Başbakan Davutoğlu beklenen açıklamayı yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu 9 maddelik Turizm Eylem Planını açıkladı.

Giriş Tarihi: 22.2.2016 11:03
Başbakan Davutoğlu beklenen açıklamayı yaptı

Bugüne kadar dahili ve harici krizleri millet iradesiyle aştık. Biz krize rağmen 6,5 milyon kişi istihdam ettik. Büyümeye, kalkınmaya devam ediyoruz. Özgüvenini kaybeden ülkeler reform yapamaz, atılım gerçekleştiremez. Biz devrim çapında işler başardıysak bu tamamen millet iradesine yaslanmamızın bir eseridir. Bizim demokrasi anlayışımız halkın hissiyatına, düşünce ve duygusuna hürmet etmek, refakat etmektir. Biz birlikte Türkiye'yiz, birlikte güçlüyüz dedik. İç ve dış terörün huzurumuzu, istikrarımızı hedef aldığı bugünlerde tedbirler alırken sosyal ve ekonomik reformlarımızı birer birer hayata geçirmeye çalışıyoruz. Eylem planımızı vaadettiğimiz plan çerçevesinde bir bir hayata geçirdik. Geçen hafta AR-GE reform paketini Meclis'ten geçirdik, ülkemizin bilim, teknoloji ve sanayideki stratejilerini ele aldık. Bugün de turizm eylem planını açıklıyoruz.

İSTANBUL, Antalya, İZMİR, MARDİN GÖZDEN DÜŞMEYECEKTİR

Medeniyet birikiminin mirasçıları olan gücümüze güç katıyoruz. Gökümüz hem Afrika'ya hem Asya'ya hem Asya'ya bakıyor. İçe kapanmayacağız, dünyayla daha çok bütünleşeceğiz. Kimse Türkiye'nin eksenini, miğferini değiştireceğini düşünmesin. Dünya açılırken ait olduğumuz medeneyeti ve irfanını büyük bir onurla taşıyacağız. Türkiye'nin zarar görmesinden medet uman bölücü ve paralel güçler umduklarını bulamayacaklardır. Türkiye'nin turizmine zarar vereceklerini düşünenler, hayata, hukuka, özgürlüğe müdahale edeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Hiçbir kara propaganda dünyanın göz bebeği olan İstanbul, İzmir, Aydın, Bursa, Mardin'i gözden düşüremeyecektir.

TURİZMİ BİR YAPTIRIM ARACI OLARAK KULLANMAK DOĞRU DEĞİL

Hükümet olarak gündemimize hakimiz. Rusya ile olan gerilim ve çevre bölgelerdeki yaşanan sorunlar nedeniyle turizmde bazı sorunlar yaşıyoruz. Biz de bir eylem planı hazırladık. Turizm günümüzün en yaygın, mobilize, büyük değişik katmanları olan sektörlerden biridir. Devletler arasında sorun yaşansa da turizmi bir yaptırım aracı olarak kullanmak doğru değildir. 14 yıldır bu sektöre hem ekonomik hem de kültürel değerler açısından hak ettiğimiz değerleri vermekteyiz. Muhteşem doğamız, konaklama tesislerimiz, beşeri ruhumuz en büyük rekabet özelliklerimizdir. Zaman içerisinde gelişmelere göre birtakım tedbirler almamız kaçınılmazdır. Bu tedbirlerin hayata geçirilmesinde merkezi, yerel, sivil aktörlerin işbirliği çok önemlidir.

İŞTE 9 MADDELİK 2016 TURİZM EYLEM PLANI


- TÜM DÜNYADAN TÜRKİYE'YE TURİST GETİRECEK ACENTELERE DESTEK

Seyahat firmalarına uçuş başına destek verilecek. Tüm ülkelerden turist getiren A grubu seyahat acentelerine uçuş başı 6 bin dolar destek veriyoruz.

- TURİST GETİRECEKLERE KREDİ DESTEĞİ SAĞLANACAK

En az 400 bin turist getiren seyahat acentelerine 100 milyon Türk lirası sağlanacaktır.

- BDDK TARAFINDAN YENİDEN YAPILANDIRMA DESTEĞİ

Kredilerin geri dönüşünde yaşanacaklar sözkonusu olduğunda sektör borçları yeniden yapılandırılacaktır.

- TURİZM TESİSLERİ EKONOMİ BAKANLIĞI'NIN TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANACAKTIR

Liman, yat limanı, rıhtım, iskele, çekek yerleriyle ilgili yasal düzenlemeyi işler hale getiriyoruz. Belgeli deniz turizm işletmeleri tıpkı konaklama tesisleri gibi yararlanacak.

- DENİZ TURİZMİ TESİSLERİ İHRACATÇI KAPSAMINA ALINACAK

Daha önce var olan 1 milyon dolar şartını 750 bin dolara indiriyoruz. Böylece şirketler Eximbank kredilerinden yararlanma, resim ve harçlardan muaf olacaktır

- ÇEVREYE DUYARLI KONAKLAMA TESİSİ BELGELİ İŞLETMELERE SU, ATIK SU, KATI ATIK BEDELLERİNE EN DÜŞÜK TARİFE

- BAKANLIK BELGELİ KONAKLAMA TESİSLERİ ECRİ MİSİL BEDELLERİNİN ERTELENMESİ VE TAKİP EDEN 3 SENEYE YAYILMASI

- KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NDAN TAHSİSLİ KONAKLAMA TESİSLERİNDEN ALINAN KİRA BEDELLERİNİN 2016 BEDELLERİNİN ERTELENMESİ VE ÜÇ EŞİT TAKSİDE YAYILACAK

- BAKANLIK TAHSİSLİ KONAKLAMA TESİSLERİNİN TOPLAM CİRO ÜZERİNDEN ALINAN PAY BEDELLERİNİN ERTELENMESİ VE ÜÇ EŞİT TAKSİTLENDİRİLMESİ

AYRINTILAR GELİYOR...

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu beklenen açıklamayı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz