Ete spekülasyon tedbiri

Et fiyatlarını düşürmek için ESK’nın kasaplara direkt et satışı gündemde. Mehdi Eker konuyla ilgili “ESK’nın buna yetkisi var. Karkas et üzerinden piyasa dengelenir” dedi.

Giriş Tarihi: 23.2.2016 09:55
Ete spekülasyon tedbiri

Kıyma ve kuşbaşı fiyatlarının düşürülmesine yönelik tartışmalar devam ederken, spekülasyonu önlemek için kasaplara direk karkas et satışı gündeme geldi. Uzmanlar, düşük fiyattan karkas et satılmasının fiyat spekülasyonunu önlenebileceğini dile getiriyor. Ak Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ise Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) yetkisi olduğunu belirterek, "Karkas et üzerinden piyasa dengelenir. Türkiye kendi imkanlarını doğru kullanmalı. Kendi üretimini sürdürmesi gerekiyor. Bu arada piyasa denetimleri ile bunu istismar edenlere fırsat verilmemesi lazım. Gümrükleri sıfırlayıp et getirmek Türkiye'yi dışa bağımlı hale getirir. Bağımlı olursanız kendi üretim zincirini kırarsanız" dedi.

ESK'NIN YETKİSİ VAR

Tüketici fiyatlarının belirli bir düzeyde tutulması içinde ESK'nın aktif olarak devrede tutulması gerektiğini aktaran Eker "Ticaret sektörü de aşırı fiyat farkından kaynaklanan spekülasyon istismarının önüne geçen tedbirler almalı.30 bin ton karkas et ihtilat yetkisi var ESK'nın. Piyasayı düzenler" dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Eker, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile bir araya geldi. Eker, kıdem tazminatına ilişkin tarafların görüşlerine başvurulduğunu ifade ederek "Akşamdan sabaha yapılacak değişiklik değil. Bu hakikaten üzerinde ayrıntılı çalışılması gereken bir konu" dedi. Eker, hem işçi hem de işverenin faydasına olacak şekilde çözümün yapılacağını belirterek "Tarafları buluşturacağız. Öyle bir düzenlemeyle işçi de 'tamam ben buna razıyım benim haklarım korunuyor' diyecek işvereninde 'bu sürdürülebilir ben bunu taşırım' diyeceği bir noktayı yakalamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Başkanlık sistemi yönetimi kolaylaştırır

Ak Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Eker, yeni Anayasa çalışmalarının 2007 ve 2011 yıllarında gündeme geldiğini hatırlatarak darbe Anayasası ile Türkiye'nin köklü meseleleri yapmasının mümkün olmadığını söyledi. Türkiye'deki yönetimin adının parlamenter olduğu ancak kendisinin olmadığını dile getiren Eker "Bu tuhaf yapıyı millet netleştirmesi lazım. Kendi isteği doğrultusunda bir model. Bizim düşüncemiz Başkanlık sistemi yönetimi kolaylaştırır. Daha demokratik bir sistem işleyişine katkı sağlar. Kuvvetler ayrımı tam uygulanır. Mevcut yapıda yetki ve sorumluluk eşit değil. Yeni bir Anayasa ihtiyacı zorunlu şart" dedi.

Ercan Baysal

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ete spekülasyon tedbiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz