Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara saldırısının failini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara'daki saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu "Şu anda failler konusu tümüyle aydınlanmış bulunmaktadır. Kesin bir şekilde bu saldırıyı Türkiye içindeki bölücü terör örgütü PKK mensuplarıyla Suriye'den sızan YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmış bulunmaktadır" dedi.

Giriş Tarihi: 18.2.2016 11:01
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara saldırısının failini açıkladı

İşte Davutoğlu'nun açıklamaları;

Tererörün hedefinin ne olduğunu en iyi biz biliriz. Terör insanların psikolojisini olumsuz yönde etkilemek için yapılır. Bölgede halkına zulmeden rejimler olunca bu yönde saldırılar artmaktadır. Bütün terörist saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum.

Türk Silahlı Kuvvetleri kendilerine verilen görevleri yapan komutan ve askerlerden oluşan bir yapıdır. TSK'nın nasıl bir kahramanlık sergilediği herkesin malumudur. Dün yapılan saldırı hem aziz milletimize, hem de asker ve sivil memurlarımıza yönelik olmuştur.

SALDIRI DOĞRUDAN YPG TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu saldırı sonrasında, Cumhurbaşkanımızla birlikte olayı değerlendirdik. Failleri tümüyle aydınlanmıştır. Bugün elde ettiğimiz veriler ışığında, PKK ve YPG'nin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Salih Neccar isimli Suriye'nin Haseke kentine kayıtlıdır. Bu kişinin kimliği saldırının ardında YPG'nin parmağı olduğunu kesinleştirmiştir.

9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Emniyet güçlerimiz terör faaliyetlerini önlemek için büyük bir çaba içindedirler. Olayın ardından 9 kişi gözaltına alındı.

TSK 23 Temmuz'dan bu yana sürdürülen operasyonda büyük fedakarlıklar yaparak, bu zor coğrafyada ülkenin istikrarını sürdürme görevini başarıyla yerine getirmişlerdir.

Bütün siyasi partilerin terör karşısında birleşmesi gerekmektedir. Bu terör saldırısı Meclis'e çok yakın bir yerde olmasına rağmen, çalışmasını sürdürmesi takdire şayandır. Her ne surette olursa TBMM milletin kendine verdiği görevi yapacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çalışmasını sağlayan partilerimize teşekkür ediyorum. Bütün siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri olarak biz buradayız. Bizim bundan sonra da beklediğimiz budur.

Elde ettiğimiz bu bilgileri bütün ülkere dağıtacağız. YPG terör örgütü değildir diyenlere belgeleriyle bu örgütün terör örgütü olduğunu ortaya koyacağız. Bizi amalı, fakatlı açıklamalar tatmin etmiyor. Terör örgütleri karşısında ortak tutum bekliyoruz. YPG'yi masaya davet etmek isteyenlere de buradan sesleniyorum. Nasıl DAEŞ masaya oturamıyorsa, YPG de oturamaz. YPG dünkü saldırısıyla Türkiye'nin düşmanı olduğunu ortaya koydu. Müttefiklerimizi Türkiye'ye düşman bir örgüte karşı olmaya çağırıyoruz.

Uluslararası medya kuruluşlarında sanki askeri bir konvoya saldırı olmuş gibi haberler yapmasını lanetliyorum. Bir kez daha tüm TSK mensuplarına taziyelirimi iletiyorum. 78 milyon bu badireyi de atlatacaktır.

SALDIRININ ARDINDAN TSK, ARALARINDA ÜST DÜZEY PKK'LILARIN DA OLDUĞU GRUBA OPERASYON DÜZENLEDİ

Terör örgütünün bu faaliyeti kapsamında, dün silahli kuvvetlerimiz Haftanin'e operasyon düzenledi. Dün saat 09.30 itibarıyla Haftanin civarında bölücü terör örgütü unsurları ve kamplarına dönük çok etkili ve istihbari bilgilere dayalı kapsamlı bir operasyon yapılmıştır. İstihbari bilgiden kastım şudur, burada bölücü terör örgütünün önemli elebaşlarının da bulunduğu bir anda gerçekleştirilen bir operasyon. Haftanin civarında şu ana kadar da 70 civarında bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi."

Bu saldırıya karşı yapılacak çalışmalar bizde mahfuzdur. En doğru zamanda en kararlı bir şekilde mukabelede bulunacağız.

RUSYA VE SURİYE'YE YPG UYARISI

PKK bölücü terör örgütü doğduğunda da bir piyondu. SSCB'nin bir uzantısıydı. Soğuk savaş zamanında Sovyetlerin kullandığı bir piyondu. Hala da kullanılıyor. Bugün başka unsurlar tarafından da kullanılıyor. Birinci unsur Suriye'dir. Dün Suriye temsilcisi "YPG bizim desteklediğimiz bir örgüttür" dedi. Bu da bizde Suriye rejimine karşı her türlü tedbiri almamızı zorunlu kılıyor. Madem ki onlardan talimat almaktadır, Suriye bu işten sorumludur.

İkincisi, ofis açtırarak ve Azez'e ilerlemesini hava desteğiyle sağlayan Rusya'yı da bu örgütü kullanmaması için uyarıyorum. Son dönemde, YPG'nin Azez'e doğru ilerlemesi için hava desteği veren ve masum halka karşı ağır bombardıman yapan Rusya'yı da bir kez daha terör örgütünü Suriye'deki masum halka ve Türkiye'ye karşı kullanmama konusunda uyarıyorum. Dün Rusya bu terör saldırısını kınadı. Bu iyiye işaret ama kınama yetmez. Türkiye'ye dönük terör piyonu kullanmaya niyet eden herkes bilsin ki bu terör oyunu, terör piyonu döner bumerang gibi onları da vurur."

Üçüncüsü DEAŞ'a karşı kullanırız diye YPG'ye destek veren ülkere sesleniyorum, O YPG dün bizim Ankara'da canımızı vurdu. Türkiye ile dayanışma sözle olmaz.

AYRINTILAR GELİYOR...

STAR.COM.TR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara saldırısının failini açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz