hakkı yok" diyerek beni suçladı. Sahur operasyonu zamanı Ankara kulübüne gittim ve hukuk öğrencisi bir kızı Zaman Gazetesi'nden bana göndermişlerdi. Bu kız bana aynı başkomiserin eleştirisi gibi sorular yöneltiyordu. Cemaat bana yönelik, 'Mahmut Tanal bize yardıma geliyor ama Uğur Mumcu'nun abisi bize yapılan şeyi onaylar gibi bir tavırda' diyerek eleştiriyordu.

AKİT BU CÜMLEYİ KOYABİLİR Mİ? MERAK EDİYORUM !

Demirel'in avukatlığını yapma gereğinde niye bulundunuz?


- Benim öyle bir hevesim ve hedefim yoktu. Kendisi Gazeteciler Cemiyeti aracılığıyla beni buldu. Tansu Çiller davası.. O zamana kadar cumhurbaşkanı iyice ulusalcı bir tavırda. Benim Süleyman Demirel'in avukatlığını aldığım zaman pek ideolojik şeyimiz kalmadı. Mesela Süleyman Demirel, İşçi Partisi'nin Anıtkabir protokolüne girmesi emrini verdi. Ermeni meselesini muazzam destekledi ve Doğu Perinçek'e de muazzam destek verdi. Akit, bu cümleyi koyabilir mi? Merak ediyorum. Bakın Mehmet Akif Ersoy yaşasaydı, Strazbourg'da mahkemeye gider, Doğu Perinçek'e destek verirdi.

UĞUR MUMCU'YU 'FETÖ' ÖLDÜRMÜŞ OLABİLİR

Net olarak sormak istiyorum; Uğur Mumcu'nun öldürülmesinde Gülen cemaatinin rolünün olduğunu düşünüyor musunuz?


- Uğur Mumcu'nun öldürülmesi meselesinde Gülen cemaatinin parmağının olduğunu düşünüyorum. Selam Tevhid Örgütü davasıyla cemaatin yakından ilgilendiği net olarak ortada. Uğur Mumcu cinayetinde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) boyutu da araştırılmalı. O zamanlar Hizbullah ve ardından ise Selam Tevhid Örgütü ortaya çıktı. Bunlar bana göre cemaat boyutuyla araştırılmalı. Uğur'un öldürülmesi cemaatin çalışmasına uyuyor. Uğur Mumcu'yu FETÖ öldürmüş ya da maşa olarak kullanılmış olabilir.

Yeniakit

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Cumhuriyet’i FETÖ yönetiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz