Trabzonspor'u yaktık!

“İstifa edecek misiniz?” sorusuna “Aklımdan bile geçirmedim” cevabını veren Müftüoğlu, Trabzon’u mağdur ettiklerini de itiraf etti Olaylı Galatasaray-Trabzon maçı sonrası konuşan Müftüoğlu, işi pişkinliğe vurup “Atamalarda hata yapmadık” dedi.

Giriş Tarihi: 23.2.2016 09:38 Güncelleme Tarihi: 23.2.2016 10:55
Trabzonspor'u yaktık!

Türkiye'de gündemi değiştiren, Amerika'dan Çin'e, İngiltere'den Mısır'a haber olan Galatasaray-Trabzonspor maçı sonrası gözler MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu'ndaydı. Gün boyu haklı şekilde istifa çağrısı yapılan Müftüoğlu öyle bir soğukkanlılıkla hakem kararlarını anlattı ki "Trabzonspor'u mağdur ettik" derken bile yüz ifadesiyle olayın vehametini anlayamadığı ortadaydı. Müftüoğlu istifaya karşı direnirken mikrofonların başına ancak saat 17.00'de geçebildi. İşte Müftüoğlu'nun o sözleri...

İnfiallerinde haklılar

"Maçın tamamlanmasının ardından her şeyi takip ettim. Trabzonspor cephesinde yaşanan infialin farkındayız, önceki akşam kötü bir hakemlik performansı sergilenmiştir. Trabzonspor'un mağdur olduğunu söyleyebiliriz. Deniz Ateş Bitnel, ilk kez Trabzonspor maçı yönetmiyor. Bu yıl iki kez Trabzon maçı yönetti ve ikisi de kamuoyu tarafından takdir edildi. Özellikle Fenerbahçe maçında gösterdiği performans takdir edildi. Bitnel, bizim hakemlikte değişim öğelerimizden biridir. Potansiyeli yüksek bir hakemdir, daha önce daha zorlu bir karşılaşma yönetmiş hakemi bu maça atanmasından daha doğal bir şey olamaz. Son performansı bizi üzmüştür, biz de en az tüm futbolseverler kadar üzgünüz."

Bitnel dinlendirilecek

"Üzüntümüz ile kalmayacağız, sorumluluğumuzun farkındayız. Yaptırımlarımız olacaktır. Maçtan sonra kimseyle görüşmedim, hakemimiz dün hatalar yapmıştır, bu doğrultuda da hakemimize gereken yaptırımları uygulayacağız. Bundan sonra bütün hakemlerimiz sadece Trabzonspor değil tüm maçlarda objektif maçlar yönetecektir."

PFDK cezasını verir

"Trabzonspor-Galatasaray maçındaki oyuncuların görüntüsü hoş değil, bu konuda kurullar gereken cezaları verir. Deniz Ateş Bitnel'in performansının kötü olduğunu belirttim, zamanla yaptırımların ne olduğunu göreceksiniz. Salih Dursun'un hareketinden dolayı kahraman olmasını doğru bulmuyoruz. PDFK gerekli cezaları verir."

Genelde başarılıyız
"15 yıl Süper Lig'de görev yaptım, 8 aydır da bu görevdeyim. Hakem hataları her dönemde oluyor ama bu dönemde spesifik hatalar çok konuşuldu. Hatalarımız var, bunları kabul ediyoruz ama geçtiğimiz yılki hatalar ile bu yılki hatalar arasında ciddi bir fark yok, bunu istatistikler de söylüyor. Diğer büyük liglerde de aynı hatalar yapılıyor, Süper Lig'de de olabildiğince az hatalar yapılıyor. Genel olarak hakemleri başarılı buluyorum"

Belgesi olan gelsin
"Bahis konularını bilemem. Çok net bir şey söylüyorum, elinde belgesi olan varsa bize getirsin ve tüm işlemleri yaparız. Böyle bir belge, bilgi duymadık ve kaldı ki biz kendi hakemlerimize güveniyoruz. Bu iddiayı ortaya atanlar ispatlamak zorunda. Maçın uzatma süresinin kısa tutulmasında herhangi bir art niyet olduğunu düşünmüyorum. Bitnel ile sıcağı sıcağına değil ama sonrasında görüştüm, kendisi çok üzgün"

Usta ile görüşürüz
"Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta ile görüşebiliriz, başkanımızın düşüncelerine de saygı duyuyoruz. Sorun, herkesin hatalara odaklanması ve sanırım biraz da futbol odaklı düşünürsek daha farklı konuşabiliriz. Türk hakemliği kabuk değiştiriyor, yeni hakemler görev alırken; hatalar yapabiliyor. Tecrübeli arkadaşlarımız da tabii hatalar yapıyor. Genel müsabakaları takip ettiğim zaman hakemler bence başarılı"

Demirören arkamızda

"Sayın TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu ile görüştük. Arkamızda olduklarını söylediler. Görev vere vere genç hakemleri kazanmaya çalışıyoruz, yeni yüzlere ihtiyaç duyuyoruz. Kurul başkanı olarak en son kararı ben veriyorum."

Görevden ayrılmam
"İstifa konusu hiç aklımdan geçmedi, sadece önümüzdeki hafta maçlarına konsantre oldum. Hakemlerimizi diri ve moralli tutmak zorundayız. Çarşamba ve perşembe günü hakem arkadaşlarımız ile bir araya geleceğiz ve konuşacağız."

Yabancı hakem olmaz
"Bundan sonra Trabzonspor'un oynayacağı maçlarda rakiplerinin tedirgin olmasına gerek yok. Hataları azaltmak için uğraşıyoruz. Yabancı hakeme hep olumsuz baktım. Bundan sonra da öyle bakacağım. İlave yardımcı hakemliğin sayısız katkıları var."

Bu sezonun en kötüsü

"Biz de ceza sistemi yok, hakemimizi dinlendiriyoruz. Deniz Ateş Bitnel bu sezonun en kötü puanını aldı. 7'nin altında. FIFA kokartı takılan hakemlerde bir performans düşüklüğü oldu, bende de olmuştu. Ben FIFA'yı hak ettiğini düşünüyorum."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Trabzonspor'u yaktık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz