iPhone 7'de ana ekran tuş tasarımı değişiyor

iPhone 7'ye yönelik yeniliklerden birisi daha gün yüzüne çıktı.

Giriş Tarihi: 10.2.2016 10:52
iPhone 7'de ana ekran tuş tasarımı değişiyor

Hatırlayacağımız gibi iPhone 6S, 3D Touch özelliği ile gelmişti. Bu özellik sayesinde ekrana uyguladığımız basınç kuvvetine göre telefonun farklı fonksiyonlarına ulaşabiliyoruz. İşte Apple, aldığı son patentle birlikte ana ekran tuşuna da 3D Touch özelliği eklemeyi hedefliyor.
İPhone 7 ile birlikte ana ekran tuşunun artık kaldırılacağı iddia edilmişti. Fakat bu yeni patent ile birlikte görüyoruz ki Apple ana ekran tuşunu kaldırmıyor, aksine geliştirmeyi planlıyor.

3D touch özellikli bu tuşların önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek yeni iPhone ve iPad'lerde olması bekleniyor. Daha iyi anlaşılması adına örnek verelim. iPhone'larda orta tuşa bastığımızda ana menüye döner. 3D touch özelliği sayesinde orta tuşa daha kuvvetli bastığımızda telefon farklı bir menüye geçebilecek.

Apple'ın bu yeni patenti sadece 3D touch özelliğini genişletmeyi de hedefliyor. Şöyle ki; orta tuşun etrafnının 'sağ, sol, üst ve alt' şeklinde dört parçaya ayrılması ve parmak hareketiyle ekranlar arası geçiş sağlanması hedefleniyor. Bu özelliği bir nevi laptoplarda bulunan 'trackpad' yani dokunmatik yüzeye de benzetebiliriz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
iPhone 7'de ana ekran tuş tasarımı değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz