'100 ile 5 kiloluk adam aynı ringde'

Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Süel, fiberin memleket meselesi olduğunu belirterek, "Piyasada rekabet eksikliği var. 100 ile 5 kiloluk adamlar aynı ringe çıkar mı?" dedi

Giriş Tarihi: 21.2.2016 14:05
'100 ile 5 kiloluk adam aynı ringde'

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Türkiye'de 250 bin kilometre fiber altyapısı olduğunu, 5 yılda bunun 500'e çıkarılması için altyapı yatırımlarının önünün açılması gerektiğini belirterek, "Fiber meselesi memleket meselesi" dedi. Önce 'Türkiye bakırla mı yola devam edecek, yoksa geniş bant için gerekli fiberle mi' sorusuna cevap aranması gerektiğini dile getiren Süel, şunları söyledi: "Hesaplamalarımıza göre, Türkiye'de 21 milyon hanenin sadece 9 milyonunda sabit genişbant internet hizmeti var. Şu anda sadece 5 milyon eve fiber gidiyor. Kullanım oranı da 1.6 milyon. 77 milyonluk ülke düşündüğünüzde bu rakam oldukça az. Bakır kablo Türkiye'yi nereye kadar taşıyabilir? Bu, mumla evi aydınlatmak gibi bir şey."

YOL AYRIMINDAYIZ
Fiber altyapısı ve baz istasyonları kurulup, kapasite artmadığında sistemin tıkanacağını belirten Süel, "Şu anda piyasada yaşanan durum rekabet aksaklığı. 100 kiloluk adamla 5 kiloluk adamı aynı ringe çıkarır mısın? Regülasyonun varlık sebebi rekabet aksaklığını gidermektir. Rekabet aksaklığı yaşanmadan olaya kural getiren Bilgi Teknoloji Kurumu'dur. Bunun gerçekleşmediği yerde Rekabet Kurumu devreye girer. Kimsenin bu kurumlara başvurmasına gerek yok. Herkes durumun farkında" diye konuştu. Sistemin tıkandığını, el sıkışmak gerektiğini vurgulayan Süel, "Şu anda elektrik ve susuz ev yok. İleride fibersiz konut kalmayacak" dedi.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI
"Artık bıçak kemiğe dayandı" diyen Süel, Ulaştırma Bakanlığı'nın fiber altyapı için farklı yatırım modelleriyle ilgili çalışma yaptığını bildirdi. Süel, şöyle konuştu: "Kamu, belediyeler, karayolları, demiryolları, elektrik şirketlerinin de içinde olduğu bir ortak platform kurulsun. Kimin fiberi varsa buraya devredilsin. İsteyen BTK'ya başvurup, belli ücret karşılığında fiber hizmeti alsın. Hatta bu platforma müteahhitler de ortak olsun. Sonuçta, bu iş inşaat işi aslında." Hasan Süel, baz istasyonları ve 3G abonelerinin 4.5G hizmetlerinden doğrudan faydalanmaları için mevzuat değişikliklerine ihtiyaç olduğunu da söyledi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'100 ile 5 kiloluk adam aynı ringde'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz