Kerry: Rusya ile Suriye'de ateşkes için geçici anlaşmaya vardık

Ürdün’ün başkenti Amman’da konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de ateşkes için Rusya ile geçici anlaşmaya varıldığını açıkladı. Kerry “Prensipte gelecek günlerde ‘şiddetin son erdirilmesi’ için geçici bir anlaşmaya vardık” dedi.

Giriş Tarihi: 21.2.2016 17:40
Kerry: Rusya ile Suriye'de ateşkes için geçici anlaşmaya vardık

Ürdün'ün başkenti Amman'da Ürdünlü Mevkidaşı Nasır Cevde ile ortak basın toplantısı düzenleyen Kerry, "Beşşar Esed yönetimde oldukça, Suriye krizi sonlanmayacak" dedi.

Kerry, "Defalarca Esed var olduğu sürece savaşın bitmeyeceğini söyledim. Suriye'de ateşkes olabilir. Barış, savaşın sürmesinden daha iyi. Siyasi çözüm askeri çözümden daha iyi" diye konuştu.

Suriye'deki insani krizi önemsediklerini ve 6 milyonu çocuk olmak üzere 13 milyon Suriyelinin yardıma ihtiyacı olduğunu, yüz binlerce kişinin gıda sıkıntısı yaşadığını kaydeden Kerry, Suriyeli sığınmacılar konusunda küresel anlamda birincil sorumlunun Suriye rejimi olduğunu ifade etti.

Kerry, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la sabah bir görüşme gerçekleştirdiğini, burada Suriye'de ateşkesin en kısa sürede yapılması gerektiğini vurguladığını ve bu konuda geçici anlaşmanın sağlandığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, basın toplantısının ardından, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Amman'daki konutuna hareket etti. Kerry'nin, Abbas görüşmesinin ardından Ürdün Kralı Abdullah'la görüşmek üzere Akabe kentine gitmesi planlanıyor.

STAR

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kerry: Rusya ile Suriye'de ateşkes için geçici anlaşmaya vardık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz