Davutoğlu ve Yatsenyuk ortak basın toplantısı düzenledi

Başbakan Davutoğlu, Ukrayna'da mevkidaşı Arseniy Yatsenyuk ile ortak basın toplantısı düzenliyor. Davutoğlu "Alanda kazanım için uluslararası hukuk çiğneniyor. Biz Ukrayna ve Suriye halklarının yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Giriş Tarihi: 15.2.2016 14:15
Davutoğlu ve Yatsenyuk ortak basın toplantısı düzenledi

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

-Rusya'nın Ukrayna, Kırım ve Suriye'de ortaya koyduğu saldırgan tutama karşı ortak bir tavrı benimsiyoruz.

Ukrayna bizim için sadece komşu bir ülke değil, stratejik bir ortak. Ukrayna, Avrasya'nın omurgasi için önemlidir. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü Türkiye için önem taşımaktadır.

"KIRIM, UKRAYNA TOPRAKLARININ BİR PARÇASIDIR"

Türkiye, ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tanımakta, Kırım ilhakını reddetmektedir. 1944'te zalimce gönderilen Kırım Tatarlarının haklarını savunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Kırım, Ukrayna topraklarının bir parçasıdır.

"MAALESEF SURİYE'DE SİVİL HALKA KARŞI OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR"

Maalesef Suriye'de sivil halka sürdürülen operasyonlar devam ediyor. Hem Rusya hem terör örgütleri saldırı düzenliyor. Biz bu görüşmeleri yaparken bile Hazar'dan atıldığı tahmin edilen balistik füze ile Azez'de hastaneyi hedef aldı ve çok sayıda çocuk öldü.

"UKRAYNA VE SURİYE HALKLARININ YANINDA OLACAĞIZ"

Alanda kazanım için uluslararası hukuk çiğneniyor. Biz Ukrayna ve Suriye halklarının yanında olmaya devam edeceğiz. Bu yüzden çok geniş bir heyet ile buraya geldik. Çok da güzel görüşmeler gerçekleştirdik. Serbest ticaret anlaşmasının biran evel devreye girmesi bizim için büyük önem taşıyor. Aldığımız kararla nihayete erdirmek için ekiplerimiz çalışacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu ve Yatsenyuk ortak basın toplantısı düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz