Türkiye Suriye'ye girecek mi?

Giriş Tarihi: 16.2.2016 10:21 Güncelleme Tarihi: 16.2.2016 10:27
Türkiye Suriye'ye girecek mi?

Güney sınırımızda yoğun bir askerî hareketlilik var. TSK, zorunlu olarak her senaryoya hazırlık yapmış durumda. Suudi savaş jetleri İncirlik'te konuşlandı. Katar'ın da gönderdiği söyleniyor. Karadan olası bir operasyona asker göndermek için Suudi Arabistan ve Katar'ın da hazır olduğu ilgili ülkelerin yetkililerince beyan ediliyor. Peki, Türkiye Suriye'ye girecek mi?
Buna geçmeden önce S. Arabistan ve Katar'ın durumuna da bakalım. İki ülke de Cenevre-I'de kararlaştırılan prensiplerin uygulanmasını, Esed'in olmadığı bir Suriye'nin inşasını arzuladıklarını belirtiyor. Suriye'ye karadan müdahaleye hazır olduklarını eklemekle birlikte, bunun ABD liderliğindeki koalisyonun bir parçası olarak yapılması gerektiğinde ısrar ediyorlar. Dün, bu konuda Washington Post'ta ilginç bir haber- analiz yayınlandı.
Suudi Dışişleri Bakanı Cübeyr'in "Zamanlama ABD'ye bağlı" açıklamasına yer veren makalede, ayrıca ismini vermek istemeyen bir Suudi yetkili, Başbakan Davutoğlu'nun, Genelkurmay Başkanı Akar'ın da katıldığı S. Arabistan ziyaretinde, Türkiye'nin de Özel Kuvvetler'den oluşan bir birlikle girmeyi değerlendirdiğini belirtiyor. Öte yandan eklemek lazım ki, Suud -Katar kara güçlerinin Cerablus'u DAEŞ'ten temizlemesi bile muhalefet için bir nefes borusu açabilir.
Sahadaki görüntüyü, Rusya'nın Türkiye karşıtı duruşunu, yetkili ağızlardan aldığım "off the record" bazı bilgileri göz önüne aldığımda Türkiye'nin Suriye'ye karadan veya havadan müdahaleye sıcak bakmadığını söyleyebilirim. Ancak DAEŞ karşıtı koalisyonun bir parçası olarak Suudi ve Katar jetlerinin İncirlik'ten kalkarak hem DAEŞ hem de Rusya destekli rejim güçlerinin ilerleyişini engellemek için bir operasyon yapması söz konusu olabilir. Ancak CNN röportajında tek kelime ABD'yi eleştiremeyen Suudi Dışişleri Bakanı'nın tavrına bakarak, bunun da ABD yeşil ışık yakmadan olacağını sanmıyorum. Türkiye'yi bölge siyasetinde farklı kılan, Suudlar gibi ABD'ye göbekten bağlı olmaması olabilir ama bu, tamamen uluslararası arenadan bağımsız bir atak yapmamız anlamına gelmiyor.
Suriye'ye girmeden, Suriye'deki Esed-Rusya- YPG- İran koalisyonu tarafından Türkiye'ye karşı gerçekleştirilen kuşatmayı yarabilecek miyiz, göreceğiz.
Hilal Kaplan/Sabah

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Suriye'ye girecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz