CHP'de yeni muhalefetin sürpriz isimleri

Giriş Tarihi: 16.2.2016 12:43 Güncelleme Tarihi: 16.2.2016 12:50
CHP'de yeni muhalefetin sürpriz isimleri

Gündemde ne kadar sıcak gelişmeler de olsa CHP'nin gündemi iç kavga.
Biri bitse bile öteki başlıyor. Atatürk posteri tartışması neredeyse iki ay sürdü, şimdi çok daha büyük bir fırtınanın ayak sesleri duyuluyor.
Kurultay sonrası ilk siyasi çıkışı eski Genel Sekreter Gürsel Tekin yaptı. Tekin, öyle bir şey söyledi ki bunun partiyi sarsmaması mümkün değil. Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, kendisine yapılanları operasyon olarak niteleyen Tekin, şöyle diyor:
"Kimlerin yaptığını da biliyorum.
Benim adım Gürsel ama soyadım bazen Tekin olmayabilir onu da bilsinler. Hiç önemli değil, siyasettir bu. Dört kişilik bir operasyonla dört gün önce yapılan bir toplantı bu.
Daha büyütmek istemiyorum."

Şimdi CHP kulislerinde herkes o dört kişinin kimler olduğunu birbirine soruyor. Tekin'in çevresinden bilgi sızmıyor.
Beklenti şu: Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, eski çalışma arkadaşını çağıracak "Sana kim operasyon çekti Gürsel, anlat" diyecek o da operasyonu bütün boyutlarıyla anlatacak.
Durum gerçekten vahim. Ana muhalefet partisi CHP'nin genel sekreterine kurultay öncesi operasyon düzenleniyor, o da bu operasyonda kimlerin rol aldığını tek tek biliyor ve anlatmak istiyor. Günlerce tartışılacak bir olay.
Peki, Genel Başkan Kılıçdaroğlu çağırmasa ne olacak? O zaman da herhalde kendisi açıklayacak. Her ihtimalde CHP yeni bir depreme gebe.
Aslında CHP'de bu iç depremler hiç bitmedi.
Şöyle geriye dönülüp bakıldığında bırakın 80 öncesini, sadece AK Parti'nin iktidar olduğu 3 Kasım 2002'den bu yana CHP'de iç kavga hep var. Her seçim, her kurultay sonrası aynı tartışma ve aynı gerilim yaşanıyor.
Seçimlerden sadece 10 gün sonra 13 Kasım 2002'deki şu gazete başlığına bakın: "CHP'de muhalefet kazanı kaynıyor." 2 yıl sonra, Mustafa Sarıgül'ün aday olduğu kurultay bitiyor ama tartışma bitmiyor: "CHP'de 3. yol arayışı."
CHP'deki iç kavga 2010'daki kaset skandalıyla yeni bir döneme evriliyor ve genel başkanlığa Kılıçdaroğlu geliyor ama sular durulmuyor.
2011 veya 2015'te yapılan her seçim sonrası tartışmalar aynı hızla devam ediyor.
2016 kurultayına da muhalefetin itirazlarıyla gidiliyor. Sonuç alınamıyor ama rahatsızlık da bitmiyor. Rahatsız olan da sadece Gürsel Tekin değil, çok daha geniş bir çevrenin rahatsızlığı söz konusu. "Bu iş böyle gitmez" diyenlerin sayısı giderek çoğalıyor. Birkaç koldan, yeni bir arayış var. Bir yanda Deniz Baykal- Mustafa Sarıgül ekseni, bir yanda Fikri Sağlar- Ercan Karakaş ekseni, öte yanda da Kılıçdaroğlu'nu bile şaşırtacak sürpriz bir grubun varlığı kulisleri hareketlendiriyor.
Bu sürpriz grubu motive eden en önemli neden de İstanbul'un parti yönetiminden dışlanması. Kılıçdaroğlu'nun bu tavrı, Alevi aktörlerin de içinde yer aldığı yeni bir muhalefetin fitilini ateşliyor. İçinde kimler yok ki...
İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, PM üyeleri Ali Özcan, İlhan Cihaner, Aykut Erdoğdu sadece bilinenler...
CHP'de ilk kez hem parasal gücü olan hem de belli bir tabana seslenen Alevi siyasi aktörlerin Kılıçdaroğlu yönetimine karşı muhalefet etmeye hazırlanmaları her açıdan dikkat çekici.
Bu yapı, Tekin'in çıkışı, diğerlerinin arayışı bir araya gelir mi bilinmez; bilinen tek şey, CHP içinde Kılıçdaroğlu döneminin bitiş işaretinin verildiği.

MAHMUT ÖVÜR /SABAH.COM.TR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de yeni muhalefetin sürpriz isimleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz